Terveysasemat

Anonyymi-ap

KS tänään

Siirrymme asteittain nykyisestä kymmenestä sote-keskuksesta kuuden keskittymän malliin", hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman täsmensi yhden tavoitteen Kouvolan Sanomien jutussa.

Sote-keskusten eli terveysasemien karsiminen ei tullut yllätyksenä. Aluehallitus päätti jo pari vuotta sitten, että määrä vähenee 13:sta seitsemään. Nyt tavoitteena on niistää verkosta vielä yksi terveysasema enemmän.

Kolme asemaa sulki ovensa jo viime vuonna. Kiinni menivät Elimäki, Jaala ja Miehikkälä.

Vielä jäljellä olevista neljä toimii Kouvolassa. Ne ovat Ratamokeskus, Katajaharju, Keltakangas ja Valkeala. Loput kuusi ovat Etelä-Kymenlaaksossa: Hamina, Karhula, Kotkansaari, Länsi-Kotka, Pyhtää ja Virolahti.

Lienee selvää, ettei Kuusankoskelle kaavailtua uutta terveysasemaa koskaan rakenneta. Kuusankoskelaisia palvellut Katajaharjun asemakin voi olla uhattuna. Vaikka käyttäjiä on paljon, Ratamokeskus on melko lähellä.

Ei ole todennäköistä, että kaikki Kouvolan neljä asemaa jatkaisivat. Karttaa katsoessa voi kuitenkin veikata, että kato on kovempi maakunnan eteläosassa. Kotkassa sijaitsee kolme sote-keskusta melko lähellä toisiaan, eikä Pyhtääkään kovin kaukana ole.

Virolahdella väestöpohja voi osoittautua liian pieneksi – tosin matka esimerkiksi Miehikkälän perukoilta on Haminaan aika pitkä.

Olisi tasapuolista, jos jatkossa maakunnan pohjoisosassa eli Kouvolassa toimisi kolme terveysasemaa ja etelässä sama määrä!

Kommentti: asemien määrän lisäksi tulisi myös huomioida asukkaiden ja asiakkaiden
A) etäisyydet lähimmälle terveysasemalle
B) julkiset kulkuyhteydet, niiden puute nostaa Kela kuljetusten hintaa ja kokonaiskustannuksia (veronmaksajat senkin maksavat)
C) keskustasta voi siirtyä myös poispäin, ei aina keskustaajamiin!!


Mitään Kouvola - Kotka huutokisaa emme nyt kaipaa!

PS voiko vielä perusterveydenhuollon siirtää toisen kunnan ja sote piirin alueelle????



Kommentoi


Tilakysymys on myös ratkaiseva, missä on riittävän tilavat ja uudenaikaiset tilat lakkautetun terveysaseman potilaille? Ettei heti tarvitsevä rakentaa TAAS lisää! Keskustasta voi myös kulkea poispäin eikä vain aina yhteen suuntaan
Meillä on Suomessa jo riittävästi tyhjiä sairaalarakennuksia!!!

Voi mitä Hukka käyttöä!!

12

527

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Mielestäni Pyhtäältä on moottoritietä nopea ja lyhyt matka Kotkaan, lopetetaan Pyhtää. Sieltähän pääsee Kotkaan töihin , uimaan , kauppaan ja melomaan.

      Jos ei muuta niin lentokenttä, Eagle Motorsport millä vaikka lentää Kotkaan kumia polttamalla.

      • Anonyymi00002

        Kotkassa mitään töitä ole.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Kotkassa mitään töitä ole.

        Sairaala kuitenkin, ja sielläkin meitä pyhtääläisiä töissä.


    • Anonyymi00005

      Pyhtään verkkosivuilla mainostetaan, että kaupunkitason palvelut on saatavissa punaisen kivenheiton päässä Kotkasta. Mitä ihmeessä te maalaiset vingutte. Nythän saatte mitä kuntanne mainostaa. Karkkarin terveysasema palvelee vielä muutaman vuoden. Siellä voi myös ottaa puheeksi alkoholinkäytön, jos siltä tuntuu.

      • Anonyymi00013

        Kateellisen kotkalaisen itku on musiikkia korville.


    • Anonyymi00006

      Pyhtää ei tarvitse terveysasemaa, on alueemme rajalla, joten tervetuloa Kotkaan ja Karhuvuoren tk:hon.

    • Anonyymi00007

      Kohta B / julkiset kulkuneuvot

      Parikymmentä vuotta sitten esitettiin Pyhtään liittymistä Kotkan seutuliikenteeseen. Aloite torpattiin koska sen katsottiin "vaarantavan Pyhtään itsenäisyyttä". Sitä paitsi eräs taannoinen kuntajohtaja määritteli pyhtäälläisyyttä niin, että asutaan omistusasunnossa ja käytetään yksityisautoa. Siis ei mitään kelakyytejä, vaan Volvo tallista ja Karkkariin lääkäriin, tai sitten omalla yksityiskoneella "lentokentältä"

    • Anonyymi00008

      Pyhtää voisi sisäsiittoisuuttaan alkaa omaksi valtioksi.

    • Anonyymi00009

      Tulkaa pyhtääläiset katsomaan ja ihastelemaan kauniita ja rohkeita rikkaita ja rakkaita Almgreeia kun saapuu pelle Kotkaan Satamaareenaa sotkemaan

      • Anonyymi00010

        Prismasta saa voita leivälle ja Alkosta pilsneriä peräkammariin


    • Anonyymi00011

      Oiskohan se jo aika ryhtyä miettimään kuntaliitosta, tulevaisuudessa muodostetaan KotHam City johon yhmpäryskunnatkin pakkoliitetään.

    • Anonyymi00012

      Kyllä paksukaiset voivat ruusunsa mennä kotkaan Karhuvuoren terveyskeskuskukseen hoitamaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      87
      1591
    2. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      81
      1365
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      81
      1331
    4. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      56
      902
    5. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      164
      895
    6. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      89
      807
    7. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      39
      806
    8. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      58
      740
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      133
      689
    10. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      19
      653
    Aihe