Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan, johon voi ilmoittaa kokemastaan ja näkemästään rasismista, kertoo Yle. Kaupunki seuloo kaikki ilmoitukset ja käsittelee ne sisäisesti tai yhteistyökumppaneiden, kuten urheilujärjestöjen, kanssa. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä.
Kuntaliitto kehuu mallia ja kertoo selvityksessään, että se on yksi toimiva tapa edistää yhdenvertaisuutta. Myös muut suuret kaupungit ovat kiinnostuneita vastaavasta kanavasta.
Rasismi-sanan sisältö alkaa hämärtyä
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu pitää nimetöntä ilmiantokanavaa monin tavoin ongelmallisena ja pohtii Facebookissa, mitä tapahtuu sen jälkeen, kun jostakusta on tehty tällainen tamperelainen rasismi-ilmoitus.
– Jos joku esimerkiksi on kertonut kannattavansa perussuomalaisia tai on juljennut ehdottaa hallitumpaa maahanmuuttopolitiikkaa? Tämä jäi minulle jutusta epäselväksi. Menettääkö hän ehkä työnsä? Vai riittääkö ensikertalaiselle pelkkä julkinen nöyryyttäminen? Aittakumpu kysyy.
– Tosiasiahan on, että vihervasemmisto on vienyt rasismi-termiltä sen sisällön. Nykyään miltei mikä tahansa tuota poliittista laitaa harmittava sana, teko tai ele saatetaan julistaa rasistiseksi. Todellista rasismia ei tietenkään pidä sallia tai hyväksyä, mutta tällainen ilmiantokanava on tosiaan monin tavoin ongelmallinen.
Vasemmisto lypsää valtaa rasismihysterialla
Myös perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostilan mielestä ”rasismi” sanana voi nykyään tarkoittaa melkein mitä vain:
– Tampere alkaa kerätä nimettömiä ilmiantoja ”rasismista”, mikä nykyään voi tarkoittaa melkein mitä tahansa mistä määrätyt maahanmuuttajaryhmät tai vasemmisto keksivät loukkaantua. Vaikka onhan noita vasemmistoradikaalien kyhäämiä ilmiantokoneistoja ollut ennenkin.
– Mutta vapaassa maassa ihmiset voivat halutessaan käyttäytyä myös huonosti. Rikoslaki tai julkisen vallan kontrolli ei sitä estä, eikä pidäkään estää.
– Vasemmisto lypsää tällä rasismihysterialla valtaa ja resursseja tasan niin kauan kun sen annetaan niin tehdä.
Fasismia kohti mennään
4
171
Vastaukset
- Anonyymi00001
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos järjesti hallitukselle torstaina 5.6.2025 rasismikoulutuksen. THL:n verkkosivut pursuavat kuitenkin ”valkoisuustutkimuksen” oppeja, eli leimaavia ja yleistäviä väitteitä valkoisista ja valkoisuudesta.
– THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten ”hauraudesta” ja ”etuoikeudesta”. Onko THL asiantuntijavirasto vai aktivistivirasto?
Suomalaisiin kohdistuvaa rasismia ei saa tukea verovaroin
Myös opetushallitukseen on uinut sama vaarallinen ideologia.
– Terveydestä ja opetuksesta vastaavat viranomaiset apinoivat Yhdysvaltain yliopistoradikaaleja eivätkä osaa edes hävetä. Tämä ei ole normaalia.
– Supisuomalaisiin kohdistuva rasismi on aivan yhtä väärin, eikä sitä tule verovaroin rahoittaa. - Anonyymi00002
Sutta kun tarpeeksi monta kertaa kun huutaa niin se tulee.
- Anonyymi00003
Rasismi sanasta on tullut yleissana kuten sanasta homo, alkuperäinen sanan merkitys kadonnut.
- Anonyymi00004
Homo-sana oli myös hauska pilailusana ja haukkumasana.
Rasisti-sanasta on tullut nykyään huumoria: Ai juot vaan maitoa (valkoista)? Rasisti!!! 😂
Kaikki valkoinen pitää kieltää! Ehdottomasti!
Ei enää valkoisia munia, ruskeita niitten olla pitää. 😂 Aion käyttää niin paljon ja joka paikassa rasisti/rasismi-sanoja, että kaikki kyllästyy. Moni jo kyllästynytkin.
Eniten rasismista on huolestuneita ne kantasuomalaiset, jotka ovat kieltäneet mm Suvivirren ja haluavat tehdä saman kuin natsit aikanaan: polttaa kirjat ja poistaa koko historian. Sanoisin, että jonkinlainen sairaus ja geenivirhe ihmisessä, kun kääntyy omaa kansaansa vastaan kuin syöpä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."432130Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73899Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78849Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691