Nurmekseen pitäisi järjestää lapsille hiihtokoulu, järjestetäänhän uimakoulujakin. Lapset jäävät opettamatta vanhemmilta tärkeään hiihtoharrastukseen ns. kiireisiin vedoten, kouluissa ei myöskään aikaa riitä opetukseen.
Hiihtokoulu
14
470
Vastaukset
- Anonyymi00001
Miten täällä voi uimakoulua järjestää KUN EI OLE EDES UIMAHALLIA!!!!!
- Anonyymi00002
Talvella vaikka hiihtolomien aikaan hiihtokoulu lisäisi puuhastelua lapsille pulkkamäen lisäksi.
- Anonyymi00003
Siitä vaan järjestämään ja palkan vaatiminen jälkikäteen kaupungilta
- Anonyymi00004
Aikuisillakin on näköjään tarvetta opetella hiihtämään lumessa kun valmiiden latujen puute estää hiihtämisen.
- Anonyymi00005
Mikä pakko hiihtää, ilmasto lämpenee pian ei ole enää edes lunta! SIKSI PITÄÄ OPETELLA UIMAAN MUTTA KUN EI OLE UIMAHALLIA!! PITÄÄ SAADA UIMAHALLI HETI.
- Anonyymi00006
Monilla vanhemmilla ei ole edes suksia, että olisivat lapsiaan opettamassa hiihdon saloihin. Sen vuoksi hiihtokoulu voisi auttaa hyvän liikuntaharrastuksen säilymisen puolesta jo lapsesta saakka.
- Anonyymi00007
Koulujen liikuntatunnit ovat niin lyhyitä, että aika menee pukemiseen ja matkoihin.
- Anonyymi00008
Nurmeksen touhu on niin näköalatonta, että nuo hiihtoladut ja hiihtokoulut on murheista pienimpiä. Kohta ei oo lapsia hiihtokouluun ja hiihtäjiä laduille. Jäljelle on vaan outoja hiihtäjiä.
- Anonyymi00009
Virkistys- ja ranta-alueet halutaan ilmeisesti mieluiten peittää vaikka puupinoilla, ennen kuin panostettaisiin tarpeellisten liikunta-alueiden ja liikunnan kehittämiseen.
- Anonyymi00010
Vähän näkyy lapsia hiihtoladuilla, eikä vanhempiakaan ole ruuhkaksi asti nykyisin.
- Anonyymi00014
Ilmeisesti hiihdon opetus on unohtunut.
- Anonyymi00011
Eikös siellä Lautiaisen jääladulla ole ollut satoja hiihtäjiä? Ladun tekijöillä loppui resurssit kesken ladun ylläpidosta ja huusivat kaupunkia apuun.🤣
- Anonyymi00012
Joo kohta voivat järjestää siellä Lautiaisella uimakouluja sadoille uimataidottomille.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Joo kohta voivat järjestää siellä Lautiaisella uimakouluja sadoille uimataidottomille.
Lautiaisella on niin likainen vesi, ettei siitä ole puhtaaksi uimavedeksi, yläjuoksulta valuu maatalouden jätevesiä, ehkä on vähän laatu parantunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1033576Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta133413Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1142423Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532412Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten772381Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1472161Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom52050HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364361957Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin571902Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt411893