Keskimaa ja korruptio

Anonyymi-ap

Kunnanvaltuutettujen osuus Osuuskauppa Keskimaan luottamustehtävissä on viidenneksi suurin valtakunnallisesti. Kuntapoliitikkojen osallistumisesta osuuskauppojen luottamustehtäviin uutisoi Helsingin Sanomat.

HS:n mukaan Keskimaan edustajistossa ja hallintoneuvostossa on yhteensä 72 paikkaa, ja niistä 33 on kunnanvaltuutetuilla. Heidän osuutensa kaikista Keskimaan luottamustehtäväpaikoista on 45,8 prosenttia.

Keskimaan edustajistossa ja hallintoneuvostossa on oikeasti yhteensä 71 paikkaa. HS:n virhe ei ole tilastollisesti niin suuri, että se vaikuttaisi Keskimaan valtakunnalliseen sijoitukseen. HS-vertailussa oli mukana 19 osuuskauppaa.

Valtakunnallisesti eniten S-luottamuspaikkoja on vasemmistopuolueilla: Keskustan, Kokoomuksen ja SDP:n poliitikoilla.

Keskimaan hallintoneuvoston jäsenet saavat samat henkilökunta-alennukset kuin osuuskaupan työntekijät.

Rakenteellinen korruptio on Keskimaan erikoisalaa, sillä siirtyy jopa liittymien sijainnit Jyväskylässä...

34

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Aivan liian jännää miksei ole linkitystä

    • Anonyymi00002

      Keskimaan ja S-ryhmän toiminta on politisoitunutta nykyisin, ja poliitikkojen osuus S-ryhmän hallinnossa selittää osaltaan tätä.

      • Anonyymi00019

        Kepu pettää aina. Niin asioissa kuin puolisoakin.


    • Anonyymi00003

      Joskus ajattelin, että edustajisto ja hallintoneuvosto toisivat moraalista selkärankaa osuuskauppaan, mutta näyttää käyneen päinvastoin. Osuuskaupan politisoitumisen myötä epäoikeudenmukaisuus on lisääntynyt.

      • Anonyymi00011

        Hallinnon politisoituminen kyllä osaltaan selittää S-ryhmän viimeaikojen päätöksiä. Politiikan ja kaupan sekoittamisesta ei ole koskaan syntynyt mitään hyvää osuuskaupassa.


      • Anonyymi00020

        En osta keskimaasta mitään, k kaupassa parempaa.


    • Anonyymi00004

      Onhan tuo osuusliike jo melkoinen mafia. Rivipoliitikot jo nöyristelevät Keskimaata. Onneksi mafia ei voi vielä kieltää kilpailijoita olemasta.

      • Anonyymi00005

        ei voi vielä kieltää vielä, eiköhän Kesk,Sdp keksi tuohonkin ratkaisun...


      • Anonyymi00007

        ” Onneksi mafia ei voi vielä kieltää kilpailijoita olemasta.”

        - hyvin on kilpailijat pärjänneet, K- Citymarketin kauppiaat ovat vuodesta toiseen tulotilastojen kärjessä.


    • Anonyymi00006

      Kesk,Sdp korruptiota parhaimmillaan, oikein taidonnäyte...ei Kok sen viattomampi ole, se haluaa aina monopolisoida toimialat kuin toimialat.

    • Anonyymi00008

      Nuo mainitut K-kauppiaathan ovat terveellä pohjalla toimivia ruokakauppayrittäjiä. Muilta osinhan Citymarketit ovat Keskon omia. Kassapalvelut kustannetaan yhdessä.
      Joku myy ja toinen ostaa, niin se kaupankäynti toimii.

      • Anonyymi00009

        Ja ruokajonossa jokainen hoitelee itse itsensä


    • Anonyymi00010

      Kateellinen voi lähteä kauppiaskoulutukseen Keskolle, eikä roikkua vihreän muoviläpykän orjana sosialistisessa osuuskaupassa.
      Kauppiaana voi sitten vaikuttaa tulotasoonsa ihan itsekin.

      • Anonyymi00012

        Kuka tässä muu on kateellinen kuin se joka mollaa keskimaata?


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Kuka tässä muu on kateellinen kuin se joka mollaa keskimaata?

        Opettele ymmärtämään lukemasi teksti.


    • Anonyymi00014

      Osuuskauppa Keskimaa on noussut yhdeksi näkyvimmistä esimerkeistä siitä, miten paikallinen talousvalta ja kuntapolitiikka voivat limittyä tavalla, joka näyttää ulospäin lähes sisäpiirijärjestelmältä. Kun lähes puolet Keskimaan tärkeimmistä luottamuspaikoista on kunnanvaltuutettujen hallussa, osuustoiminnan idea tavallisten asiakasomistajien vaikutusvallasta alkaa näyttää lähinnä muodollisuudelta.
      Kritiikin mukaan kyse ei ole enää pelkästä osuuskaupasta, vaan poliittis-taloudellisesta verkostosta, jossa samat henkilöt liikkuvat kunnan päätöksenteon ja kaupan hallinnon välillä. Erityisesti Jyväskylässä tämä herättää epäilyksiä siitä, missä määrin päätöksenteko pysyy aidosti riippumattomana, kun kunnalliset vaikuttajat istuvat myös merkittävän alueellisen liiketoimijan johdossa.
      Lisää närää herättää se, että Keskimaan hallintoneuvoston jäsenille myönnetään samat henkilökunta-alennukset kuin työntekijöille. Monen mielestä tämä näyttää enemmän palkitsemisjärjestelmältä kuin luottamustehtävältä – eräänlaiselta poliittisen verkoston sisäiseltä etukerholta.
      Kun Helsingin Sanomat vertaili osuuskauppojen hallintoa valtakunnallisesti, Keskimaa nousi kärkipäähän juuri kuntapoliitikkojen vahvan läsnäolon vuoksi. Kritiikin mukaan se vahvistaa kuvaa rakenteesta, jossa taloudellinen valta, poliittinen vaikutusvalta ja henkilökohtaiset edut kulkevat käsi kädessä – ja jossa tavallisen asiakasomistajan ääni jää helposti taustalle.

      • Anonyymi00016

        Siellä missä Keskustapuolue ja Sdp, siellä varastetaan eniten.


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Siellä missä Keskustapuolue ja Sdp, siellä varastetaan eniten.

        Lisäksi Sote uudistuksellaan Kesk ja Sdp murhaa vanhuksia ja sairaita, estäen hoivaan pääsyn, joko korkeilla uusilla hinnoilla, lopettamalla vuodeosastoja, lopettamalla terveysasemia.

        Tämäkin vain siksi että Kesk ja Sdp sai luotua virkamieshimmelin KS soteen, kokouspalkkioiden kautta helppo varastaa.


      • Anonyymi00021

        En ole sen jälkeen käynyt keskimaassa, kun lidle tuli Suomeen. Paöjon halvempi kuin kesk7maa eikä kepu vie bonuksia. Lidl prices.


      • Anonyymi00022
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Siellä missä Keskustapuolue ja Sdp, siellä varastetaan eniten.

        Totta!!!


      • Anonyymi00034

        Juuri noin. Paskahousut joka paikassa. Omat edut tärkeitä. Intiasta saa vatsataudin.


    • Anonyymi00015

      Eikös poliitikkojen saamat alennukset ole veronalaista tuloa? Vai onko verottajakin mafiassa mukana?

    • Anonyymi00018

      Konnat liikkeellä

      • Anonyymi00023

        Pian ne alkavat puroissa ja lätäköissä kurnuttaa viisi päällekkäin valtavassa hurmiossa. Siinä on jotakin samaa kuin matuilla pusikoissa.


    • Anonyymi00024

      En ole lukenut juttua, koska tilaajasisältöä, joten voi olla, että jossakin kohti menee pieleen.
      Esimerkki tulee toisesta maakunnasta, mutta ilmiö on sama. Poliitikkoja on paljon ok:n hallinnossa varmaan siksi, että aktiiviset ihmiset on monessa mukana. Mikään ei estä ketä tahansa hakeutumasta ehdolle osuuskunnan edustajiston vaaleihin.
      Poliitikkojen jääviyksistä on puhuttu myös Pohjois-Karjalassa. Eräs osuuskaupan hallintoneuvostosta vetäytynyt paikallispoliitikko totesi somessa, että korkeimman hallinto-oikeuden tulkinnan mukaan kuntapolitiikka ei muodosta jääviyttä ok:n edustajistossa. Ok:n hallintoneuvosto ja hallitus on toinen juttu.

      • Anonyymi00031

        Osuuskaupan hallintoneuvostoissakin on paljon poliitikkoja


    • Anonyymi00025

      Kyse onkin moraalista, jota ei ainakaan kepulaisilla ole.

      • Anonyymi00026

        Kepulaisten moraaliakin ohjaa se samainen navetan katon tuuliviiri, joka määrittelee niiden poliittisen suunnan.


    • Anonyymi00027

      Suhteilla suhmuroiden, hyvä veli verkoston kautta & nepotismilla menevät työpaikat Keskimaan puljussa

    • Anonyymi00028

      Jos ottaisi S-kortin näköisen tatskan otsaansa, niin pääsisikö pullopojaksi Prismaan?

      • Anonyymi00029

        😂😂


      • Anonyymi00030

        Tuo olisi jo niin kova juttu, että juomaosaston vastaavan pesti irtoaisi keposesti.


    • Anonyymi00032

      Käymällä ostoksilla Keskimaan ja S kaupoissa tuet samalla rakenteellista korruptiota.

    • Anonyymi00033

      Edustajistossa åaljon vain oman edun tavoittelijoita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe