KS tänään
Siirrymme asteittain nykyisestä kymmenestä sote-keskuksesta kuuden keskittymän malliin", hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman täsmensi yhden tavoitteen Kouvolan Sanomien jutussa.
Sote-keskusten eli terveysasemien karsiminen ei tullut yllätyksenä. Aluehallitus päätti jo pari vuotta sitten, että määrä vähenee 13:sta seitsemään. Nyt tavoitteena on niistää verkosta vielä yksi terveysasema enemmän.
Kolme asemaa sulki ovensa jo viime vuonna. Kiinni menivät Elimäki, Jaala ja Miehikkälä.
Vielä jäljellä olevista neljä toimii Kouvolassa. Ne ovat Ratamokeskus, Katajaharju, Keltakangas ja Valkeala. Loput kuusi ovat Etelä-Kymenlaaksossa: Hamina, Karhula, Kotkansaari, Länsi-Kotka, Pyhtää ja Virolahti.
Lienee selvää, ettei Kuusankoskelle kaavailtua uutta terveysasemaa koskaan rakenneta. Kuusankoskelaisia palvellut Katajaharjun asemakin voi olla uhattuna. Vaikka käyttäjiä on paljon, Ratamokeskus on melko lähellä.
Ei ole todennäköistä, että kaikki Kouvolan neljä asemaa jatkaisivat. Karttaa katsoessa voi kuitenkin veikata, että kato on kovempi maakunnan eteläosassa. Kotkassa sijaitsee kolme sote-keskusta melko lähellä toisiaan, eikä Pyhtääkään kovin kaukana ole.
Virolahdella väestöpohja voi osoittautua liian pieneksi – tosin matka esimerkiksi Miehikkälän perukoilta on Haminaan aika pitkä.
Olisi tasapuolista, jos jatkossa maakunnan pohjoisosassa eli Kouvolassa toimisi kolme terveysasemaa ja etelässä sama määrä!
Kommentti: asemien määrän lisäksi tulisi myös huomioida asukkaiden ja asiakkaiden
A) etäisyydet lähimmälle terveysasemalle
B) julkiset kulkuyhteydet, niiden puute nostaa Kela kuljetusten hintaa ja kokonaiskustannuksia (veronmaksajat senkin maksavat)
C) keskustasta voi siirtyä myös poispäin, ei aina keskustaajamiin!!
Mitään Kouvola - Kotka huutokisaa emme nyt kaipaa!
PS voiko vielä perusterveydenhuollon saa siirtää toisen kunnan ja sote piirin alueelle????
Terveysasemat
6
277
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
Tilakysymys on myös ratkaiseva, missä on riittävän tilavat ja uudenaikaiset tilat lakkautetun terveysaseman potilaille? Ettei heti tarvitsevä rakentaa TAAS lisää! Keskustasta voi myös kulkea poispäin eikä vain aina yhteen suuntaan
Meillä on Suomessa jo riittävästi tyhjiä sairaalarakennuksia!!! Voi mitä Hukka käyttöä!!!- Anonyymi00004
Meinaat että keskustasta voi myös sulkea eli olet sulkemassa Ratamoa? Onko muita hyviä ideoita?
- Anonyymi00002
Lopetetaan vanhasta kouvolasta kaikki muut terveyspalvelut paitsi Ratamo.
- Anonyymi00003
Kuusaalle riittävän kokoinen ns äitiysneuvola jossa voidaan ottaa verikokeet, verenpaineet ym palvelut. Muut terveyskeskuksen lääkäripalvelut ratamosta. Matka on lyhyt Kuusaalta Kouvolaan ja Ratamosta saa samalla kertaa kuvantamispalvelut ja muut tutkimukset Tilaa Ratamossa näyttää olevan mitä siellä tullut käytyä.
- Anonyymi00005
Onko siis Hukka käytössä????
- Anonyymi00006
Kouvolassa on vain Ratamo. Katajaharju on Kuusankoskella, Keltakangas on Anjalankoskella ja Valkealan terveysasema on kappas vain, Valkealassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52940
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍104901Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16818Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,4761- 72661
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3621Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it186584- 57566
- 70543
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24516