Kiusaaja ei voi huonosti. Kiusaaja on ainoastaan pahasti luonnevikainen ja ei hän sitä itse tajua, joten ei voi silloin huonosti. Päinvastoin, hän nauttii elämästään kun saa normaaleja ihmisiä kiusata ja aiheuttaa pahaa mieltä. Nauttii ihmisten tunnereaktioista. Siksi parhain keino suhtautua heihin, on se ettei ole missään tekemisissä. Ei reagoi mitenkään yhtään mihinkään.
Kiusaaja ei ole mt-ongelmainen
39
421
Vastaukset
- Anonyymi00001
En kyllä puhuisi tuolla kokonaiskuvan ymmärryksen ja empatiakyvyn tasolla yhtään mitään.
Kokeile ensin nähdä ne syyt kiusaamisen takana.
Älä tee jostakusta kapeakasvoisesti pahaa ihmistä.
Vain sininen tsesi huonon kokemuksen vuoksi.
Se ei välttämättä ole koko totuus
Vaan vain sinun näkemyksesi tai kuvakulmasi asiasta.
Kantaa hiukan laajentaa ajattelua
Ja lopettaa ainakin lapsellinen vain toisen osapuolen syyttäminen.- Anonyymi00007
Tarkoitin ehkäpä nuita palstalla 24/7 trollaavia kirjoittajia.
- Anonyymi00009
Erikoista että tunnistit itseäsi koskevaksi tämän.
- Anonyymi00020
Kiusaaja oikeuttaa toisen alistamisen aina omilla huonoilla kokemuksilla. Terve ihminen tuntee piston rinnassa ja kokee ettei toimi oikein jos joskus erehtyy kiusaamaan jotakuta. Terve ihminen ymmärtää myös pahoitella ja pyytää anteeksi omaehtoisesti eikä toisten painostuksesta. Sairaita kiusaajia ei kaduta!
- Anonyymi00028
Anonyymi00009 kirjoitti:
Erikoista että tunnistit itseäsi koskevaksi tämän.
Sää et huomaa tässä palstaäijän itselleen monologiinsa tuhertaman kommentin klangissa mitää tönkköä?
- Anonyymi00002
Testattu tämä ettei huomio ja tuli vaan hullummaksi.Lähti joka kerta kiusaamaan irl.
Silloin kun hänet huomio hän pysyy täällä. - Anonyymi00003
Ja ite oisit reagoimatta, ku omaisuutes "katoo" Taivaan Tuuliin? -sivu
- Anonyymi00004
Onko sulla jokin ongelma?
- Anonyymi00005
Anonyymi00004 kirjoitti:
Onko sulla jokin ongelma?
Se nainen oli sen koko maailma.Siksi.
- Anonyymi00010
Anonyymi00005 kirjoitti:
Se nainen oli sen koko maailma.Siksi.
Lopeta jo toi uhrina esiintyminen. Ihmiset kyl näkee tosiasiat ja A-sianlaidat ihan irl. ;)
- Anonyymi00021
Anonyymi00010 kirjoitti:
Lopeta jo toi uhrina esiintyminen. Ihmiset kyl näkee tosiasiat ja A-sianlaidat ihan irl. ;)
Vaikka se nainen olis ollu koko universumi, et ketään kiusi siltikään!
- Anonyymi00029
Mää menisin varmaa ns poliisille poraamaa tätä asiaa enkä täällä keksis hatusta mitä sattuu
- Anonyymi00030
Anonyymi00004 kirjoitti:
Onko sulla jokin ongelma?
No kuulemma hän on jonkun sortin pioneeri sekä suunnan näyttäjä. Voi se suunta huonoki olla
- Anonyymi00031
Anonyymi00010 kirjoitti:
Lopeta jo toi uhrina esiintyminen. Ihmiset kyl näkee tosiasiat ja A-sianlaidat ihan irl. ;)
Niin kerrotko hieman tarkemmin latvakaakko tästä uhriuden illustroitumisesta🤦♀️
- Anonyymi00032
Anonyymi00029 kirjoitti:
Mää menisin varmaa ns poliisille poraamaa tätä asiaa enkä täällä keksis hatusta mitä sattuu
Menkää etsimään minun omaisuus veroeuroilla elätte
- Anonyymi00006
Lapsena tai nuorena ei kiusattu, mutta aikuisena on kyllä nöyryytetty julkisesti pari kertaa - kai se on aikuisten kiusaamista. Seuraavan kerran jää viimeiseksi teoksi ja tyyppi arkkuun...
- Anonyymi00011
Low iq kiusaaja ei ymmärrä että tulee konkreettisia väkivaltaisia seurauksia itselle, on täällä hurjasti kouluampumisia ja muita
- Anonyymi00013
Ansa!
- Anonyymi00022
Ei tarvii mitään arkkuun laittoja, karma kyllä hoitelee ne. Vahvista itseäsi ja menesty toisaalla, paljon parempi kosto! Varmasti inhottava tunne tulla väärin kohdatuksi, mutta ei elämässä sellaisilta välty. P*rseestä, mutta niin se vaan on.
- Anonyymi00033
Niin just katujen palstasetä vai kompastuitko kesken matkan ns? Spoilattu irrationaaliset
- Anonyymi00014
Tämän kun ymmärtää elämä helpompaa. Mutkin kiusaaja saanut eristäytymään jopa lopettamaan syömisen. Miettinyt hyvinkin mustia ajatuksia mitä tehdä itselleni. Pelkään jatkuvasti aloittaa uudestaan. Lopulta onneks saanut elämääni ihmisiä jotka erillaisia
- Anonyymi00015
Kiusaaminen on ryhmäilmiö ja se perustuu täällä ihmisten keskinäisiin suhteisiin. Siihen liittyy yleensä myös vääristynyt vallan tavoittelu. Kun kiusaaminen tapahtuu ryhmässä, kukaan ei koe olevansa siitä vastuussa ja jokainen mahdollistaa kiusaamisen jatkumisen.
- Anonyymi00016
Kyllä se valitettavan usein on niin, että lapsi oirehtii kotiolosuhteita kiusaamalla siellä ap.
- Anonyymi00034
Tonttiin on vedettävä joko isä tai äiti siis?
- Anonyymi00017
Vaikka se ei oikeuta tekoja, kiusaajalla voi olla vaikeuksia tunteiden säätelyssä tai saattaa purkaa omaa pahaa oloaan muihin diellä kun muuta tekemistä ei ole. Syytät ja syytät keksittyjä juttujasi.
- Anonyymi00023
…kun muuta tekemistä ei oo?? Mitä ihmettä yrität selittää? Jos jatkuvasti tekee kiusaa jollekin muulle ei kyse oo siitä etteikö muuta tekemistä olis. Tää on vaan fakta. Kyl normaalu ihminen keksii itsellensä jotain parempaa tekemistä ku muiden kiusaaminen. Äly hoi älä jätä!!!
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
…kun muuta tekemistä ei oo?? Mitä ihmettä yrität selittää? Jos jatkuvasti tekee kiusaa jollekin muulle ei kyse oo siitä etteikö muuta tekemistä olis. Tää on vaan fakta. Kyl normaalu ihminen keksii itsellensä jotain parempaa tekemistä ku muiden kiusaaminen. Äly hoi älä jätä!!!
Jatkan vielä… ja se kiusaaja kyllä selkeesti AINA NAUTTII SIITÄ KIUSAAMISESTA eli haluaa tehdä just sitä.
- Anonyymi00039
Anonyymi00024 kirjoitti:
Jatkan vielä… ja se kiusaaja kyllä selkeesti AINA NAUTTII SIITÄ KIUSAAMISESTA eli haluaa tehdä just sitä.
I throw poo back babies
- Anonyymi00018
Jos joku käyttää joka päivä vaikka samoja sukkia ei se oikeuta ketään syrjintään. Malliesimerkkini oli pieni koska esim. monet syrjii hampaiden värin, ihonvärin, miten paljon ruskettuu tai muiden tyhmien asioiden takia. Kiusata kukaan missään, milloinkaan, minkääntakia tai edes yllytyksestä.
Mutta uhkailu onkin sitten eri asia jos sinua uhkaillaan väkivallalla tai jollain muullakaan niin älä kiusaa vaan mene vaivihkaa kertomaan aikuiselle.
Ole oma itsesi ja muista kenenkään oma persoona ei ole kiusaaja. - Anonyymi00019
Sitten on ne pienet jutut, joista saa voimaa. Esimerkiksi ulkona kävely ilman kuulokkeita, se että saa nauraa kaverin kanssa jollekin ihan typerälle meemille, tai vaan se, että nukkuu oikeesti tarpeeks. Ne kuulostaa tosi perusjutuilta, mutta silti ne on välillä vaikeimpia toteuttaa. Ja just ne asiat auttaa eniten, kun olo on raskas.
Yksi asia, mitä oon opetellut, on se, etten vertaile itseäni liikaa muihin. Somessa tuntuu, että kaikilla muilla menee aina paremmin, mutta eihän kukaan oikeesti jaa sinne niitä päivä, kun makaa vaan sängyssä ja tuijottaa kattoa. Kun muistaa sen, niin oma olo helpottaa edes vähän. - Anonyymi00025
Kyllä hän on mt ongelmainen
- Anonyymi00035
Tämä sinun mietintäsi on toistaiseksi vielä hyvin horisontaalinen nk, syrjäseutusovinisti
- Anonyymi00036
Anonyymi00035 kirjoitti:
Tämä sinun mietintäsi on toistaiseksi vielä hyvin horisontaalinen nk, syrjäseutusovinisti
Heti kun simät aukeaa alkaa pikku paavo oikeuttaa jotain, mutta mitä? Sitä ei ole vai on?
- Anonyymi00037
Anonyymi00036 kirjoitti:
Heti kun simät aukeaa alkaa pikku paavo oikeuttaa jotain, mutta mitä? Sitä ei ole vai on?
Ja kaikessa on edellä hänen jatkuvat vellovat tuntemukset. Juu ei voimii hei👍
- Anonyymi00026
Kiusaajasta kiusattu on mt kun tämä antaa takaisin.Sitä pelottaa kun se jää kiinni.Millon ajattelit vaihtaa nimes?
- Anonyymi00038
Mää pidän tavallaan kyllä Lucreciasta mm?
- Anonyymi00027
So you mean to starve the twarf then yes?
- Anonyymi00040
Psykopaatti siis ja sellaisella ei ole edes huonoa omaatuntoa tekemisistään nauraa vaan päälle kun pahoja tekojaan tekee.
Mut tulee se noillekin se hetki kun leikit on leikitty ja maksun aika alkaa.- Anonyymi00041
Tuollaisiakin on..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895