Aurinkopaneeleista paljastua ongelmia

Anonyymi-ap

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011855495.html
"Aurinkopaneeleja asennettiin runsaasti jo ennen koronapandemiaa, mutta energiakriisi vuosina 2022–2023 vauhditti kasvua entisestään.
Aurinkopaneelien alla voi muhia piilevä riski, sillä paneelien kiinnitys­järjestelmät voivat kuormittaa tasakaton pintaa liikaa. Näin varoittaa maahantuoja.
– Painavat ballastit eli aurinkopaneelien paikallaan pitämiseen käytettävät betonipainot sekä vesikatteen tasolle kohdistuva kuormitus voivat ajan myötä aiheuttaa painautumia, veden lammikoitumista ja jopa vesikatteen vaurioitumista, Scanoffice Solar kertoi tiedotteessa.
Kun lammikot jäätyvät ja sulavat, vesikate alkaa rapautua ja halkeamista vesi pääsee yhä helpommin rakenteisiin. Lammikoituminen edistää sammalen ja levän kasvua, mikä nopeuttaa katon kulumista entisestään."

"Aurinkopaneelijärjestelmä painaa kokonaisuudessaan tyypillisesti 15-20 kg neliömetriltä, kun mukaan lasketaan paneelit, kiinnitysjärjestelmä ja kaapelointi. Yksittäinen aurinkopaneeli painaa noin 18-22 kiloa, ja sen pinta-ala on keskimäärin 1,6-2 neliömetriä.21.10.2025"

15-20kg/m päälle vielä lumikuorma 40-60kg/m, niin kuormitus on 60-100kg/m.
Aurinkopaneeleiden hankkimista suunnittelin vuonna 2022 tasakatolle, mutta eipä tullut paneeleita katolle hankittua.
Järkevämpää on asentaa paneelit tasamaalle, jos on tonttia ja mahdollisuus, kuin katolle.
Jokainen aurinkopaneelin kiinnitykseen käytettävä ruuvi on reikä huopapinnoitteeseen.
Aurinkpaneelit luovat myös varjoisat ja kosteat olosuhteet sammalen ja jäkälän kasvulle, eikä katto kuivu aurinkopaneelin alla samoin, kuin katto ilan paneelia, jolloin aurinko pääsee kuivattamaan kosteuden katolta.
On myöskin paljon työläämpää katon puhdistus havuista ja roskista, kun aurinkopaneelit ovat katolla ja paneelin alta on vaikea saada roskia puhdistettua.
Näitä asioita ei monikaan miettinyt, kun paneelit katolleen hankki.

0

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Takaisin ylös

      Luetuimmat keskustelut

      1. Liikenneonnettomuus kuhmo

        Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
        Kuhmo
        40
        2446
      2. Olen aivan hajalla yhden

        Naisen takia😞
        Ikävä
        52
        916
      3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

        Välillä kiukuttaa paljon.
        Ikävä
        61
        840
      4. Kuuleppas

        ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
        Ikävä
        226
        709
      5. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

        Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
        Maailman menoa
        49
        681
      6. T.h tuomio

        Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
        Suomussalmi
        9
        610
      7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

        Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
        Ikävä
        81
        597
      8. Miten sä jaksat

        Pitää susta huolen.
        Ikävä
        65
        583
      9. Mitä näät

        Siinä miehessä?
        Ikävä
        47
        578
      10. Mitä oikeasti haluat?

        🥹
        Ikävä
        47
        577
      Aihe