käyttävät vain kiilaa kun kaatelevat jättipuita...suomessa2 0cm paksuinen puu tarvitsee kaatotunkkia..
amerikan metsurit
Anonyymi-ap
33813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
sahakin ottaa kierroksia kun suomessa pienemmät röpöttää..
Niillä on metallikypärätkin kun täällä vain muovia.
En ole alan miehiä, mutta uskoisin ammattimetsureiden tietävän, miten saavat hommansa parhaiten tehdyksi.
Hammastikut ja jäätelökepit kaatuu ihan työntämällä.
Ne sahaa loven aina tolkuttoman isoksi ja kiiloilla pidetään vain senverran että sahan terä ei jää jumiin. Lopulta se kaatuu loven suuntaan.
Ei kyllä täälläkään metsurit käytä mitään kaatotunkkeja metsässä? Tunkkeja käyttää kiinteistöjen puunkaatopalvelut.
Aikun on taas niin jännä juttu...
Kyllä kiilat on hyviä, jos puu on suora tai valmiiksi kallellaan kaatosuuntaan. Kaatotunkkikaan ei välttämättä auta, mikäli puu täytyy kaataa päinvastaiseen suuntaa, mihin tuo muuten olisi kaatumassa Amerikan ihme miehet kaataa puita aina kallistuksen suuntaan, eikä noita järkäleitä saakkaa menemään muualle, kuin mihin ovat retkahtamassa.
kallen kenkä on lintallaan ja lintan kenkä on kallellaan..puuta kaadettaessa
Kiiloista on hyötyä oli pieni tai suuri. Paljon voimaa, mutta kiilan lyöntiin ei kulu energiaa. Kiilat ei paina mitään eikä lyöntiväline, tulee mukana kaikkialle. Syntynyt 80 luvulla ja kiilat ollet aina käytössä puiden kaadossa 90 luvun puolelta alkaen, en lähde koskaan kaatamaan ilman kiiloja.
Puu pysyy pystyssä kun sahaukset tehty ja 1 tai muutama heilautus suoralla kädellä moskalla tai sopivalla kirveen hamaralla. Suora käsi on kuin heiluri. Nähnyt joskus kun ei kiiloja käytetty tai tiedetty. Puut kaatuneet väärään suuntaan loppupäivä mennyt rungon kantamisessa käsin pätkissä tai metsässä puu kaatunut usean puun päälle.
Tunkkia ei käytetä oikeastaan missää laajemmin puiden kaadossa kun epäkäytännöllinen koon ja painon takia, niitä pihoissa käyttävät saattavat altistuahelposti puristukselle välilevyihin selkään, vääntöihin kun ja jos kammesta väännetään kovaa! Todennäköisesti väännetään koska toiminta perustuu kampeen ja rattaisiin ja rajallinen työntövoima. Minulle ei tule tunkkia puiden kaatoon koskaan.
20m koivu , 78cm puolen metrin kohdalta. 3 kiilaa sopiva määrä ja kunnon pitopuu, käytin 5kg lekaa jonka on pitkän paksun puuvarren päässä, joka iskulla latva heilahti oikeaan suuntaan. Alimmaiset oksat oli 25cm paksuja ja laajalle kaarelle. Runko jäi 1,7m korkeuteen oksien varaan. käsi meni 2m korkeudelta eräästä reijästä 40cm ja lahoa sai käsin kaivettua monta kämmentä. Ei oikein voi talon vieressä antaa olla pystyssä. Metsässä ja peltojen reunoissa voisi olla.
Eipä tunnu sinulla olevan kokemusta yhtään hankalampien puiden kaadoista, kun tommoista kirjoittelet.
Puu ei kaadu väärään suuntaan jos sitä ei sahaa poikki. Pitopuu on aina jätettävä.
Jos pitopuu on lahoa niin puu kaatuu siihen suuntaan mihin se on kallellaan.
Vaijeriveto on varma menetelmä.
Mitähän muuta jännää ja aloituksen arvoista aloittaja telkkaristaan älynnyt ?
Mitä jännää olet yleensä älynnyt?
Että kalastus ja ravustus on maailman vaarallisin työ jossa kuolee vähintään puolet kalastajista.
Suomessa ei osata edes kuolla työtä tehdessä.
Tottakai on mittatikut ja luotilangat käytössä, vanhat puut on lahoja, joten pitää juosta lujaa.
Mulla on metsurin saappaat vaihtuneet ajat sitten juoksulenkkareihin ja kaatotunkit lähtötelineisiin.
Aina on selvitty!
minä laitoin kuulokojeen ,kuulee jos jokin rasahtaa ja antaa äänimerkin juosta..akka huutaa niin puun suunta kääntyy..
suomessa käytetään kiilaa vain sänkyhommissa....buhahhahhaa
No eipä jättipuita paljon tunkkailla
no ei kun ne heiluu kuin mummon hammas joka lähtee irti kun purasee leipää.
no eihän nuo tarvitse kuin vaijerin ja voimakkaan vinssin,,
Asiantuntijan puhetta
itse olen kaatanut isoja kuusia juontovinssiä apuna käyttäen ,kaveri vinssasi ja minä kaadoin ..kiila tietenkin varmistukseksi ,hyvin onnistui..
4000kg sähkövinssi pylpyrällä on 8000 kg vetoa..heilahtaa isompikin puu
Naapuri veti pihapuut dextalla nurin. Hämmentävän helposti kaatui pikkutraktorilla.
Saa käsin narulla kun on tarpeeksi väkipyöriä.
Pitäisi olla melkoiset tunkit noissa jättikoissa jos sitä hautaan jotenkin ohjata, hihhii!
Avaaja ei ole mikään hirveä nero alalla.
joka vuosi jää suomessa puun alle sahaaja...
Tekee vain kaatoloven sahalla ja sinne suuntaan menee. Ei ole niin vahvaa runkoa että mitään muuta, kiilaa saatika tunkkia tarvitaan. Niin se ainakin ennen tehtiin. Isä ja faari opettivat lisäksi, että jätikkä on hyvää teräketjun öljyä, ei ole järkeä hassata rahojaan mihinkään muuhun.
Onnea matkaan noilla eväin!
meillä kaadetaan korvakuulolla....sitten juostaan kun rasahtaa...
Mielesi muuttuu kun oikeasti alat puita kaatamaan.