Terveysasemat

Anonyymi-ap

KS tänään

Siirrymme asteittain nykyisestä kymmenestä sote-keskuksesta kuuden keskittymän malliin", hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman täsmensi yhden tavoitteen Kouvolan Sanomien jutussa.

Sote-keskusten eli terveysasemien karsiminen ei tullut yllätyksenä. Aluehallitus päätti jo pari vuotta sitten, että määrä vähenee 13:sta seitsemään. Nyt tavoitteena on niistää verkosta vielä yksi terveysasema enemmän.

Kolme asemaa sulki ovensa jo viime vuonna. Kiinni menivät Elimäki, Jaala ja Miehikkälä.

Vielä jäljellä olevista neljä toimii Kouvolassa. Ne ovat Ratamokeskus, Katajaharju, Keltakangas ja Valkeala. Loput kuusi ovat Etelä-Kymenlaaksossa: Hamina, Karhula, Kotkansaari, Länsi-Kotka, Pyhtää ja Virolahti.

Lienee selvää, ettei Kuusankoskelle kaavailtua uutta terveysasemaa koskaan rakenneta. Kuusankoskelaisia palvellut Katajaharjun asemakin voi olla uhattuna. Vaikka käyttäjiä on paljon, Ratamokeskus on melko lähellä.

Ei ole todennäköistä, että kaikki Kouvolan neljä asemaa jatkaisivat. Karttaa katsoessa voi kuitenkin veikata, että kato on kovempi maakunnan eteläosassa. Kotkassa sijaitsee kolme sote-keskusta melko lähellä toisiaan, eikä Pyhtääkään kovin kaukana ole.

Virolahdella väestöpohja voi osoittautua liian pieneksi – tosin matka esimerkiksi Miehikkälän perukoilta on Haminaan aika pitkä.

Olisi tasapuolista, jos jatkossa maakunnan pohjoisosassa eli Kouvolassa toimisi kolme terveysasemaa ja etelässä sama määrä!

Kommentti: asemien määrän lisäksi tulisi myös huomioida asukkaiden ja asiakkaiden
A) etäisyydet lähimmälle terveysasemalle
B) julkiset kulkuyhteydet, niiden puute nostaa Kela kuljetusten hintaa ja kokonaiskustannuksia (veronmaksajat senkin maksavat)
C) keskustasta voi siirtyä myös poispäin, ei aina keskustaajamiin!!


C)

2

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sitten vielä kysymys, voiko vielä perusterveydenhuollon siirtää toisen kunnan ja sote piirin alueelle??

      Kouvolan itäosista pääsisi helpommin Taavetti in tai Pyhtäältä ja Elimäeltä Loviisaan!

    • Anonyymi00002

      Myös terveydenhuollon rakennusten tilavuus ja kunto tulisi päätöksissä huomioida!

      Tämä on niin tärkeä asia kuntalaisille, että mitään Kouvola-Kotka huutokilpailua me käyttäjät emme nyt kaipaa!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5085
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      145
      2941
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2541
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1824
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe