https://yle.fi/a/74-20213199
"Pohjalainen jäteyhtiö Ekorosk ryhtyy jakamaan varoituksia väärin biojätteitä lajitteleville kotitalouksille.
Biojäteastiaan kiinnitetään punainen merkki tyhjennyksen yhteydessä, jos biojäte on lajiteltu muoviin tai jätteen seassa on muovia. Asiasta tulee myös merkintä laskuun. Laskussa väärin lajiteltu jäte näkyy 0-hintaisena merkintänä.
Ekorosk voi veloittaa väärinlajittelusta myös 10 euroa tyhjennyskerralta. Syväkeräysastioissa maksu on 50 euroa tyhjennyskerralta.
Punaisia merkkejä alkaa ilmestyä roskiksiin kevään aikana.
Varoitustarroilla ja myöhemmin lisämaksuilla halutaan kiinnittää kotitalouksien huomio oikeaan lajitteluun.
Ekorosk on kunnallinen jätteenkäsittely-yhtiö. Se hankkii roska-astioiden tyhjennys- ja kuljetuspalvelut yksityisiltä yrityksiltä. Kaikki eivät ole suopeita ”roskapoliiseiksi” ryhtymisestä.
– Olemme kuljetusliike, emme roskapoliisi. Ei meillä varmaan mitään pätevyyttäkään siihen ole. Tämä on kuljettajille myös turvallisuuskysymys. Eivätkö Ekoroskin kompostintarkastajat voisi hoitaa tämän, kysyy Niemelä.
Ekoroskin alueella noin kolmannes kotitalouksista käyttää edelleen muovipusseja biojätteelle, vaikka se ei ole sallittua. Paperipussia käyttää 23 prosenttia ja biohajoavaa pussia 46 prosenttia kotitalouksista."
Ei ole mitään perustetta tuolaiseen.
Meiltä tyhjennettiin biojätteenä enrgiajäteastia. Kummatkin jäteastit ovat selvästi merkittyjä energia- ja biojäte.
Roskakuski kävi ja tyhjensi energiajöteastian biojäteastian sijaan.
Laskussa oli biojätteen tyhjennys päivämäärä, eikä silloin biojäteastiaa oltu tyhjennety.
Annoin asiasta palautetta ekoroskille, josta vastattiin, että on vahingossa tyhjennetty energiajäteasita biojätteen sijaan ja siinähän on silloin mennyt muoviroksat biojätteisiin, ei asiakkaan toimesta, vaan ekoroskin jätteenkuljetuksen toimesta.
Ekosroskilla ei ole perusteita sakottaa väärin lajitellusta biojätteestä
22
643
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kotitaloudet tenee valtavan ilmaisen työn jätteenkäsittelyssä. Vieläkö heitä rangaistaa siitä? Eikö ole muita keinoja?
Eikö teollisuutta velvoiteta mihinkään? Vieläkään?Pienessäkin taloudessa suurin jätemäärä tulee muovista ja se on suunnattoman suuri .- Anonyymi00003
Se olis sama, kuin metsänomistaja tekis pihalleen polttopuut ja ekosros kävis hakeen polttopuut ja joudut siitä vielä antamaan rahaa, vaikka saa polttopuut ilmaseksi.
Eikä ekorosk niitä puita ilmaiseksi vie, vaan siitäkin laskuttaa.
Ekoros saa ilmaista polttoainetta ja siitä tuotetusta energiasta vielä laskuttavat. - Anonyymi00022
Anonyymi00003 kirjoitti:
Se olis sama, kuin metsänomistaja tekis pihalleen polttopuut ja ekosros kävis hakeen polttopuut ja joudut siitä vielä antamaan rahaa, vaikka saa polttopuut ilmaseksi.
Eikä ekorosk niitä puita ilmaiseksi vie, vaan siitäkin laskuttaa.
Ekoros saa ilmaista polttoainetta ja siitä tuotetusta energiasta vielä laskuttavat.Kyllä
- Anonyymi00002
Mistä ne voi tietää, kuka esimerkiksi kerrostalosta on väärin lajitellut?
Ei varmaan mitenkään.- Anonyymi00004
Ressun lapset kyttää ja ilmoittaa kyllä. Niillä ei sattuneesta syystä ole muuta tekemistä.
- Anonyymi00005
Onko ees muoviroskapussille semmosta vaihtoehto joka ei sottsis koko huushollia jätteen kotikuljetuksen aikana.
- Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Onko ees muoviroskapussille semmosta vaihtoehto joka ei sottsis koko huushollia jätteen kotikuljetuksen aikana.
Nykyset on surkeita.
- Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Nykyset on surkeita.
Kuultuani ja luettuani uutisen, läheti välittömästi viestin Yle Radio Suomen Kokkolan toimitukseen, Pasilan toimitukseen, sekä muutamalle yhteistyökumppanille:
"Varoitus on oikeustermi/toimenpide, johon on oikeutettu vain kurinpitoelin, oikeuslaitos, käräjätuomari, rangaistusoikeuden omaava valtuutettu yms valtuutettu.
Ekorosk Oy voi antaa huomautuksen, korjausvaateen, ja purkaa huoltosopimuksen.
Vaadin, että Ekorosk korjaa virheensä välittömästi, ennen kuin se menee tutkintaan. MOT
Tiedoksi Ekorosk Oy, sopimuskunnat ja Oikeuslaitos Pohjanmaa. - Anonyymi00012
Anonyymi00007 kirjoitti:
Kuultuani ja luettuani uutisen, läheti välittömästi viestin Yle Radio Suomen Kokkolan toimitukseen, Pasilan toimitukseen, sekä muutamalle yhteistyökumppanille:
"Varoitus on oikeustermi/toimenpide, johon on oikeutettu vain kurinpitoelin, oikeuslaitos, käräjätuomari, rangaistusoikeuden omaava valtuutettu yms valtuutettu.
Ekorosk Oy voi antaa huomautuksen, korjausvaateen, ja purkaa huoltosopimuksen.
Vaadin, että Ekorosk korjaa virheensä välittömästi, ennen kuin se menee tutkintaan. MOT
Tiedoksi Ekorosk Oy, sopimuskunnat ja Oikeuslaitos Pohjanmaa.Ressu on oikeassa. Kunpa kaikki tekisivät samoin kuin Reijon kotitaloudessa tehdään, niin jätehuollossa ei olisi mitään ongelmia.
- Anonyymi00008
Pihalla olevan biojäteastian pohjalle voi laittaa sanoma/mainoslehdistä suojan, ettei biojäte tahraa jäteastiaa, koska ekorosk ohjeistaa tekemään paperisia biojätepusseja biojätteelle.
- Anonyymi00009
Alkaako ekorosk tarkastamaan myös energiajäte astioita niiltä, jotka ovat ilmoittaneet kompostoivansa biojätteen, ettei vaan laita biojätettä energiajätteen sekaan, jos vaikka kuivattaa kahvinpurut, banaaninkuoret, perunankuoret ja muut biojätteet, jos biojätettä tulee vain vähän.
- Anonyymi00011
No joo kyllä siinä jätekuljetus firma laittaa melkoiset paineet jäteauton kuljettajille jos joutuvat biojäte pönttöjen sisältöä tarkkailemaan. Tuskin monikaan kuljettaja sellaiseen ryhtyy...
Enpä ihmettele jos hakeutuvat muihin töihin jos vain suinkin paikan muualta löytävät- Anonyymi00014
Mitenköhän roskakuskeilla riittää edes aika moiseen.
Ainakin biohajoavan biojätteen pussi on niin tiukalla solmulla kiinni, että siinä saa näpertää minuuttikaupalla sen auki saamiseksi.
Tuskinpa roskakuskit haluavat aukoa ja tonkia biojäteroskia varsikin kesähelteillä, jolloin on melkoinen haju.
Kerran meni roska-auto kesähelteellä ja ihan järkyttävä lemu jäi roska-autosta jälkeen, kun biojätteitä oli kyydissä.
- Anonyymi00013
Meidän vaari asuu Rytimäellä omakotitalossa. Ukko hautaa takapihalle roskat kesällä tekemäänsä "kompostiin" ja talvella lumihankeen. Aiemmin vielä kun ajokortti oli voimassa vei roskiaan kauppojen roska-astioihin ympäri kaupunkia. Näitä tunkio/komposteja on varmasti muillakin maalta muuttaneilla vanhuksilla ja omaisten pitää vain keväisin ne hoitaa ettei rotta ongelmat laajene.
- Anonyymi00015
Kaupungin pitäisi järjestää näille omakotitalouksissa asuville vanhuksille neuvontapalvelua. Näitä yli 70 vuotiaita maalta muuttaneita omakotitaloudessa asuvia on vielä jonkin verran. Osa heistä käy jopa tarpeillaan omalla pihallaan ja naapurit rakentavat näköesteitä tonttien rajalle.
- Anonyymi00016
Ei ne montaa vuotta ole täällä vaivana. Pääsevät laitoksiin kotiseudulleen.
- Anonyymi00017
Hah, kukaan ei ole koskaan "vanhentunut". Mistä tämä vanhuudenhöpötys ja -höperyys on yhtäkkiä tullut julkisuuteen. Poliitikotkin luulevat elävänsä ikuisesti. Tämä Suomen kansa on hullu, ja poliitikot täysiä pellejä; etenkin kaikki presidentit - pääpukareita, sodanlietsojia.
Tämä on tuotu julki jopa valtakunnan päivän uutisissa, hah hah haaa!!!... MOT - Anonyymi00018
Siellä voi houreissaan elää niitä Kekkosen aikoja ihan vapaasti.
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Siellä voi houreissaan elää niitä Kekkosen aikoja ihan vapaasti.
Hah, Kekkosen aika oli ja meni. Nyt eletään Vennamon aikaa, Perussuomalaisuutta. MOT
- Anonyymi00023
Anonyymi00019 kirjoitti:
Hah, Kekkosen aika oli ja meni. Nyt eletään Vennamon aikaa, Perussuomalaisuutta. MOT
Vennamokin kasvanut horsmaa jo vuosikymmeniä. SMP -kuplakin poksahti aikoinaan ja kunnolla kun kansa hokasi tulleensa populismin kusettamaksi. Se oli Vennamon SMP:n loppu kertarytinällä. Soini sittemmin otti Veikon opit käyttöön varsin tehokkaasti hyödyntäen. Nykypersujenkin suosio perustuu silkkaan populismiin.
- Anonyymi00021
Vain hullu suostuu lajittelemaan ahneitten jätefirmojen raaka-aineet ilmaiseksi ja vielä maksamaankin siitä. Lajitelkoot totkonsa ihan ite.
- Anonyymi00024
"Ekoroskille ja näkyy myös jätteen laadussa: paperipussin käyttäjät lajittelevat biojätteen 99-prosenttisesti oikein, kun taas muovipussien sisällöstä vain 74 prosenttia on biojätettä. Joukossa on esimerkiksi ruokajätteiden pakkauksia."
Mites kaupat, kaupoillehan pitää antaa sakkoa, koska kaupat hävittää biojätteet pakkauksineen kaikkineen, eivät erota muovipakkauksia, vaan hajottavat biojätteeseen menevät pakkaukset ja sinne vaan biojätteen sekaan.
Ekoroskin pitää puuttua tuohon, kun kerran vaativat sitä asiakkailtaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2463128Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell181740Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231443Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1311269- 1041258
- 761182
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531062Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581045- 135972
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717967