Olen laihduttanut kolmen vuoden aikana 25kiloa. Lääkityksenä edelleen on Metform ja Jardiance. Kävin vasta diabeteshoitajalla, pitkäsokeri oli hyvä. Seurasin itse verensokereitani kolme päivää ja nekin olivat hyvät.
Ehdotin hoitajalle, että voisin kokeilla vähentää lääkitystä ja jossain vaiheessa sen lopettaa. Ei suositellut.
Mitäs hyövytti sitten laihduttaa, jos pitää edelleen mättää lääkkeitä?
Onko joku päässyt eroon 2 tyypin diagnoosista?
3
236
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Diagnoosista et tietenkään pääse koskaan eroon. DM2 ei edes parane vaan etenee. Toki hoikempana pärjäät nykyisellä lääkityksellä pidempään, ts. lääkitystä ei tarvitse lisätä.
Ylipäätään annetuista diagnooseista ei pääse eroon, vaikka tauti paranisi. Jos huomenna kaadut ja murrat ranteesi, ranne hoidetaan ja tulee terveeksi mutta diagnoosi pysyy. Se on osa tautihistoriaasi ja pysyy hamaan kuolemaan asti. Ei kukaan silti luule, että ranne on murtuneena koko elämän.- Anonyymi00003
Olipas outo kommentti, tuon logiikan mukaan jos olet joskus murtanut ranteesi joudut pitämään kipsiä koko loppuikäsi, koska murtuma on sinulle diagnosoitu etkä pääse diagnoosista koskaan eroon.
Ainakin minulle lääkäri sanoi, että on tabletti lääkityksestä (Metforem) on joissain tapauksissa mahdollista päästä kokonaan eroon. Kannattaa jutella lääkärin kanssa.
Tuntuu aika oudolta että jos saa diagnoosin yhden ainoan veren pitkän sokeriarvon mukaan ja se on siinä... (Sekin arvo kun voi muuttua aikojen saatossa.)
- Anonyymi00002
Jos et olisi laihtunut noinkin paljon, pistäisit nyt joka päivä insuliinia ihosi alle. Se hyöty siis laihtumisesta on ollut, että pärjäät edelleen tablettilääkityksellä.
Diabeteksesta ei parane laihduttamalla eikä millään varsinkaan enää siinä vaiheessa, kun käytössä on jo kaksi diabeteslääkettä. Runsaiden liikakilojen laihduttaminen voi lykätä lääkityksen tarvetta taudin alkuvaihessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1422049Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja185924Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91907Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.37838- 60830
Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47762Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat50725Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö283709- 73701
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol35650