fiskarsin Pinotavarasaksia myy jälleenmyyjät 45-50 eur . Se on kova hinta levystä laserilla, plasmalla leikatusta pienistä paloista. Tehty puolassa
Yhtä hyviä saa saa jopa alle 10€ tai hieman yli, jos ostaa kerralla 2kpl niin rahaa on kinni vähän. Husqvarnan sakset on varmaan vielä ruotsissa tehdyt kuten 40-50 vuotta ja edullisemmat kuin fiskarsin.
Itse tehnyt samanlaisia levystä ja niitannyt nivelen kiinni vasaralla.
Fiskarsin saksien kohtuuhinta kaupassa joku 25-30 eur kpl
fiskarsin ylihintaiset
4
175
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Mikä on tämän palstan aktivoinnin pointti ??
- Anonyymi00002
Juu, valitettavasti Fiskars on nykyään vain "bränditalo". Ratsastavat menneellä maineella ja rahastavat puolalaisilla / kiinalaisilla työkaluillaan oikein urakalla.
Mitä omaa kokemusta on Fiskarsin puutarhatyövälineistä, niin eivät todellakaan ole hintansa väärtejä, ehkä halkaisukirveitä lukuunottamatta, ne ovat aidosti hyviä.
Kaikki leikkurit mitä on tullut hankittua ovat olleet joko lyhytikäisiä tai ergonomialtaan susia. Esimerkiksi sormilenkillä varustetuissa oksasaksissa on terän lukitus sellaisessa paikassa, että se napsahtaa lukkoasentoon aina ja joka kerta kun leikkureilla katkaisee vähänkin enemmän voimaa vaativaa oksaa. Erinomaisen huono työergonomia kun lukkoa joutuu joka toisen leikkauksen jälkeen aukomaan.
Ja sitten ne perkeleen isot oksasakset....ohileikkaavissa on mennyt jo kolme paskaksi kun terät vääntyvät vähintään sen verran, että omenapuun kuori vähintään jää katkeamatta ja sitten sakset jäävät jumiin sinne jonnekin latvuston tienoille. Alasinmallit vähän parempia, mutta ohileikkaava on se jolla tuollaisia tuoreita omenapuun oksia oikeastaan pitäisi olla parempi leikata, ei tule murskattuja oksan päitä.
Yhtä huono kokemus on myös narulla nyittävästä latvustoleikkurista. Palautusjousi ei yleensä jaksa vetää terää auki kun on saanut oksan poikki...sielläkin jumittaa yleensä pieni pala omenapuun kuorta.- Anonyymi00003
pihaharja oli huvittava. nimeltään fiskars solid, joka nimenä antaisi ymmärtää että runko on täyttä tavaraa, murtui varren kiinnityskohdasta, ei ollut solid, vaan ontto sisältä.
- Anonyymi00004
Tulee väkisinkin mieleen Fiskarsin "desing" työkalut menneiltä vuosilta joiden väritystä olleet todelliset älyköt valitsemassa, maastoutuvat luontoon suorastaan loistavasti !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3581134- 71758
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 50612
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19491- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459