Hei eli hej.
Päätin perustaa uutta kotikaupunkiani koskien positiivisen ketjun. Sille ehkä olisi tarvetta, vaan en tiedä, onko halukkaita jäseniä. Ehkä joku muistaakin minut, kun alkukesästä kyselin Kokkolaan muuttamisesta. No täällä nyt ollaan, ja jos ei meno parane, joudun ehkä muuttamaan takaisin ;)
Joten tänne voi kirjoitella vaan kivoja juttuja, joissa osoitetaan kohteliaita ja demokraattisia tapoja sekä ollaan muutenkin ihmisiksi.
Päätin perustaa uutta kotikaupunkiani koskien positiivisen ketjun. Sille ehkä olisi tarvetta, vaan en tiedä, onko halukkaita jäseniä. Ehkä joku muistaakin minut, kun alkukesästä kyselin Kokkolaan muuttamisesta. No täällä nyt ollaan, ja jos ei meno parane, joudun ehkä muuttamaan takaisin ;)
Joten tänne voi kirjoitella vaan kivoja juttuja, joissa osoitetaan kohteliaita ja demokraattisia tapoja sekä ollaan muutenkin ihmisiksi.
Vastaukset 23
Vanhimmat
pelkästään positiivista et joku jaksaa... =)
hyvä kaisa,kerrankin jotain positiivista täällä... ja sitten kun vielä keksis mitä kirjottaisi?...hmm
...näyttää hieman kirkkaammalta kun sataa vettä.
Aivan ihanaa näin sateen jälkeen, ilma tuoksuu ihanan raikkaalle, luonto on puhdas. Aurinko pilkistää pilvien takaa, ihmiset hymyilee. Kesäinen ihana ilta.
On ihana mansikka aika.Ei kun kermavaahtoo päälle niin päivä tuntuu paranevan.
että jo viisi kaupunkilaista näkee keskiviikkoehtoonsa näin mukavaksi. Tuota solvaavaa ja vastakkaisasettelevaa kielenkäyttöä onkin jo jonninverran kuultu. Hyvää illanjatkoa!
Tänään oli mukava päivä. Vaikka aurinko ei paljoa paistanut, oli kuitenkin lämmintä. Ylähuoneessakin oli mukava istuskella.
Tämmöistä ketjua onkin varmasti kaivattu, kylläistyin lukemaan noiden iän ikuisten narisijoiden juttuja.
Kävimme eilen iltatorilla, lapset kävivät karusellissä,jonka hoitajalla oli valloittava hymy ! , joimme torikahvit, ostimme tarpeellisia tavaroita. Kaikenkaikkiaan mukava toritapahtuma !
Olemme asuneet reilun vuoden Kokkolassa, kummallakin on pitkästä aikaa kunnon kesäloma, vakituiset työpaikat, lapsilla kunnon hoitopaikka.
Velkaa on, mutta on oma ja kaunis omakotitalokin, elämä alkaa olla pikkuhiljaa mallillaan...
Kyllähän näitä löytyy jos vain haluaa !
Odotan innolla töistä pääsyä, että saa laittaa hyvää ruokaa ja sitten myöhemmin lähteä lenkille. Positiivisuus korostuu lenkkeillessä, kun yllättävän monet täällä Kokkolassakin harrastavat ulkona reippailua.
Aurinko pilkahtelee pilvien välistä ja ihmiset hymyilevät ja jäävät hetkeksi juttelemaan ohi kulkiessaan. Miehet flirttaavat ja ehkä minäkin hiukan takaisin :) Tulee itsevarma olo.
Asiakkaita palvellessa on mukavaa, kun hymyyn vastataan hymyllä.
Tänään kävin pyöräilemässä Koivuhaassa. Näytti ihan tavalliselta kerrostaloalueelta. Uudet talot oli oikein sieviä. Jotain resupekkoja oli siinä kauppakeskuksen kulmilla, muuten ei tullut kovin paha kulttuurishokki. Seuraavaksi menen sinne Pihlajaan. Täällä kaupungissa on tosi hienot pyöräilymahdollisuudet. Tekisi melkein mieli lähteä rantaa pitkin Pietarsaareen, mutta ei taida kunto kestää...
Aurinkoista heinäkuuta ja muistakaa naistenviikko!
Koivuhaastahan olisi päässyt mukavasti Pihlajaan ja sitten ohikulkutien vartta takaisin kaupunkiin päin. Mutta onhan se hyvä säästää vähän seuraavallekin päivälle. Yksi Kokkolan hyvistä puolista mielestäni on se, että pyörällä voi kulkea joka paikkaan, kun välimatkat eivät ole kovin valtavia ja pyöräteitä löytyy.
Suosittelen muuten, että polkaiset jokin päivä kaverin kanssa Hickaröön terassille nauttimaan virvokkeita auringon paisteeseen.
Piristyin tehokkaasti aamusella polkiessani töihin, kun tapasin pari nuorta hirveä. Ensimmäistä kertaa näin kyseisiä otuksia niin läheltä ja ilman auton suojaa. Kyllä se vähän sävähdytti :) Aika hienoa, kun luontotulee toisinaan näin lähelle kaupunkia. Toivottavasti eivät kuitenkaan aiheuta mitään onnettomuuksia.
Heh, näin varmaan samaiset hirvet jolkottelemassa suntin vieressä ihan keskustassa :) oli se aika hupaisa näky.
en mä huomannu ku töihin poljin tos hetki sitten
Kun ottaa huomioon että näin hirvet menossa poispäin kaupungista noin klo 5 aamulla niin eiköhän ne ollut sit jo kerenny aika kauas kun sinä pyöräilit. Melkosen kömpelöiltä kyllä vaikuttivat. Ja tuossa joku sano, että ne oli varmaan tän kesän vasoja kun mainitsin että olivat aika vaaleen ruskeita. No mut nuoria kuitenki..
Moik!
HAuskaa, että kerrankin jotain positiivista tällä palstalla. Yleensä ketjut päätyvät ilkeilyyn ja haukkumiseen.
Iselläni alkoi tänään loma ja töihin vasta 19.8. Jippii! MM-kisamatka tiedossa (katsojana tosin ;) ) ja muuta mukavaa oleilua jne jne..
Hyvää kesää vaan kaikille muillekin!
Mutta tietenkin ihan kilttiä sellaista. Itselläni ei ole kesäksi lomaa tiedossa. Vapaapäiviksi on kyllä yritetty kaikkea kivaa suunnitella. Pitäisi yrittää vähän johonkin reissuun päästä. Ainakin laivalle, jos ei sen kummempaa järjesty.
Nauti sinä nyt kuitenkin lomasta ja toivotaan, ettei kesäkelit ole vielä ohi, vaikka harmaalta tällä hetkellä näyttääkin :)
on mennyt hyvin tää ketju=)
jos siis tarkoitit sitä, että yhtään tyylivirhettä ei ole vielä viestien kanssa päässyt käymään! No eipä sellaiset enää tunnu missään, kun täällä hyväntuulen ihmiset on kuitenkin enemmistö
Perjantaina oli pitkästä aikaa oikeen kivaa baarissa. Parin kaverin kans naurettiin ja tanssittiinki vähän. Oliko porukkaa eilen kattomassa PMMP:n keikkaa Callessa? Meinasin ite lähteä käymään, vaikken erityisesti tyttöjen musiikista pidäkään. Väsymys vei kuitenkin voiton, joten menin aikaisin nukkumaan ja jätin baari-illan väliin. Ja kyllähän viikonloppuun riittääkin yksi juopottelu.
Mukavaa myös että Växyn ja Jiipeen ohella olen ketjuuni saanut muita kivoja viestejä.
Sateesta huolimatta on ollut kaikin puolin ihan mukava keskipohjalainen sunnuntai. Odottelen jo kansalaisopistonne (-mme) ohjelmaa, olisi kiva katsoa syksyksi jokin harrastus. Jotain ruotsin kielen kurssia olen ajatellut! Pakkailen nyt kuitenkin laukkujani kun huomenna on aamulla tarkoitus lähteä käymään vanhassa kotipuolessa. Hyvä juttu että kolmessa tunnissa ehtii jo Tampereelle, kun ajattelin käydä sen kautta moikkaamassa tuttuja ja ehkä ostoksillakin.
Jos aikaa jää, voisin pitkästä aikaa leipoakin jotain herkkua illaksi.
Mukavaa heinäkuun viimeistä viikkoa sitten kaikille!
Hyvää matkaa! Onhan se tietenkin hiukan noloa, että tarvitaan "uusi kokkolalainen" että saadaan juttuihin vähän parempaa sävyä..
Eikö olekin aika hyvä ilma? Ihmeen trooppinen ilmasto. Aion itse ainakin viettää tänään kesää, joten nauttikaa tekin kaikki muut kynnelle kykenevät siitä, että elokuu on vielä täälläkin kesäkuu.
Terv Kaisa
tosi hyvää keliä pitänyt,varsinkin ku eteläs on satanut kesken kisojen niin pirusti,hyvä näin=)