Vapaaehtoinen osallistumismahdollisuus vastauksin
1. Mitä on hyvä elämä?
2. Mikä on vääryyden vääryys?
3, Mikä on ehdottoman totta?
4. Pitääkö aina olla kiltti?
5. Pystytkö olee rehellinen tässä nykymaailmassa?
6. Kumpi on parempi pahe, vaarallinen vai syntinen?
7. Kannattaako mennä sieltä mistä aita on matalin?
8. Ellet saa sitä mitä haluat, onko pakko ottaa vastaan se mitä et halua?
9. Kuu, maa vai jokin tähdistä;) ?
10. Onko rakkautta myös ilman luopumista?
Typeriiii kysymyksiiii
35
306
Vastaukset
- Anonyymi00001
1. Mitä on hyvä elämä? Että kykeenee rakastamaan ja antamaan anteeksi.
2. Mikä on vääryyden vääryys? Valhe.
3, Mikä on ehdottoman totta? Että olemme olemassa.
4. Pitääkö aina olla kiltti? Ei.
5. Pystytkö olee rehellinen tässä nykymaailmassa? En aina eikä kannatakaan.
6. Kumpi on parempi pahe, vaarallinen vai syntinen? Syntinen.
7. Kannattaako mennä sieltä mistä aita on matalin? Joskus kannattaa.
8. Ellet saa sitä mitä haluat, onko pakko ottaa vastaan se mitä et halua? Ei ole vaan haluta seuraavaksi paras mitä haluat.
9. Kuu, maa vai jokin tähdistä;) ? Maa on tässä.
10. Onko rakkautta myös ilman luopumista? On, voi saada kaiken. - Anonyymi00002
Elämä on laiffii.
- Anonyymi00004
Hän joka etsii, hän hakee ja penkoo.
- Anonyymi00003
3. Kaikki muuttuu, on vain kyse nopeudesta millä.
- Anonyymi00008
Mikään ei ole niin pysyvää, kuin muutos.
- Anonyymi00005
1. Mitä on hyvä elämä?
Minulle se tarkoittaa sopusointua ja henkistä tasapainoa itseni kanssa
2. Mikä on vääryyden vääryys?
Lasten kärsimys, olipa se missä muodossa tahansa
3, Mikä on ehdottoman totta?
Kuolema
4. Pitääkö aina olla kiltti?
Pitäsi ensiksi määritellä mitä kiltillä tarkoitetaan. Kiltteys sinällään jos tarkoitetaan toisten huomista ja ystävällisyyttä, silloin saa ja voi olla aina kiltti. Jos taas kieltteys on itsen unohtamista ja toisen parasta vain ajattelemista, niin silloin ei
5. Pystytkö olee rehellinen tässä nykymaailmassa?
MIten niin nykymaailmassa? Ei kai nykymaailma estä olemasta rehellinen sen enempää kuin muulloinkaan. Pystyn olemaan rehellinen.
6. Kumpi on parempi pahe, vaarallinen vai syntinen?
Taas epämääräisiä käsitteitä. Vaarallinen miten ja kenelle. Syntinen kenen mielestä?
7. Kannattaako mennä sieltä mistä aita on matalin?
Totta kai, joskus. Riippuu täysin asiasta.
8. Ellet saa sitä mitä haluat, onko pakko ottaa vastaan se mitä et halua?
Ei ole. En ihan ymmärtänyt kysymystä. Pakkohan ei ole oikeastaan ottaa mitän vastaan , jos ei halua
9. Kuu, maa vai jokin tähdistä;) ?
Rakastan kuutamoa
10. Onko rakkautta myös ilman luopumista?
En ymmärtänyt kysymystä- Anonyymi00025
Mummunen kirjoitti:
Hyviä vastauksia =) Kiitos niistä ! =)
Vaistosin, että kirjoitit ilman mummustakin eri nikillä. Mut ei hää mitää. Se on pelin henki näinä aikoina. ex propsintekijä.
jm.
- Anonyymi00006
Aloituksen otsikko on tietyllä tavalla paras vastaus näihin elämää suurempiin kysymyksiin, minkä aloittaja kenties kirjoittaessaan tiesikin.
Nimittäin, vaikka olen vanha ja viisas, en pysty vastaamaan yhteenkään kysymykseen kuin ylimalkaisin latteuksin. Ylimalkaisia latteuksia en vanhana ja viisaana viitsi enää esittää.- Anonyymi00007
No nyhän sä viisaita haastat, mää ole ihan kauhiasti hämmästyny, mää olen ihan ku klapilla päähä lyäty.
"jos se onkin samaantyyliin kuin "sitä saa, mitä tilaa" . teemoitettuna =)
Ehkä parempi kysymys olisi - onko 1 + 1 aina 3 =)- Anonyymi00009
Ai, voisi kuvitella, että kun ikää tulee lisää ja sen myötä itsetuntemus kasvaa ja tämän takia olisi helpohkoa vastailla elämääkin suurempii kysymyksiin, joita nuo kysymykset eivät tosin ole
Latteuksia voi sanoa kuka vain mutta miksi niitä sanoa, jos oikeasti osaa olla jotain mieltä asioista - Anonyymi00010
Hyvä kommentti. Ehkäpä siinä on syy, etten ajatusta eilen pidemmälle jatkanut. kun en tahtonut / aikonut käycä vastailemaan.
- Anonyymi00015
Anonyymi00010 kirjoitti:
Hyvä kommentti. Ehkäpä siinä on syy, etten ajatusta eilen pidemmälle jatkanut. kun en tahtonut / aikonut käycä vastailemaan.
...tai osannut!
- Anonyymi00020
Anonyymi00015 kirjoitti:
...tai osannut!
Woihan se olla niinkin, vaikka mitä sinä siitä tiedät. Tahtominen johtui aivan vain siitä, etten tahtonut käyttää aikaa asian miettimiseen, kun en tahtonut esitellä niitä latteuksia, joita sinä tänne latelet alvariinsa.
- Anonyymi00011
1.Kyky rakastaa eikä ole sotia
2.kiusata puolustuskyvytöntä
4.Kannattaa pyrkiä kiltteyteen muttei ihan aina
5.Kyllä
6.Vaarallinen
7.Ei
9.Maa koska tasapaino ja nöyryys(jalat maassa) Ketjussa on pohdittu muutamaan otteeseen - "Elämää suurempia kysymyksiä ja niihin vastailuja"
Oletan vahvasti että nämä kommentoijjjjat kaipaavat kysymyksilleen jotain ns. Elämää suurempaa haastetta, että pystyisivät osallistumaan ja vastailemaan.
Sinänsä kiinnostaisi mitä ovat elämää suuremmat kysymykset, ja
kuka olisi niihin oikeutettu vastaamaan oikein,
vai olisivatkos ne sittenkin yhtä helppoja vastata kuin nä mä mun aloituksen kyssärit.- Anonyymi00012
Elämää suurempiin kysymyksiin ei ole oikeita tai vääriä vastauksia. Jokaisella omansa.
Ehkä kysymykset kuitenkin sen verran suurisisältöisiä ettei niihin viitsi latteuksilla vastailla . - Anonyymi00016
Niin, yleensä nämä kommentoijat jotka kritisoivat ovat niitä besserwissereita, joiden täytyy latistaa tai mtätöidä asia, joka ei heidän mieleensä ole.
Kysymyksesi ovat sellaisia, mitä varmasti itse kunkin tulee mietittyä, mutta kaikki eivät osaa mielipiteitään tuoda esille kirjoittamalla.
Kivoja kysymyksiä joka tapauksessa ja toivoa sopii, jos ei halua kysymyksiin vastata voisi KOMMENTOINNIN JÄTTÄÄ koska mitään lisäarvoahan ei ruttuturpailulla saada
- Anonyymi00013
Tuttava kertoi lapsuudesta, jolloin hänen lempiruokansa oli ollut kaupan maksalaatikko. Sitten hän oli mennyt maalaistaloon ja kahmaisuut ruokapöydässä Elämään Suuremman Annoksen maksalaatikkoa. Se oli ollut järkyttävä kokemus ahtaa se ruoka itseensä, sehän oli maistunut todella maksalta verrattuna kaupan.
Mikä on Elämää suurempi Maksalaatikkoannos?
Mikä on Elämää suurempi Kysymys?
Oma mielipide: Mitään Elämää Suurempaa ei ole, nuo ovat vain tehostesanoja.- Anonyymi00017
Nimenomaan ja se vasta latteus onkin: elämää suurempi kysymys!
- Anonyymi00026
MAKSALAATIKKO HYVIN TEHTYNÄ ON HYVÄÄ RUOKAA. sOVELTUU HERKEMPÄVATSASELLELLEKII.
mIÄ TARVIN JOKA PÄIVÄ KALAA JOSSAKIN MUODOSSA.
nYT SAAN KALANMIELIHALUUN mATJES-SILLIÄ. nE ON MUOVIPUSSISA,
- Anonyymi00014
Kumman otat, vai sen punaisen?
Minusta on vaan ihanaa että toisinaan ihmiset kyselee toisiltaan äärimmäisen helppoja kysymyksiä, jotka sitten osoittautuukin juuri niiksi asioiksi jotka ovat paljonpaljon tätä elämää suurempia. Se on pienestä kiii <3
- Anonyymi00018
Olet oikeassa, ja avainsana on tuo "toisinaan", jatkuva kysely saattaa käydä hieman hermoille. Nyt en kysy mitään...:-)
Anonyymi00018 kirjoitti:
Olet oikeassa, ja avainsana on tuo "toisinaan", jatkuva kysely saattaa käydä hieman hermoille. Nyt en kysy mitään...:-)
Kysy kysy vaan =) Rohkeasti vaan - olemme keskustelupalstalla =) sentäs, täällä voi kysellä ihan rauhassa ja hyvällä omallatunnolla, eiks =)
- Anonyymi00019
Mummunen kirjoitti:
Kysy kysy vaan =) Rohkeasti vaan - olemme keskustelupalstalla =) sentäs, täällä voi kysellä ihan rauhassa ja hyvällä omallatunnolla, eiks =)
Totta, aina joskus joiltain unohtuu, että kaikki teemat ei kaikkia kiinnosta ja onneksi voi jättää väliin sellaiset ketjut, jotka ei itseä kiinnosta
Anonyymi00019 kirjoitti:
Totta, aina joskus joiltain unohtuu, että kaikki teemat ei kaikkia kiinnosta ja onneksi voi jättää väliin sellaiset ketjut, jotka ei itseä kiinnosta
Niin - ja tuosta pääsee hyvin siihen teemaan
miten nykypäivänä nettiä, somea käytetään
- tavallaan väärin, herkästi ilmaistaan enemmänkin ja suurempaan ääneen - mikä ei kiinnosta kuin sensijaan että
itse aloittelis itselle mielenkiintoisia juttuja ja aiheuttais keskusteluja.
Mutta - kuten sanottu -
elämää suurempi kysymys on mielenkiintoinen ja ETENKIN siihen vastaaminen ! 💫💨🕳
- Anonyymi00021
Hyvä elämä on NYT.
- Anonyymi00022
Ketä tuli kylään?
- Anonyymi00023
Mummunen kirjoitti:
Toi on muuten - hyvä kysymys: Tuleeko kukaan enää kutsumatta kylään =)
Ne laittaa textarin ja sit vasta.
- Anonyymi00024
Oletko mummunen kymenlaaksolaisii? Meri meille on henkireikämme. Ite muutin viimeksi Sonkajärveltä Pirkanmaalle.
Kyllä suomalainen suomalaisten kaa pärjää kun kaikesa kohtuuesa pysyy.
Voihan sitä olla kanssaihmisilleen etes puol-kohtelias.
Väitän, että met tunnethan toisemme lähes ulkonäön perusteella.
Tämän kirjoitan luottamuksellisesti; Pitää olla reilu ja rento ihmisiä kohdattaessa.
. jätkämies. - Anonyymi00027
mINNEN JAKS VELMUILLA NOIDEN HYMIÖIDEN KAA. Jopa Kotkasa pärjää kun on ihimisiks.
Paras nimi ihimiselle miusta on se Morottajan sukunimi Lapista. aPissahätä laittaa kutsuen nyt wc-käynnill. woh woh.- Anonyymi00028
Kaa kaa sano savolainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607502Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 76849
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745
