Savilahti

asuinalue Savilahti siis on? Olen muuttamassa sinne Elokuun aikana ja siksi siis kyselen :) Onko esimerkiksi kulkuyhteydet keskustaan millaiset, eli kulkeeko busseja jne.
101158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En osaa sanoa, että millainen Savilahti on asuinalueena, mutta se on aivan laitakaupunkia, joten sinne kulkemiseen et tarvitse bussia. Kannattaa käydä katsomassa Mikkelin sivuilla karttaa, niin näet että minne alue sijoittuu...

Äänestä
  • alkuperäiseen viestiin...eli sen kaupunginosan nimi onkin siis SAVISILTA :)

    Äänestä

  • korjaus kirjoitti:

    alkuperäiseen viestiin...eli sen kaupunginosan nimi onkin siis SAVISILTA :)

    huippu paikka asua, oon asunu kohta viis vuotta.. asunnot parhainta tasoa, kauppa suht lähellä, rento meininki!

    Äänestä

  • korjaus kirjoitti:

    alkuperäiseen viestiin...eli sen kaupunginosan nimi onkin siis SAVISILTA :)

    linja-auto kulkee varmaan tunnin välein, en oo ihan varma ku itellä oma auto.. mut täällä asuu paljon opiskelijoita joten eiköhän ne ihan jees kulje ainakin arkena..

    Äänestä

  • Asutaan täällä omakotitaloalueella savisillassa ja rauhaisa hyvä paikka on.

    Äänestä

Ihan mukava paikka on!

Äänestä

Tarkoitatko Savisiltaa vai Savilahtea?

Savisilta on noin puolentoista kilometrin päässä keskustasta. Pyörällä pääsee keskustaan noin kymmenessä minuutissa ja bussi kulkee noin kerran kahdessa tunnissa (vakiovuoron pisto, en tunne aikataulua sen paremmin). Savisillassa asuu aika paljon nuoria ihmisiä, opiskelijoita tai perheenaloittajia. Melko rauhallista ja kaunista seutua.

Savilahti taas on torin/ydinkeskustan ja rautatien väliin jäävä alue. Keskustaan pääsemiseen ei tarvitse bussia, koska alue on ydinkeskustan reunassa. Veikkaisin että varsinkin liikenteen taholta melko äänekästä seutua.

Äänestä
  • tarkoitan :) Sain opiskelija-asunnoista paikan, joka sijaitsee sielä. Siksi kyselinkin ihan mielenkiinnosta :)

    Äänestä

jos tarkoitat savisiltaa niin keskustaan on parisen kilsaa.itse ollaan muutettu puolisen vuotta sitten tänne ja tykkään asua.k-supermarket on aivan kivenheiton päässä.opiskelija-aluettahan tämäkin osittain on..

Äänestä
  • yhteydet keskustaan sieltä on??!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


millaisnen kirjoitti:

asuinalue Savilahti siis on? Olen muuttamassa sinne Elokuun aikana ja siksi siis kyselen :) Onko esimerkiksi kulkuyhteydet keskustaan millaiset, eli kulkeeko busseja jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu