KS tänään
Siirrymme asteittain nykyisestä kymmenestä sote-keskuksesta kuuden keskittymän malliin", hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman täsmensi yhden tavoitteen Kouvolan Sanomien jutussa.
Sote-keskusten eli terveysasemien karsiminen ei tullut yllätyksenä. Aluehallitus päätti jo pari vuotta sitten, että määrä vähenee 13:sta seitsemään. Nyt tavoitteena on niistää verkosta vielä yksi terveysasema enemmän.
Kolme asemaa sulki ovensa jo viime vuonna. Kiinni menivät Elimäki, Jaala ja Miehikkälä.
Vielä jäljellä olevista neljä toimii Kouvolassa. Ne ovat Ratamokeskus, Katajaharju, Keltakangas ja Valkeala. Loput kuusi ovat Etelä-Kymenlaaksossa: Hamina, Karhula, Kotkansaari, Länsi-Kotka, Pyhtää ja Virolahti.
Lienee selvää, ettei Kuusankoskelle kaavailtua uutta terveysasemaa koskaan rakenneta. Kuusankoskelaisia palvellut Katajaharjun asemakin voi olla uhattuna. Vaikka käyttäjiä on paljon, Ratamokeskus on melko lähellä.
Ei ole todennäköistä, että kaikki Kouvolan neljä asemaa jatkaisivat. Karttaa katsoessa voi kuitenkin veikata, että kato on kovempi maakunnan eteläosassa. Kotkassa sijaitsee kolme sote-keskusta melko lähellä toisiaan, eikä Pyhtääkään kovin kaukana ole.
Virolahdella väestöpohja voi osoittautua liian pieneksi – tosin matka esimerkiksi Miehikkälän perukoilta on Haminaan aika pitkä.
Olisi tasapuolista, jos jatkossa maakunnan pohjoisosassa eli Kouvolassa toimisi kolme terveysasemaa ja etelässä sama määrä!
Kommentti: asemien määrän lisäksi tulisi myös huomioida asukkaiden ja asiakkaiden
A) etäisyydet lähimmälle terveysasemalle
B) julkiset kulkuyhteydet, niiden puute nostaa Kela kuljetusten hintaa ja kokonaiskustannuksia (veronmaksajat senkin maksavat)
C) keskustasta voi siirtyä myös poispäin, ei aina keskustaajamiin!!
C)
Terveysasemat
Anonyymi-ap
2
119
Vastaukset
- Anonyymi00001
Sitten vielä kysymys, voiko vielä perusterveydenhuollon siirtää toisen kunnan ja sote piirin alueelle??
Kouvolan itäosista pääsisi helpommin Taavetti in tai Pyhtäältä ja Elimäeltä Loviisaan! - Anonyymi00002
Myös terveydenhuollon rakennusten tilavuus ja kunto tulisi päätöksissä huomioida!
Tämä on niin tärkeä asia kuntalaisille, että mitään Kouvola-Kotka huutokilpailua me käyttäjät emme nyt kaipaa!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37561Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t216500- 50494
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492