Influenssatilanne Keskipohjanmaalla....

Anonyymi-ap

https://tautitutka.com/tautitilanne-nyt-influenssa-korona/
https://yle.fi/a/74-20212446
"Nyt eletään monien tartuntatautien huippukautta. Yle kertoi keskiviikkona, että norovirusta on todettu tänä vuonna viime vuotta enemmän ja hengitystiesairauksista tällä hetkellä hankalimpia oireita aiheuttaa influenssa A.
Yle 28.2"
https://yle.fi/a/74-20211913
"Keski-Pohjanmaata kurittaa jo talven toinen influenssa-aalto
Maakunnassa nähtiin vuodenvaihteen tienoilla voimakas influenssa­tartuntojen vyöry. Nyt tauti on jälleen nostamassa päätään.
Influenssatartuntoja todetaan jälleen tavallista enemmän Keski-Pohjanmaalla 24.2."

Tautitutkassa influenssatilanne on nollassa.
Ylellä "Nyt eletään monien tartuntatautien huippukautta 28.2"
Miten tuohon suhtautua ja mitä uskoa, eihän se huippukausi ole viikossa ohi ja tautitutkassa tilanne on influenssan osalta ohi.
Mistä se influenssa syntyy, ei se tyhjästä synny, onko jollain kotona influenssavirus kasvattamo, josta ottaa viruksen ja lähtee levittänään vai onko syy influenssa rokotteet, jossa influenssa rokotteen kautta siityy ihmiseen ja sitä kautta alkaa sitten leviämään.

4

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kyllä jo lähihoitajakoulussa opetettiin näin ja sitten perään sairaanhoitajakoulussa, erikoistumiskurssilla ( tosi erikoiseksi tulinkin), lähijohtamisesimiestyön kurssilla, intissä ja kertaamassa. Myös soiten koulutuksissa ja tiedotuksissa asian on näin ilmaistu.

      Tai näin siis minä asian ymmärsin.

    • Anonyymi00002

      Meillä Kokkolan tuhkamunaiset kaupparatsut ry:ssä kaikilla oli just noro ja oli kyllä hyvä, että sentään jostain lensi tavaraa kaaressa ja paljon.

    • Anonyymi00004

      jos ihmiset älyäisi pysyä kotona sairaana ja ymmärtäisi edes vähän miten virukset leviää, mutta kun osalla ei ole edes alueellisella tavalla selvää se miten influenssassa, korona ja noro virus leviää ja kauanko ne tarttuu.

      noro virus voi tarttua jopa kaksi viikkoa oireiden jälkeen.
      ja virus tarttuu aina siten, että se joutuu lähmäsien käsien kautta suuhun, silmään tai nenään.

      influenssa voi tarttua aerosolina jopa metrien päähän aikuinen tartuttaa noin viikon ja lapset jopa kaksi viikkoa.
      älkää yskikö edes ulkona ilman, että suojaatte suutanne.
      virus voi lentää jopa satoja metrejä tuulen mukana mikäli se on nesteen sisällä.

      jos on oireita niin silloin tartuttaa muita, tosin influenssassa siitä paha, että voi tartuttaa oireetromana ja vain puolet altistumista sairastuu oireiseen tautiin ja silti tartuttaa.
      joten jos lähipiirissä joku on influenssa tai sairas, niin välttää pitäisi julkisia paikkoja sekä riskiryhmien tapaamista.

      älkää yskikö parvekkeilla tai ulkona ja sisällä kotona voi jo harjoitella yskimistä oinein ja koskaan ei saa koskea kasvoja.

    • Anonyymi00005

      Mina ei ummarra hoitosuositus, ei osa etsi tieto. Mina pelleilla, keksi vitsi ja läpä. Mieti tuokaveri kalu ja vehje. Ola hauska kaveri. Saada suosio. Kaikki naura. Jos ei naura ola tosiko. Silloin naura itselle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      722
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      55
      616
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      536
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe