Pasasen versio: Tahmariisi höyrystetään.
Thaiversio: Riisi liotetaan vedessä yön yli tai vähintään 4-5 tuntia.
Kaasu keskilämmölle vesikulhoon, bambukori sen päälle. Riisin päälle harso.
Laitetaan kansi päälle ettei höyry karkaa ja keitetään 15-20 minuuttia.
Jos ei syö heti, tahmariisi varastoidaan bambukoriin joka on tehty vartavasten tahmariisin säilytykseen ja kuljetukseen. Kratib khao neow.
Aamulla keitetty säilyy sen yhden päivän ajan bambukorissa.
Kokki mainitsee että liottaminen on se tärkein.
https://www.youtube.com/watch?v=0KHZQj4hvG0
Tuo on siis se perusversio. Kun lisätään aineksia kuten mangoa ja suolaa, se lisää työvaiheita.
Miten tahmariisi valmistetaan thaityyliin
8
168
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hienoa kun kerrot minulla on riittävä tieto asiasta, mutta lahkolaisilla ei ole, se on varsin helppo tehdä, varsinkin kun ostaa annospussin torilta kanan koipien yhteydessä, myös possu varras käy hyvin.
- Anonyymi00002
Höyryttäminen on keittämistä. Siksi höyrykeittimen nimi on höyrykeitin.
- Anonyymi00003
Annospussistako päättelet miten tahmariisi on valmistettu?
- Anonyymi00004
Anonyymi00003 kirjoitti:
Annospussistako päättelet miten tahmariisi on valmistettu?
Vaimoni on valmistanut sitä satoja kertoja... kiinnitä huomioita ns. olennaiseen asiaan.
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Vaimoni on valmistanut sitä satoja kertoja... kiinnitä huomioita ns. olennaiseen asiaan.
Ai se vaimo joka on ottanut linjan ettei laita ruokaa kotona koska syötte aina ravintolassa?
Taisi olla polleilua? Miksei vaimosi ole liottanut riisiä yön yli tahmariisiin? Pakkasitteko riisit kotonakin muovipusseihin? - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Ai se vaimo joka on ottanut linjan ettei laita ruokaa kotona koska syötte aina ravintolassa?
Taisi olla polleilua? Miksei vaimosi ole liottanut riisiä yön yli tahmariisiin? Pakkasitteko riisit kotonakin muovipusseihin?Mitä polleilua siinä on kun ulkona syöminen maksaa alle puolet siitä mitä suomessa, suomessakin syömme ulkona lähes joka päivä, mutta vähemmin kuin thaimaassa.
Kiitos kysymyksestäsi. mene asiantuntijan pakeille. - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Mitä polleilua siinä on kun ulkona syöminen maksaa alle puolet siitä mitä suomessa, suomessakin syömme ulkona lähes joka päivä, mutta vähemmin kuin thaimaassa.
Kiitos kysymyksestäsi. mene asiantuntijan pakeille.Suomessa olet syönyt noin neljä kertaa ulkona ja vaimosi on Thaimaassa. Rahasi ei riitä ulkona suömiseen Suomessa. Vaihtuvat tarinat tulee siitä että ETTE KOSKAAN KOKKAA KOTONA, KOSKA OLET VAIMOSI KANSSA VALINNUT SEN LINJAN.
Miten hän nyt on kokannut satoja kertoja?
Keitinveteen lisätään eri keeperiä noin puoli desiä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802908Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka492298Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051664Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 561189
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181