Onko hovioikeudella velvollisuus perustella päätöksiään?

Anonyymi-ap

Olin lähettänyt valituksen hovioikeudelle käräjäoikeuden päätöksistä, siinä oli useita kohtia. Kaikkiin oli selvät todisteet ja perustelut.

Hovioikeus ei käsitellyt itse yhtään niistä kohdista, mitkä oli valituksessa.
Siirsivät vain käräjäoikeudelle takaisin käsiteltäviksi. - No tietysti käräjäoikeus teki saman päätöksen kuin aikaisemman, mistä olin jo kerran valittanut! Totta kai! Oli tuttu kollega tuomari ja notaari, jolle ed. tuomari on pomo. Ei kai kollega tuomari voinut päättää toisin? Tää toinen tuomari teki lisäksi täysin perättömän lausuman ja sivuutti yhden vastapuolen tekemistä rikoksista, kuten aikaisempi tuomarikin oli sivuuttanut.

Sain tästä uudelleen käsittelystä lisälaskun 310 euroa.

Jos kerran on maksanut kertamaksun 610 euroa hovioikeudelle, niin eikö siihen kuulu käsitellä kaikki valituksessa olleet kohdat, ja myös perustella päätöksensä?
Hovioikeuden perustelu hylkäämiselle oli jotensakin: "Koska asianne on käännetty käräjäoikeudelle uudelleen käsiteltäväksi, niin hylkäämme valituksenne". HÖH! - Mikä perustelu se on, että "koska on käännetty käräjäoikeudelle käsiteltäväksi"?

Reklamoin laskun, koska olin jo kerran maksanut hovioikeudelle "käsittelystä".
Eivät perustelleet syytä kieltäytymiselle, vaan kertoivat, että voi valittaa hallinto-oikeudelle ja se maksaa taas lisää. - Jokainen tietää jo etukäteen, että ei ne siellä hallintooikeudessa päätä toisin kuin paikallinen hovioikeus.

Sitäpaitsi samat hovioikeudenneuvokset, jotka olivat tehneet aikaisemman päätöksen, tekivät päätöksen tästä lisälaskustakin.

Miksi valittaa hovioikeudelle ja maksaa 610 euroa, joka vain siirtää samat asiat takaisin käräjäoikeudelle, joka tekee kuitenkin saman päätöksen kuin aikaisemmin, mutta pitää maksaa siitä nyt vielä ylimääräinen lasku?

Riittääkö todella hovioikeuden perusteluksi ""koska on käännetty käräjäoikeudelle käsiteltäväksi, niin valitus hylätään"?

Kyseessä on Itä-Suomen hovioikeus.

2

151

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Vieläkö jaksat? Pitääkö sinulle antaa taas samat vastaukset, kuin edellisessä avauksessasi?

      • Anonyymi00002

        Onpa kummallista kai viranomaisen pitää perustella.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      727
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      128
      676
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      615
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      575
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      179
      530
    Aihe