Mies vaimo eroavat virallisesti.
Vaimo elää yksinään
Mies menee vihille toisen naisen kanssa.
Mies kuolee ja vaimosta tulee leski.
Onko nyt myös ensimmäinen vaimo leski?
Miten on asianlaita
11
207
Vastaukset
- Anonyymi00001
No ei tietenkään. Miksi olisi?
- Anonyymi00002
Sitä minäkin.
Eräs naisihminen oli ehdottomasti sitä mieltä, että hänet olisi kuulunut kutsua miehen hautajaisiin ja muistotilaisuuteen.
Ja kutsua leskeksi - Anonyymi00006
Anonyymi00002 kirjoitti:
Sitä minäkin.
Eräs naisihminen oli ehdottomasti sitä mieltä, että hänet olisi kuulunut kutsua miehen hautajaisiin ja muistotilaisuuteen.
Ja kutsua leskeksiEi ole leski, mutta jos on väleissä eronneet tai ei edes välttämättä, mutta jos on lapsia ja lapset haluaa siunaustilaisuuteen, niin minusta voisi mennä, pelkästään jälkikasvun takia. Uudella muijalla ei ole sanan valtaa tuohon, se uusi muija on leski, exä ei. Sanokoot joku muija mitä tahansa.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Ei ole leski, mutta jos on väleissä eronneet tai ei edes välttämättä, mutta jos on lapsia ja lapset haluaa siunaustilaisuuteen, niin minusta voisi mennä, pelkästään jälkikasvun takia. Uudella muijalla ei ole sanan valtaa tuohon, se uusi muija on leski, exä ei. Sanokoot joku muija mitä tahansa.
Uusi muija ilmoitti vainajan lapsille ja lapsenlapsille siunaustilaisuuden paikan ja ajan.
Ei ilmoittanut exälle mitään tilaisuudesta.
Siitä voi tehdä johtopäätökset onko sananvaltaa vai ei. Anonyymi00006 kirjoitti:
Ei ole leski, mutta jos on väleissä eronneet tai ei edes välttämättä, mutta jos on lapsia ja lapset haluaa siunaustilaisuuteen, niin minusta voisi mennä, pelkästään jälkikasvun takia. Uudella muijalla ei ole sanan valtaa tuohon, se uusi muija on leski, exä ei. Sanokoot joku muija mitä tahansa.
Kyllä minunkin mielestäni voi mennä.
En muista kutsuttiinko minua erikseen lasteni isän hautajaisiin, mutta menin heidän kanssaan kuitenkin ihan vain varmistaakseni, että nyt hän on lopullisesti poissa.
Ei minua poiskaan ajettu. Päinvastoin vaikutti pappikin minun luulleen olevan se leski, kun mainitsi minut lapsineni puheessaan sivuuttaen kokonaan sen oikean lesken, jonka kanssa lasteni isä oli ollut aviossa jo yli 20 vuotta.
Samoin vainajan sukulaiset kohtelivat minua kuin olisin ollut se hänen oikea vaimonsa; määräsivät minut kappelissa etupenkkiin ja jälkikekkereissä pöydän päähän, sekä ensimmäisenä hakemaan noutopöydästä tarjoiluja.
- Anonyymi00003
Eronnut on eronnut-
Jos eronnut menee uudelleen naimisiin ja se seuraava puoliso kuolee, silloin hänestä tulee leski.
Eronneet eivät peri ex puolisoaan - jos omaisuus on erossa jaettu!- Anonyymi00004
Eronnut henkilö ei ole leski.
Jos avioero on lainvoimainen, eronneella ei ole oikeutta leskenasemaan.
- Anonyymi00008
Jos hylkää eläessään puolisonsa niin kuinka hän kehtaa mennä norkoilemaan hautajaisiin?
- Anonyymi00009
On vähän ristiriitaa tuosta exästä ja nyxästä.
Uusi vaimo hoitanut kaikki hautajaisiin liittyvät asiat.
Jo miehen sairauden takia
Papin kanssa keskustelun ja päätökset, mitä siellä kappelissa pappi puhuu.
Vainajan tunteneena vaimo osasi kertoa hänen toiveensa .
Vähän puhetta ja enemmän laulua tai musiikkia.
Pappi kysyi, mikä oli vainajalle tärkeä asia elämässään.
Isänmaallisuus ja siihen liittyvät asiat
Ei mainintaa, existä, nyxistå lapsista, lapsenlapsista.
Ne on asioita, joita käydään, jos käydään, läpi eläessä.
- Anonyymi00010
Olin lapsen toiveesta hautajaisissa, vaikka olin ollut, se jätetty osapuoli ja ihan kappelin eturivissä.
Pappi ei puheessaan juuri vainajasta maininnut, saati minusta, veti kaavan mukaan kunnon leipäpapin tavoin, seremonian läpi.- Anonyymi00011
Papilta yleensä kysytään, mistä hän voi ja saa puhua. Ja minkä laulun kanttori laulaa. Se kysymys esitetään hautajaisten järjestäjälle.
Puolisolle, jälkikasvulle tai jos on yksinäinen, pappi voi itsekin lausua omat sanansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",134995Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433635Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922253- 1351917
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421903Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee391812Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1161546- 1381425
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551226Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641165