BMW i4 M50

Onko otsikon mukaisesta autosta kokemuksia?
Olisi yksi -24 yksilö (Facelift) kiikarissa, reilu 100tkm. ajettuna. SOH arvo noin 95%:a ja muutenkin auto vaikuttaa erittäin hyväkuntoiselta yksilöltä.
Ja onhan tuon 540hv voimalinja aika huikea näin ”perus” bensaturboon (nykyinen auto F34 bensakoneella ja nelivedolla) tottuneelle,
Haapalan Jesse on ainakin videollaan todennut nuo i4 malleissa olevat akut rakenteeltaan yhdeksi parhaimmista mitä itse nähnyt.

Mutta onko jollain kokemuksia mallin huonoista puolista mitä kannattaisi ostoa suunnittelevan huomioida/tarkastaa?

14

931

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Ja täältä kysyt neuvoa antavaa kantaa. älä hyvä mies sekaannu Suolen palstoille tosissaan.

    • Anonyymi00002

      Paras sähköauto, kiihtyy petomaisesti, kulkee 235 mittariin, syö virtaa maltillisesti eli range hyvä myös pakkasella ja on hemmetin lämmin. Ei vianvikaa.

    • Anonyymi00003

      Kyllä tämä bmw i4 m50 on kokonaisuutta arvioiden ehdottomasti yksi parhaista sähköautoista. Ko autoa arvostetaan myös käytettynä, eikä syyttä.

    • Anonyymi00004

      Nyt 1,5 vuotta ajanut 2022 vuosimallilla ja autosta en suoraan sanottuna ole kyllä huonoja puolia löytänyt. Voimalinja ja neliveto toimivat täydellisesti. Todella hiljainen eikä mitään ylimääräistä kuulu sisällä. Appi toimii myös todella hyvin, paremmin kuin edellisellä plugarilla. Ajo-ominaisuudet myös jäätävän hyvät. Laser valot myös Bemarilla parhaimmat ylivoimaisesti, toki myös ne kehittänyt. Jos nyt väkisin jotain miinusta haluaa hakea niin Harman/Kardon äänentoiston olisin toivonut olevan vähän parempi mutta olenkin todella vaativa äänentoiston suhteen. Adaptiivinen vakkari myös todella tarkka. Mitään vikoja ei ole ollut. Ei ole pienintäkään aikomusta vaihtaa koska autossa kaikki herkut ja kaikki toimii niinkuin pitää.

      • Anonyymi00005

        Lisäyksenä vielä että voimaa on kuin pienessä kylässä ja huippu neliveto varmistaa kiihtyvyyden, kaiken kukkuraksi uskomattoman pieni kulutus.


      • Anonyymi00006

        "Ei ole pienintäkään aikomusta vaihtaa "

        Kyllä se kannattaisi vaihtaa, facelift kun tuli jo yli vuosi sitten. Autosi näyttää vanhahtavalta ja facelift versiossa on mm uusi maski jossa vaakalamellit. Myös taka- ja etuvalot on uusittu. Etuvaloissa mm. valinnainen Laserlight ominaisuus. Takavaloissa on CSL tyyli.

        Ja niinkuin olet itsekin todennut, äänentoista ei ole huippua.


      • Anonyymi00007

      • Anonyymi00012

    • Anonyymi00008

      Lyhyessä ajassa tuon verran ajettuna kertoo sen, että on täytynyt harrastaa usein pikalatauksia ja ne ei suurissa määrin ole akustolle eduksi.

    • Anonyymi00009

      BMW kateus...

      • Anonyymi00010

        Onko tässä ketjussa mielestäsi kovasti ilmentynyt kateutta? Kerro toki miten se on tullut ilmi?


    • Anonyymi00011

      Meillä ollut M50 3 vuotta. Ajettu 85000 km ilman ongelmia. Tykätty niin paljon, että tilaukseen menossa uusi M60. Odotellaan sen kanssa Neue Klasse nelossarjan mallia. Kumpa se tulisi kaksi ovisena coupena. Uusi iX3 ei kiinnosta, kun ei tarvetta suv-mallin autolle. Tai yksi huono puoli löytyy. Kesärenkaat vaihdettava ainakin taakse joka kesä.

      • Anonyymi00013

        Sama vika T: M50


    • Anonyymi00014

      On tympeää kokemusta Mannerheimitiellä. Poukkoilee kaistalta toiselle ja kiirehtii seisomaan liikennevaloissa aiheuttaen jojoa. Baskalaatua Baijerista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      88
      1283
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      28
      816
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      787
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      38
      766
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      705
    6. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      688
    7. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      687
    8. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      79
      684
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      628
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      627
    11. 65
      610
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      85
      595
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      581
    14. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      556
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      55
      544
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    17. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      527
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      512
    19. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      495
    20. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      9
      485
    Aihe