Mitä eroa on laminaatilla ja melamiinilla

Mietityttää

Mitä eroa on laminaatilla ja melamiinillä. Tarkoitan valmistuksellisesti.

9

10336

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jocu_

      Laminaatti valmistetaan erilaisista muoviseoksista prässäämällä ja kuumentamalla, siis pintaosaltaan. Melamiini on lastulevyä, johon on liimattu esim. puukuviota jäljittelevä ohut muovi päälle.

      • kauppias

        Paitsi, että ei juuri ollenkaan noin.Aivan muunlaisesta erosta on kysymys.
        Kannattaa tutkia, koska hintaero on suuri.


      • Anonyymi
        kauppias kirjoitti:

        Paitsi, että ei juuri ollenkaan noin.Aivan muunlaisesta erosta on kysymys.
        Kannattaa tutkia, koska hintaero on suuri.

        "Jocu_" on aivan oikeassa määritellessään tuotteet. Melamiini tarkoittaa ohutta muovikalvoa joka on liimattu pintaan.


    • selittäjä

      Laminaatti sanana tarkoittaa yleensä jotain rakenteellista kerrosta tai pintaa. Laminoinniksi kutsutaan mm. lasikuiduttamista, missä tehdään useita kerroksia.

      Laminaatti siis taitaa olla yleissana, kun puhutaan jostain materiaalista, missä on esim. erillinen pintakerros. Keittiöfirmat puhuvat työtasoista nimellä laminaatti, vaikka muovipinnan alla on lastulevy. Laminaattilattia taas taitaa olla eräänlaista kuitulevyä eli käytännössä paperia. Siihen vain on lisätty pintaan vettä hylkivä muovimainen kerros, laminaatti.

    • mellu ja laminaatti

      Molemmat ova periaatteessa samaa tavaraa, ero on paksuudessa. Molemmat ovat pinnoitteita, alla on siis jokin rakennuslevy. Keittiöissä esim. työtasot tai kaappien ovet on pinnoitettu laminaatilla. Työtasoissa on yleensä laminaatin alla lastulevy. Alapuolella on vastalaminaatti. Laminaattikerroksen paksuus on vähintään 1 mm. Se kiinnitetään levyyn liimaamalla puristimessa. Melamiinilla pinnoitetaan mm. runkoja, ovia ja hyllyjä. Melamiini ei sovi työtasoihin, koska sen kulutskestävyys ei riitä. Melamiini tulee molemmille puolille, kiinnitys kuten laminaatilla. Mellin paksuus on n. 0,3 mm.
      Laminatti ja melamiiini tehdään prässäämällä paperikerroksia mm. hartsin avulla tiiviiksi kerrokseksi. Ylin kerros on se mikä antaa kuvion eli värillinen tai esim. puusyykyvioinen. Pintaan saadaan mysö sturuktuuria ja erilaisia kiiltoasteita (matta, kiiltävä). Me

      • Anonyymi

        Haa törmäsin tähän puutaheinään vahingossa. Melamiini on ainetta ja laminointi on menetelmä. Laminoida voi millä vaan. Pinta voidaan laminoida melamiinilla, mm.


      • Anonyymi

        Työ tasoissa pintalaminaatin paksuus 0,6-0,8mm.


    • Anonyymi

      Hyvä että tämä 15- vuotta vanha aloitus sai vastauksen ja palsta tuli aktivoiduksi!

      • Anonyymi

        Kauan minun täytyi odottaa mutta tulihan se tieto sieltä joten nyt voinkin lähteä kauppaan.
        Tv. Aloittaja


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      897
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      647
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      640
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      572
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      31
      542
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      518
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      503
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      436
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe