Euromääräisesti eniten sopeutumisrahaa ja sitä edeltänyttä sopeutumiseläkettä on maksettu varmasti kokoomuksen entiselle ministerille Suvi Lindénille, 63. Lindén on nostanut yli 5 000 euron suuruista etuutta yhtäjaksoisesti kesäkuusta 2011 lähtien.
Epävirallisen Suomen ennätyksen haltija on kokoomuksen entinen kansanedustaja Marjut Köpsi (ent. Kaarilahti), joka nosti sopeutumiseläkettä ja sen korvannutta sopeutumisrahaa yhtäjaksoisesti 9 473 päivän ajan vuosina 1999–2025.
Köpsi on "kunnostautunut" muutenkin. Hänet tuomittiin viime vuonna törkeästä kavalluksesta 10 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen. Käräjäoikeuden mukaan Köpsi oli kavaltanut iäkkäältä ja huonokuntoiselta isältään lähes 36 000 euroa, ja käyttänyt rahat muun muassa oman kotinsa remontteihin ja omien laskujensa maksamiseen.
Linkissä on lista sopeutumisrahaa nauttivista.
Heiltä ei vaadita neljää 4 x kuukaudessa työn hakemista
eikä Purran sakset leikkaa työttömän kansanedustajan tai ministerin
sopeutumistukea.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9f37fe82-2d9b-482b-bc22-36831c526bc2
Uskomaton putki: 5366 päivää sopeutumisrahaa
12
273
Vastaukset
- Anonyymi00001
Keskimääräinen sopeutumisraha oli viime vuonna 3 434 euroa kuukaudessa.
Entisillä ministereillä se voi olla 5 000–7 000 euroa kuukaudessa.
Kannustinloukku selkeästi. - Anonyymi00002
Sopeutumisrahaa nostanut ex-kansanedustaja Linden tienasi mm. 2023
yli 100 000 euroa.
Tavallinen työtön ei saa tienata 300 euroa, kun summa lohkaistaan pois tuista. - Anonyymi00003
Kansanedustajien ei kannata tehdä töitä – sopeutumisraha kartuttaa eläkettäkin.
- Anonyymi00004
Sopeutumiseläke oli alun perin tarkoitettu edustajan tilapäiseksi työttömyysturvaksi, mutta todellisuudessa etuus vain passivoi eduskuntauransa päättäneitä edustajia.
Sopeutumiseläkettä oli oikeus saada 65-vuotiaaksi saakka, mikä ei kannustanut hyväpalkkaisia entisiä kansanedustajia hakemaan töitä. Ministerinä toiminut ex-kansanedustaja saattoi saada yli 5 000 euroa kuukaudessa tekemättä mitään.
Sopeutumiseläke ei lisäksi huomioinut pääomatuloja lainkaan, joten edustajat perustivat yrityksiä ja nostivat samaan aikaan avokätistä työttömyysetuutta.
Sopeutumiseläke oli myös mahdollista keskeyttää välillä, ja jatkaa nostamista myöhemmin. Näihin kaikkiin epäkohtiin puututtiin vuoden 2019 lakimuutoksessa.
Nyt kaikilla eduskuntauransa päättäneillä edustajilla on oikeus sopeutumisrahaan 1–3 vuoden ajan, minkä jälkeen maksaminen lopetetaan. Poikkeuksena ovat 59 vuotta täyttäneet edustajat, jotka voivat saada sopeutumisrahaa 65-vuotiaaksi saakka. - Anonyymi00005
Ensimmäisen kauden kansanedustajan palkkio on 7 637 euroa kuukaudessa – tästä 36 prosenttia on 2 749,32 euroa. Näin ollen pienin mahdollinen sopeutumisraha nykyisille kansanedustajille on noin 2 750 euroa kuukaudessa.
Yli 12 vuotta kansanedustajana toimineen palkkio on 8 393 euroa kuukaudessa, josta täydet 60 prosenttia on 5 035,80 euroa kuukaudessa. Täysi sopeutumisraha vaatii 15 vuoden eduskuntakokemusta. - Anonyymi00006
Lääkäri Tuija Nurmi on nostanut tilapäiseksi tarkoitettua työttömyysetuutta jo 10 vuotta – yritys tehnyt samassa ajassa voittoa 1,3 miljoonaa euroa
Entinen kansanedustaja Tuija Nurmi (kok) on nostanut sopeutumisrahaa yhtäjaksoisesti jo kymmenen vuotta. - Anonyymi00007
Onko Suomi muka tasa-arvon maa ?
- Anonyymi00012
Eipä ole! Tyhjän toimittajille vaan lisää liksaa. Kyllä eläkkeistä ja palkoista nyysitään kaikki. Turhake elättejä, joilla omat virat ym.valmiina. Pressakin vielä toivottavasti, joku pv. vaihtuu. Tosin lisä maksua reppanalle taas. Kyllä kansa paskan Maksaa. Pää vielä tulee vetävän käteen joskus?? Silkkaa kusetustahan tuo. Ei tavis saa sopeutusrahaa vaikka yli30v työssä?? Pelkät verot ja Vittuilut????
- Anonyymi00008
Eerolakin, ent. puhemies venytti naamaansa miljardille aasialaiselle.
Persuille heittää pahasti päästä. - Anonyymi00009
Kansanedustajaksi "kannattaa" pyrkiä vaikka vain takarivin napinpainajaksi.
- Anonyymi00010
Mieto ja muutama muu hönö on hoksannut sen.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Mieto ja muutama muu hönö on hoksannut sen.
Liian moni hönö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1845052Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,244453Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2573034Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432922- 522531
- 271939
- 541853
- 771814
- 221787