Hiihtokoulu

Nurmekseen pitäisi järjestää lapsille hiihtokoulu, järjestetäänhän uimakoulujakin. Lapset jäävät opettamatta vanhemmilta tärkeään hiihtoharrastukseen ns. kiireisiin vedoten, kouluissa ei myöskään aikaa riitä opetukseen.
14524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Miten täällä voi uimakoulua järjestää KUN EI OLE EDES UIMAHALLIA!!!!!

3Äänestä

Talvella vaikka hiihtolomien aikaan hiihtokoulu lisäisi puuhastelua lapsille pulkkamäen lisäksi.

Äänestä

Siitä vaan järjestämään ja palkan vaatiminen jälkikäteen kaupungilta

Äänestä

Aikuisillakin on näköjään tarvetta opetella hiihtämään lumessa kun valmiiden latujen puute estää hiihtämisen.

Äänestä

Mikä pakko hiihtää, ilmasto lämpenee pian ei ole enää edes lunta! SIKSI PITÄÄ OPETELLA UIMAAN MUTTA KUN EI OLE UIMAHALLIA!! PITÄÄ SAADA UIMAHALLI HETI.

1Äänestä

Monilla vanhemmilla ei ole edes suksia, että olisivat lapsiaan opettamassa hiihdon saloihin. Sen vuoksi hiihtokoulu voisi auttaa hyvän liikuntaharrastuksen säilymisen puolesta jo lapsesta saakka.

Äänestä

Koulujen liikuntatunnit ovat niin lyhyitä, että aika menee pukemiseen ja matkoihin.

Äänestä

Nurmeksen touhu on niin näköalatonta, että nuo hiihtoladut ja hiihtokoulut on murheista pienimpiä. Kohta ei oo lapsia hiihtokouluun ja hiihtäjiä laduille. Jäljelle on vaan outoja hiihtäjiä.

Äänestä

Virkistys- ja ranta-alueet halutaan ilmeisesti mieluiten peittää vaikka puupinoilla, ennen kuin panostettaisiin tarpeellisten liikunta-alueiden ja liikunnan kehittämiseen.

Äänestä

Vähän näkyy lapsia hiihtoladuilla, eikä vanhempiakaan ole ruuhkaksi asti nykyisin.

Äänestä
  • Ilmeisesti hiihdon opetus on unohtunut.

    Äänestä

Eikös siellä Lautiaisen jääladulla ole ollut satoja hiihtäjiä? Ladun tekijöillä loppui resurssit kesken ladun ylläpidosta ja huusivat kaupunkia apuun.🤣

Äänestä
  • Joo kohta voivat järjestää siellä Lautiaisella uimakouluja sadoille uimataidottomille.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Joo kohta voivat järjestää siellä Lautiaisella uimakouluja sadoille uimataidottomille.

    Lautiaisella on niin likainen vesi, ettei siitä ole puhtaaksi uimavedeksi, yläjuoksulta valuu maatalouden jätevesiä, ehkä on vähän laatu parantunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nurmekseen pitäisi järjestää lapsille hiihtokoulu, järjestetäänhän uimakoulujakin. Lapset jäävät opettamatta vanhemmilta tärkeään hiihtoharrastukseen ns. kiireisiin vedoten, kouluissa ei myöskään aikaa riitä opetukseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu