Haluan tietää

haluaisin vain tietää tosta kaksos jutusta, että tuleeko perinnöllisyys kaksosraskauteen isän vai äidin puolelta??
71250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

molempien suvuissa esiintyy kaksosraskauksia. Esimerkiksi isäni oli epäidenttinen kaksonen. Hänellä on itsellään epäidenttiset kaksoset. Nyt kolmannessa sukupolvessa ei ole kaksosia näkynyt, vaikka jännityksellä on joka vauvaa perheissä odoteltu .. yksi vai kaksi;)

Äänestä
  • ei mielestäni voi, koska kyse naissukupuolen perimästä koska ainahan on kyse joko useamman munasolun irtoamisesta tai sen jakaantumisesta kahtia. eli isältä ei moisia ominaisuuksia voi periytyä kellekkään! voihan tietysti olla että kromosomien osalta opiskeluni on mennyt hukkaan...

    Äänestä

on kaksosia joka toisessa sukupolvessa. Minun äiti on epäidenttinen kaksonen samoin kuin hänen mummunsa ja minulla itselläni on epäidenttiset kaksoset. Joten voisin todeta, että meillä tämä taipumus on tullut aina äidin puolelta.

Äänestä
  • Mieheni on kaksonen (muitakin kaksosia on suvussa) ja minunkin puolellani on kauempana (isäni serkut esim.) kaksosia. Mieheni kaksosveljen ja hänen vaimonsa suvuissa myös kaksosia, mutta heillä silti "yksösiä". Ja meillä siis kaksoset.

    Äänestä

... jos nyt haluat kuulla ihan todellisen vastauksen kysymykseesi, niin sehän on se, että kaksosraskauden perinnöllisyys periytyy äidin kautta. Siis epäidenttisten kaksosten. Silloinhan irtoaa kaksi munasolua, joista kehittyy siis kaksi lasta. Isän puoleltahan tämä nyt ei voi mitenkään periytyä, sillä ainakaan minun tietääkseni siittiö ei voi muuttua munasoluksi.. :)

Identtiset kaksoset taas eivät minun tietoni mukaan periydy ollenkaan? Korjatkaa jos olen tässä asiassa väärässä.

Äänestä
  • Yleensä periytyy äidin puolelta, mutta voi periytyä isältä tyttärelle, eli siirtyy sukupolvella yli. Äidistähän se tosiaan on kiinni kuinka monta munasolua irtoaa, mieheltähän siittiöitä tulee joka kerta aika lailla.

    Äänestä

  • Minun suvussani ei ole yhtään kaksosia, itselläni identtiset pojat. Miehelläni on kaksossisko, identtiset kaksosenot, enoilla epäidenttiset tädit. Lääkäri sanoi, että identtisyys periytyy yleensä isän puolelta, joka on perinyt taipumuksen suvultaan. Äidiltä periytyy pojalle taipumus identtisiin kaksosiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mimmi kirjoitti:

haluaisin vain tietää tosta kaksos jutusta, että tuleeko perinnöllisyys kaksosraskauteen isän vai äidin puolelta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu