Uutinen Iranin ylimmän johtajan, ajatollah Ali Khamenein kuolemasta on herättänyt Iranissa muun muassa riemua ja epäuskoa, kertoo Iran International.
Uutissivuston mukaan uutinen synnytti sosiaalisessa mediassa "tunteiden purkauksen".
– Itken, nauran, kiljun ja koen kaikki maailman tunteet kolmessa sekunnissa, kirjoittaa eräs iranilainen X-käyttäjä.
Iran Internationalin mukaan Teheranissa on huudettu ilosta ja soitettu autojen ja moottoripyörien merkkiääniä. Some-kanavilla on kiertänyt videoita useita Iranin kaupungeista, joiden kerrotaan näyttävän ajatollahin kuolemaa juhlivia ihmisiä.
Ulkomaille muuttaneet iranilaiset ja muutamat Internetiin pääsevät iranilaiset ovat kuvanneet ajatollahia "unelmien ja rakkaiden tappajaksi".
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/9265506
Uutissivuston mukaan uutinen synnytti sosiaalisessa mediassa "tunteiden purkauksen".
– Itken, nauran, kiljun ja koen kaikki maailman tunteet kolmessa sekunnissa, kirjoittaa eräs iranilainen X-käyttäjä.
Iran Internationalin mukaan Teheranissa on huudettu ilosta ja soitettu autojen ja moottoripyörien merkkiääniä. Some-kanavilla on kiertänyt videoita useita Iranin kaupungeista, joiden kerrotaan näyttävän ajatollahin kuolemaa juhlivia ihmisiä.
Ulkomaille muuttaneet iranilaiset ja muutamat Internetiin pääsevät iranilaiset ovat kuvanneet ajatollahia "unelmien ja rakkaiden tappajaksi".
https://www.ksml.fi/uutissuomalainen/9265506
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ilo ylimmillään, kuin Romaniassa Ceauceskujen teloituksen jälkeen.
Kantavat siellä Thank you Trump! kylttejä.
Pircca tölkit sihahtelee iloisesti auki, ei muuta kuin känni päälle!
Ruostefillarit keulii villisti Teheranin kaduilla serkkulikalle saunomaan
Suuri ilonaihe Lieksassa.
Miten tämä vaikuttaa positiivisesti meidän elämäämme, ei mitenkään 🤔
Kamelitkin röhkii "hrump hrump".
Köyhä mies istuu
Persiinalaisella torilla ja
katselee torin hyörinää
Mies on kovasti köyhä,
Niin köyhä, ettei
Persiinalaisen torin
ja miehen välillä ole
vaatekappaleen
vaatekappaletta
Toisin sanoen köyhä mies
istuu Persiinalaisella torilla
munasillaan
Tuli iranin parrakkaalle mekkomiehelle reipas lähtö...
Jotenkin kuulostaa tutulta tuo parrakas mekkomies, en kyllä muista missä olen kuullut...🤔
Mikäpäs hätä sillä on? Eikös siellä muslimien taivaassa ole sitää toosaa tarjolla pilvin pimein, kun oliko niitä peräti 12 akkaa siellä odottamassa? Mutta miten lie noin vanhalla ukolla enää tojintaa? Saattaa olla ettei enää kusikeppi nosta nokkaansa.
Allah auttaa...
Sanohtaampa näin että, uskonollinnen johtaja on aina voittamaton.
Aion liu'uttaa sen sisään, aivan huippuun
Liu'uta se sisään, en aio koskaan lopettaa
Liu'uta se sisään, aivan huippuun
Aion liu'uttaa sen sisään
Liu'uta se sisään, liu'uta se sisään
Kulta, mm
Joko se on siellä...?
Ööö, on 🥺
Siinä lähti partahippi tyranni hokkarit ojossa paratiisiin, sai vielä 100 neitsyttä. Ei huono kauppa ollenkaan. Ehtikö hän sanoa kissan? Tämä mietityttää kovasti. Partahippi oli varsin väkevä todistamaan.
Mitä se niillä naisilla siellä tekisi, vanha ukko? Kusikeppi lerppana nokka alaspäin, on vaaraton naisille, jos ei ole tojintaa.
Iranin valtaa pitävät papit ja imaamit pitää raivata pois.
Kansa haluaa sitä, haluaa vapautta, sananvapautta sekä demokratiaa sekä elintason nousua.
Aika on ajanut ohi sen että jotkut kiihkouskovaiset kääkät sanelee kansalle mitä saa tehdä ja mitä ei.
Viimeinkin Iraniin saadaan sipuliteemakkaraa.
Iran oli -70 luvulla ihan tavallinen maa. Naiset kulkivat t-paidoissa ja farkuissa, kunnes islam uskonto ja sen hullut kiihkoilijat ottivat vallan ja päättivät, ettei naisilla kuulu olla mitään oikeuksia.
Se saahi oli diktaattori joka peuhasi vaan uhkeiden pimujen kanssa ja eli ylellisesti Reunatiellä. CIA piti sitä vallassa jotta USA saisi öljyy. Ei ollu vaikeeta usuttaa sitä vastaan koska kansa oli tyytymätön
https://historianet.fi/yhteiskunta/politiikka/saahin-uudistukset-suututtivat-keskiluokan
Onko Lieskassa Shaahia? Jos ei ole, niin minä voisin ryhtyä Lieskan Shaahiksi. Määrään heti naisille ulkonaliikkumiskiellon ja keskioluen ilmaiseksi.
Lieksan-Yamalin alueella on vain yksi Shaahi ja se on Jatkis!
Joka ei tätä muista, kohtaa saunatontun ja parrakkaiden aitoenkelien vihan!
T: Imaami Jatkiksen Yliesikunta, Yamali