Mitä mieltä olette eläkkeitten leikkauksista ?

Anonyymi-ap

Purra halusi alusta asti eläkkeitten leikkauksia kerrotaan kirjassa "Orpo ja oikeiston nousu". Eikö siinä ole jo tarpeeksi, että kun jää eläkkeelle tulot putoavat noin
puoleen ? Menot eivät kuitenkaan vähene samassa suhteessa.
Isoista eläkkeistä voisi olla varaa leikata, mutta eläkkeet on keskimäärin
melko pieniä, niin pieniä, että 200000 eläkeläistä joutuu turvautumaan
asumistukeen. Ikänsä matalapalkka-aloilla ahkeroineitten eläkeläisten eläkkeistä
on kadonnut ostovoima. Ne iäkkäät, jotka tälle hallituksellekin ovat Suomea rakentaneet joutuvat nyt sen uhriksi.

4

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Ei meitä 6- kymmpisiä kiinnosta tulevat eikä nykyiset eläkkeet.
      Ei me olla valistuneita.

    • Anonyymi00003

      Nojoo

      Ei kai kukaan halua luopua yhtään mistään ehtuisuuksistaan, se päivänselvää. Iso metelihän siitä nousee.

      Taloustilanne kun on. mitä on, pakko leikata menoja. Ja vaikka talous varmasti tulee nousemaan joskus, väestön ikärakenteen ja syntyvyyden vähenemisen takia se ei yksinkertaisesti riitä jatkossa.

      Noh, käytännössä valtio voi leikata vain itse maksamiaan eläkkeitä. Elikkäs pieninpiä. Suuriin työeläkkeidiin valtiolla ei käsittääkseni ole nokan koputtamista , ne eläkeyhtiöiden ongelma.

      Pienistä eläkkeistä ei hirveen paljon voi leikata, se heijastuu kuitenkin sosiaalimenoihin, ne kasvaa. Mutta pieneläkeläisiä kuitenkin iso pääluku, aika pienistä puroista kertyy kyllä.isoakin säästöä.

      Ihan varmasti eläkeläistenkin pitää osallistua leikkauksiin, kuin kaikkien muittenkin. Vapaamatkustajia ei kukaan hyväksy. Leikkauksia tulee kyllä, mutta tuskin erityisiä summia itse eläkkeisiin. Ibdeksijäädytyksiä jne. Muita eläkeläisten etuisuuksia varmasti leikataan enenpi. Elikkäs rahaa tullenee jatkossa snadisti vähemmän, mutta kustannukset eläkeläisille itselleen tulevat maksamaan enenpi.

      Tämä ei välttämättä ollenkaan ole nykyhallituksen keljuhomma. Kyllä nämät asiat on tulevilla hallituksilla vielä hitonmoinen päänsärky.

      Jepjep,

      =DW=

    • Anonyymi00004

      Hallituksen olisi syytä luopua lahjoittamasta 900 miljoonaa yrityksille,
      mutta sitähän se ei tietenkään tee.
      Siitä ei tule yhdenkään asiantuntijan mukaan mitään "dynaamisia" vaikutuksia,
      se vain rikastuttaa lahjaksi osakkeenomistajia.
      Eräs yrittäjä jo nauroikin: "Kiitos hallitus, ilmaista rahaa !"
      Sillä paikkaisi lähes kaikki leikkaukset mitä hallitus aikoo tehdä vielä.

      • Anonyymi00005

        Yhteisöveron lasku perustellaan usein sillä, että se lisäisi talouskasvua. Tuore tutkimus ei kuitenkaan tue näkemystä, että yhteisöveron lasku tällä tavoin maksaisi itseään takaisin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe