Milloin uuden koulun rakentaminen alkaa, paikalleen jäävä, vai parakkirakennus?🏫
Uusi koulu kesälahdelle.
16
468
Vastaukset
- Anonyymi00001
Miks piti lakkauttaa vanhan koulun? nyt taas sijoitettaan uuteen paikkaan satoja tuhansia ja 10 vuoden jälkeen sanotaan: "Joo se kitteen koulu oli paljon parempi ja järkevämpi valinta..."
- Anonyymi00002
Milloin täällä alkaa syntyä lapsia enemmän kuin pari vuodessa.
- Anonyymi00003
Ihan turha rakentaa kuoleva pitäjä. Kiteeläiset maksaa😔
- Anonyymi00004
Kesälahti on Kiteetä, kuten mm Puhos ja sen koulu, samaa verorahaa, metsänmyyntituloja ym. käytetään.
Kunnan pöytäkirjojen mukaan tulee uusi rakennus x miljoonalla, jossa ainakin koulu- (olisiko pienten koulumatka-aika laissa säädettyä pitempi? Kiteelle) ja varhaiskasvatus. Suunnittelun etenemisestä ehkä? tiedotetaan.
- Anonyymi00005
Kyllä kaikesta osaa paikalliset valittaa. Jos rakennetaan uutta niin se on huono, jos ei rakenneta mitään niin sekin on huono. Jos ei muuta, niin on tuolla ainakin työllistävä vaikutus useammalle ihmiselle ja yritykselle. Kannattaisi olla asiasta iloinen, että jotain tehdään.
- Anonyymi00006
Muutaman oppilaan tähden uusi koulu?
Halvempi kuljettaa muualle vaikka lentokoneella.
Eikä se tyhmyys lähde kouluja käymällä!- Anonyymi00007
Eikös kiteellä ole lentokenttä?
- Anonyymi00010
Anonyymi00007 kirjoitti:
Eikös kiteellä ole lentokenttä?
Onhan lentokenttä, mutta minun mielestäni se on liian kaukana kouluista. Kannattaa siis harkita esimerkiksi Chinook-kuljetushelikopterit lentämään Kiteen taivaalle oppilaskuljetuksiin. Kerralla kyytiin mahtuu ainakin 55 koululaista ja kun pieniä ovat ja tiukkaan laitetaan, niin enemmänkin.
Chinookit eivät tarvitse lentokenttää, joten ideaali laskeutumisalue on noin 50 m x 50 m, mutta tarvittaessa riittää jopa noin 35 metriä leveä alue kun on ammattimies asialla! - Anonyymi00013
Anonyymi00010 kirjoitti:
Onhan lentokenttä, mutta minun mielestäni se on liian kaukana kouluista. Kannattaa siis harkita esimerkiksi Chinook-kuljetushelikopterit lentämään Kiteen taivaalle oppilaskuljetuksiin. Kerralla kyytiin mahtuu ainakin 55 koululaista ja kun pieniä ovat ja tiukkaan laitetaan, niin enemmänkin.
Chinookit eivät tarvitse lentokenttää, joten ideaali laskeutumisalue on noin 50 m x 50 m, mutta tarvittaessa riittää jopa noin 35 metriä leveä alue kun on ammattimies asialla!Eikä maksa paljon kunnille? Kaikki syrjäiset koulut kärsivät lapsipulasta, lukiot, amikset ja yliopistotkin ovat vaarassa, kun eu:n ulkopuolelta ei niihin ole varaa enää tulla ja työtä opintojen rahoittamiseen ei ole heille, kun ei ole muillekaan
- Anonyymi00008
Kesälahden uuden koulun rakentamisen on määrä alkaa ensi syksynä, eli syksyllä 2026, jos kaupungin aiempi aikataulu toteutuu. Kiteen kaupungin hankesuunnitelmassa on linjattu, että rakentamaan pyritään pääsemään “ensi vuoden syksyllä”, ja uutisessa arvioidaan, että jos rakentaminen alkaa tuolloin, koulutyö uudessa rakennuksessa voisi alkaa viimeistään alkuvuodesta 2028.
- Anonyymi00009
Lisäys: Kesälahden uuden koulun rakentaminen Kiteellä alkaa suunnitelmien mukaan vuonna 2026 syksyllä, kun vanhat rakennukset puretaan kesällä 2026.
Nykyisin Kesälahdella on noin 80 alakoululaista, mutta koulu mitoitetaan lähivuosien 50–60 oppilaalle kolmen yhdysluokan pohjalta. Tarkempia tulevien vuosien ennusteita ei ole julkaistu, mutta hanke huomioi myös pidemmän aikavälin tarpeet, kuten 30 vuoden päähän, tavoitteena houkutella lapsiperheitä alueelle.👈 🤔 Noinkohan onnistunee? Eipä siinä mittää, eli hyvä on jos niin tapahtuu. Kovasti kyllä kuolevalta kylältä tämä näyttää ja vaikuttaa, mutta ainahan sitä toivoa sopii vaikka asuinrakennuksia on purettu ja puretaan edelleenkin. Mitäpä ne siinä tyhjiltään seisomaan. - Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Lisäys: Kesälahden uuden koulun rakentaminen Kiteellä alkaa suunnitelmien mukaan vuonna 2026 syksyllä, kun vanhat rakennukset puretaan kesällä 2026.
Nykyisin Kesälahdella on noin 80 alakoululaista, mutta koulu mitoitetaan lähivuosien 50–60 oppilaalle kolmen yhdysluokan pohjalta. Tarkempia tulevien vuosien ennusteita ei ole julkaistu, mutta hanke huomioi myös pidemmän aikavälin tarpeet, kuten 30 vuoden päähän, tavoitteena houkutella lapsiperheitä alueelle.👈 🤔 Noinkohan onnistunee? Eipä siinä mittää, eli hyvä on jos niin tapahtuu. Kovasti kyllä kuolevalta kylältä tämä näyttää ja vaikuttaa, mutta ainahan sitä toivoa sopii vaikka asuinrakennuksia on purettu ja puretaan edelleenkin. Mitäpä ne siinä tyhjiltään seisomaan.Tänne siis naattimmaan puolankalaisista edelläkävijöistä(?) kaikki paikalliset pessimistit la 14.3 klo 18 Kitee-sali (maksumuuri?)
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/9281525 - Anonyymi00014
Anonyymi00011 kirjoitti:
Tänne siis naattimmaan puolankalaisista edelläkävijöistä(?) kaikki paikalliset pessimistit la 14.3 klo 18 Kitee-sali (maksumuuri?)
https://www.karjalainen.fi/paikalliset/9281525Kitteeltä ei löyvy pessimistejä! Tään palstan sisältöki todistaa ettei sellasesta oo tietookaa!
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Kitteeltä ei löyvy pessimistejä! Tään palstan sisältöki todistaa ettei sellasesta oo tietookaa!
Sitten tuonkin kultturitillaisuuven ylleisö voip olla vähissä, kuten tuossa salissa (toisin kuin Sovintolassa) on usein ollut. Ellemme me (yltiö)positiiviset innostu.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Sitten tuonkin kultturitillaisuuven ylleisö voip olla vähissä, kuten tuossa salissa (toisin kuin Sovintolassa) on usein ollut. Ellemme me (yltiö)positiiviset innostu.
Jo vain! Minun on erityisen vaikea kuvitella, vaikka kuinka yrittäisin, kuka olisi se kiteeläinen pessimisti joka hankkiutuisi tilaisuuteen! Huonosti täytyy asiat olla ja varmasti hän tarvitsee välitöntä apua, sekä asianmukaista hoitoa lääkityksineen! 😱
- Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Jo vain! Minun on erityisen vaikea kuvitella, vaikka kuinka yrittäisin, kuka olisi se kiteeläinen pessimisti joka hankkiutuisi tilaisuuteen! Huonosti täytyy asiat olla ja varmasti hän tarvitsee välitöntä apua, sekä asianmukaista hoitoa lääkityksineen! 😱
Korjaan! Ei kiteeläinen pessimisti, vaan kiteeläinen! Anteeksi väärä ilmaisuni.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184376Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522501
- 271919
- 221747
- 341733
- 651719