Itääkö kaupan maustehyllyn mantelit? Jos ei mistä saa itäviä?
Manteli
7
2923
Vastaukset
- prunus
Tarkoitat niitä kuorittuja makeamanteleita, ei, ei varmaan idä. Parempaan tulokseen voisi ehkä päästä joulupähkinäpussista löytyvillä, kokonaisilla ja kuorimattomilla manteleilla. Mutta epäilen, että itämiseen saattaa mennä monta vuotta, jos ylipäänsä itävät. Eikä manteli yleensä kestä ulkokasvina meikäläistä ilmastoa.
Kirjoita asiasta nätisti jollakin Etelä-Eurooppalaisella keskustelusaitilla, makeamanteleiden tieteellinen nimi on Prunus dulcis var. dulcis tai synonyymi
Prunus amygdalus var. dulcis.- Manteli
Tarkoitin niitä kuorellisia joita myydään kaupoissa ja joita syön vuodessa liki kymmenen kiloa. Joulupähkinäpussista en ole kuullutkaan ja kuorettomat mantelit ovat todennäköisemmin huonolaatuisia. Ulkokasvina en ajatellutkaan vaan sisällä.
- orava
Manteli kirjoitti:
Tarkoitin niitä kuorellisia joita myydään kaupoissa ja joita syön vuodessa liki kymmenen kiloa. Joulupähkinäpussista en ole kuullutkaan ja kuorettomat mantelit ovat todennäköisemmin huonolaatuisia. Ulkokasvina en ajatellutkaan vaan sisällä.
Et näemmä ymmärtänyt prunuksen vastausta. Jos oikeasti syöt edes yhden mantelin kuorineen, ovat hampaasi mennyttä. Sen verran kovia ovat mantelin kuoret. Manteleita saa pähkinäsekoituksissa ja kauppahallien pähkinäkauppiailta kuorineen, sinun tarkoittamasi kaupan maustehyllyn "kuorimantelit" ovat kuorittuja manteleita joilla on ohuet ruskeat SIEMENKUORET jäljellä.
Mantelin läheisiä sukulaisia ovat luumut, persikat, nektariinit ja aprikoosit. Kun seuraavan kerran syöt persikan tai nektariinin, riko hedelmän sisällä oleva kivi. Kas kummaa, siemen näyttää mantelilta... - Manteli
orava kirjoitti:
Et näemmä ymmärtänyt prunuksen vastausta. Jos oikeasti syöt edes yhden mantelin kuorineen, ovat hampaasi mennyttä. Sen verran kovia ovat mantelin kuoret. Manteleita saa pähkinäsekoituksissa ja kauppahallien pähkinäkauppiailta kuorineen, sinun tarkoittamasi kaupan maustehyllyn "kuorimantelit" ovat kuorittuja manteleita joilla on ohuet ruskeat SIEMENKUORET jäljellä.
Mantelin läheisiä sukulaisia ovat luumut, persikat, nektariinit ja aprikoosit. Kun seuraavan kerran syöt persikan tai nektariinin, riko hedelmän sisällä oleva kivi. Kas kummaa, siemen näyttää mantelilta...Olisin kyllä ymmärtänyt kun olen itsekin niitä mantelin kuoria hakannut rikki mutta sattui juuri silloin olemaan mantelipussi kädessä jossa lukee isolla KUORIMATTOMIA MANTELEITA. :)
Mutta myydäänhän niitäkin manteleita isojen kuorien kanssa kaupoissa. Pitääpä käydä niitä ostamassa.
Terveisin
aloittelija puutarhan hoidossa - Elina
Manteli kirjoitti:
Olisin kyllä ymmärtänyt kun olen itsekin niitä mantelin kuoria hakannut rikki mutta sattui juuri silloin olemaan mantelipussi kädessä jossa lukee isolla KUORIMATTOMIA MANTELEITA. :)
Mutta myydäänhän niitäkin manteleita isojen kuorien kanssa kaupoissa. Pitääpä käydä niitä ostamassa.
Terveisin
aloittelija puutarhan hoidossaKannattaahan sitä kokeilla, jos kuorellisen mantelin löytää. Ja esim. etnisistä liikkeistä kannattaa kysellä. Kaveri nappasi joskus jostain etelänmatkalta (muistaakseni Provencesta?) pari kuorellista mantelia mukaan ja toinen itikin. Hulppean kaunis kasvi.
- Elina
Laitetaan vielä kuvia mantelipuusta, jos Mantelia tai jotakuta muuta kiinnostaa:
Luonnossa:
http://www.botanical-online.com/fotosprunusdulcis.htm
http://www.efn.org/~bsharvy/edible1.html
Bonsai-koossa:
http://www.ubibonsai.it/articoli13/prunus.html
Ja tältä idätettävien siementen tulisi näyttää (ks. sisus):
http://www.hlasek.com/amygdalus_communis_6560.html - Anonyymi
Minulla itivät ihan tavalliset kaupan ruskeapintaiset mantelit, eivät sellaiset valkoisiksi kuoritut tai kovakuoriset. Pidin niitä muistaakseni muutaman viikon kosteana jääkaapissa. Itivät nopeasti, ja sain nätit taimet! Kokeilin optimistina jättää ne pihalle talveksi (kakkosvyöhykkeellä), ja sinne menivät. En tiedä, oliko itämisessä vain hyvä tuuri, mutta ajattelin kokeilla uudestaan ja jättää tällä kertaa viileään mökkiin. Aina voi kokeilla, eikä se ole iso vaiva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353