Sattui tässä eräs aamu lähtiessäni moottoriveneelläni (2xVP Kad300 koneilla) eräästä helsinkiläisestä venesatamasta.
Vieressäni oli purjevene jonka ulkotilassa istui nainen lukemassa kirjaa, heti moottrit käynnistettyäni (Ok volvo savuttaa melko runsaasti) nainen rupesi katsomaan minua ja vähän yskimään, veneeni oli käynnissä maksimissaan 30 sekuntia,
Sitten alkoi aivan kamala yskintä ja käsien heilutus, samassa purjeveneen uumenista putkahti paikalle noin 50-60 vuotias mies naama aivan punaisena ja rupesi karjumaan: "Etkö vitun apina voi käyttää sitä väljää vanhaa paskaasi jossakin muualla tunnista toiseen" (Huom hänellä vene vm70-80 jotakin minulla 1998) Veneeni oli tällöin käynyt varmasti 1min 30sek ja köydet olivat irti.
Huusin vain että hyvää kesää ja kannattaa putsata noet purjeveneen perästä ettei purjehtiatoverit huomaa että pappa on ajanut moottorilla koko kesän..
Pointti on se että liikenteessä, veneillessä, kävellessä, hölkätessä näillä 50-60 vuotiailla valittajilla (EN YLEiSTÄ!) on AINA jotakin valitettavaa/sanottavaa miksi kaikki vanhukset ovat vihasia ja lähes aina syyttä tai sitten muuten vain väittävät väärin.
T.35 vuotias mies joka on veneillyt 35 vuotta!
Vieressäni oli purjevene jonka ulkotilassa istui nainen lukemassa kirjaa, heti moottrit käynnistettyäni (Ok volvo savuttaa melko runsaasti) nainen rupesi katsomaan minua ja vähän yskimään, veneeni oli käynnissä maksimissaan 30 sekuntia,
Sitten alkoi aivan kamala yskintä ja käsien heilutus, samassa purjeveneen uumenista putkahti paikalle noin 50-60 vuotias mies naama aivan punaisena ja rupesi karjumaan: "Etkö vitun apina voi käyttää sitä väljää vanhaa paskaasi jossakin muualla tunnista toiseen" (Huom hänellä vene vm70-80 jotakin minulla 1998) Veneeni oli tällöin käynyt varmasti 1min 30sek ja köydet olivat irti.
Huusin vain että hyvää kesää ja kannattaa putsata noet purjeveneen perästä ettei purjehtiatoverit huomaa että pappa on ajanut moottorilla koko kesän..
Pointti on se että liikenteessä, veneillessä, kävellessä, hölkätessä näillä 50-60 vuotiailla valittajilla (EN YLEiSTÄ!) on AINA jotakin valitettavaa/sanottavaa miksi kaikki vanhukset ovat vihasia ja lähes aina syyttä tai sitten muuten vain väittävät väärin.
T.35 vuotias mies joka on veneillyt 35 vuotta!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen ennenkin ihmetellyt näitä vahojen konkareiden käyttäytymistä. Olen itse veneillyt sekä moottori ja purjeveneellä ja olen huomannut että nämä vanhat PIERUT luulevat olevansa jotenkin parempia kippareita koska ovat jo niin vanhojakin, heidän ei tarvitse välittää hyvistä merimiestavoista, mutta ovat kyllä heti marisemassa ellei muut tee kuten on neuvottu.
Viime kesänä olin Gulkronassa kun satesena iltana moottoriveneemme viereen pyrki n. 33 jalkainen purjevene jossa oli vain vanhempi pariskunta. Menin auttamaan heitä, mutta rouva ei katsonut päinkään vaan teki väkisin tilaa työntämällä meidän veneen ns. vaijerikaiteista siten että meinas tolpat irrota kannesta. Vietimme sen illan ja seuraavan päivän vierekkäin mutta kertaakaan kumpikaan heistä ei edes tervihtinyt, kannella käveltäessä pitää ilmeisesti aina tarkastaa ettei vindex ole tippunut...veneen perässä luki HSF ja Hangö.
Viime viikonloppuna olin Nauvossa ja vaikka satama näytti täydeltä niin minulle huudettiin laiturilta mihin saan veneeni mahtumaan. Se oli minusta hieno ele veneilijältä jolla oli mastossa Merikarhujen viiri (no Nauvon satama ei olekaan merikarhujen). Nauvosta lähtiessäni purjehdin myötätuuleen ja sain purjeet pysymään virsikirjana, fiilis parhaimmillaan. Vastaani tuli vanhempi purjevene joku Vindö-32 tai vastaava. Tällä eläkeikään päässeellä kipparilla oli purjeet tiukasti pussissa ja Merikarhujen viiri ylhäällä, mutta ei vaivautunut tervehtimään, ei ilmeisesti kestänyt sitä vitutusta että jollain on isompi vene ja kulkeekin viellä paremmin kuin hänen koslansa...
Olen veneillyt koko ikäni, ensin isovanhempieni ja vanhempani seurassa ja viimeiset 10-vuotta oman perheeni kanssa.
Minut on kasvatettu siten että merellä tervehditään vastaan tultaessa ja tämä on ikäänkuin merkki siitä, että kaikki on kunnossa. Jos olen satamassa ja näen että laituriin on tulossa vene joka voisi kaivata apua niin menen laiturille ja otan heidän köydet vastaan.
Olen veneillyt enemmän moottoriveneellä ja täytyy vain ihmetellä joitakin purjehtijoita kun ne luulevat olevansa niin paljon PAREMPIA kuin moottoriveneilijät. Minulla oli suuri kynnys vaihtaa purjeveneeseen, koska pelkäsin että minusta tulee samanlainen pelle kuin monet purjehtijat. Niiden juttuja kun kuuntelee jossain saunan lauteilla niin meinaa nauru tulla. Pätemisen tarvetta tuntuu olevan.
Onneksi näitä juttuja ei saa yleistää ja fiksuja purjehtijoita ja moottoriveneilijöitä löytyy kuitenkin enemmän kuin näitä TOLLOJA. Yksi mikä pätee ilmeisesti myös purjehdus piireissä Svenska talar betre folk tai jotain sinne päin, koska suurin osa näistä pelleistä taalaa svenskaa...
.... "näitä juttuja ei saa yleistää" väitit kuitenkin viestisi lopussa että "suurin osa näistä pelleistä taalaa svenskaa..." ;-)
No onneksi näissä edellisen kirjoittajan nim. "Timon" väittämissä veemäisissä "merikarhujen viiriä" käyttävissä veneissä ei ole swedu kippareita. ;-)
Tämä viestikeju aloittaa palstalla varmaan uuden moottoriiveneilijät vastaan purjeveneilijät sanasodan joten jokainen katsokoon itseään tarkasti peiliin ennekuin aloittaa loenheiton toisistaan.
kaukana veneilyseuroista ja yleisistä satamista.
Sain jo kauan sitten tarpeekseni noista kaikkitietävistä henkilöistä, olkoo minkä maalainen tahansa.
Merellä on paljon tilaa ja kauniita paikkoja missä saa olla rauhassa, mutta tietenkin pitää kunnioittaa maanomistajia.
Olen ollut erittäin tyytyväinen valintaani koska:
1. saan hyvän venepaikan halvalla (maksan puolet
vähemmän kuin veneilyseuran paikasta jossa ei
edes ole kunnon aisaa)
2. ei tarvi kuulla turhia ohjeita
3. saa olla rauhassa ja nauttia elämästä
Kyllähän noita tolloja löytyy. Ihan yhtä lailla, kuin kerrotaloissa on naapuri "poliiseja" niin kyllä niitä on vesilläkin. Mikälie tämä ihmistä ohjaava vietti?
Jos antanette anteeksi pienen yleistyksen:
Mutta sellaisen yleishavainnon olen tehnyt, jos tolloista puhutaan, niin purjeveneilijät ovat enemmän olevinaan ns parempia veneilijöitä (tulevat huomauttamaan, jos lippu on salossa klo 22, pitävät huolta enemmän muiden asioista kuin omistaan, ei pysty moikkaamaan moottoriveneilijää, ovat olevinaan hyvin käyttäytyviä, mutta silti vetävät väylällä moottoriveneen eteen koneen kanssa ilman mustaa kolmiota jne.). Useimmiten ne kenen huomautus kynnys ylittyy (eli avaavat suunsa) ovat vanhempia henkilöitä.
Kun taas moottoriveneilijöistä löytyy yleensä ne tosi mulkut röyhistelijät ja örveltäjät eli häiriköt. Huudetaan, poppi pauhaa, tehdään isoa aaltoa, nopeusrajoitukset eivät koske meitä...jne. Nämä taas ovat kaikissa ikäluokissa edustettuina.
Sanoisin, että enemmän noista häiriköistä on haittaa. Huomautteluista ja huutamisesta saa pahan mielen, mutta häiriköt vievät yöunet tai tekevät aineellista tuhoa!
Valtaosa veneilijöistä on kuitenkin todella mukavaa porukkaa!
T: moottoriveneilijä, jonka vanha diesel kone savuttaa myös
Itsekin olen aina ihmetellyt tätä vimmaa ajaa purkkarilla koneella. Tuulen tyyntyessä on tietenkin pakko ottaa mylly käyttöön ja täytyy myöntää, etten itsekään viitsi vetäistä sitä kolmiota ylös (vaikka isopurje jäisi vielä odottamaan parempia tuulia). Purkkari on kuitenkin tällöin moottorivene eikä tulisi pieneen mieleenikään tunkea kenenkään tielle.
Tosin motoripaatti-ihmiset tuskin tykkäävät purkkareista, jotka luovivat kapeitakin väyliä (itse olen tehnyt tätä mm. Barösundin väylällä). Tekemällä käännökset mahdollisimman lähellä rantaa koetan kuitenkin pitää keskiväylän vapaana eikä ainakaan mitään "kansainvälisiä käsimerkkejä" ole näytetty.
Aaltojen teko tuntuu olevan pienen "hurjastelijaporukan" tyyli - laidan vierestä vaan ja täysillä! Valtaosa moottoriveneilijöistäkin ajaa kohteliaasti vähän kauempaa tai hidastaa sopivalle nopeudelle aaltojen minimoimiseksi. Hyvä tapa vähentää sekä itselleen että moottoriveneilijöille aiheutuvaa stressiä on pyrkiä vähän syrjään väylistä missä vain onnistuu - valtaosa moottoriveneilijöistä kun on matkalla paikasta A paikkaan B ja väylää pitkin.
Valtaosa kaikista veneilijöistä on mielestäni erittäin hienoa porukkaa ja esim. lempipaikoissani Träsköllä (Porkkalan kärjessä) ja Långöllä (Porvoon edustalla) ei koskaan - edes juhannuksina - ole ollut mitään häiriötä, mölyä tms.
Hyviä purjehduskelejä kaikille toivoo Pertsa (s/y Sea Witch, Sunwind 27)
olikohan Punanaamainen kapteeni puutteessa? Krapulassa? Oliko saanti ollut niukkaa? Ongelmia aluksen miehistön parisuhteessa? Sitä tarina ei kerro, mutta epäilen tällaista taustaa. LOL