Kylpyhuoneen kaakeleiden pesu - ensiksi hapan ja perään emäksinen

Anonyymi-ap

Ensiksi kastellaan tietenkin pinnat. Vesi jo pehmentää sitä likaa.

pH-arvoltaan hapan ja sopii erinomaisesti kylpyhuoneen laattapintojen puhdistukseen kalkista. Jos kalkkisaostumia on enemmän, kannattaa kokeilla sitruunahappoa, tietenkin sopivaksi laimennettuna. Erityisesti sitruunahappoa käsitellessä, kuten kylppäriä pestessä muutenkin, on hyvä pitää kädet suojattuna kunnon siivouskäsineillä.

Perään pestään sitten emäksisellä puhdistusaineella, joka sopii loistavasti kylpyhuoneen puhdistukseen ja tehoaa rasvaan. Kylpyhuoneessa on yleensä eniten rasvalikaa, jota muodostuu saippuajäämistä sekä pesuvedestä ja ihon rasvasta.

Puhtaiden kaakelipintojen salaisuus on siis yhdistelmä oikeanlaista puhdistusainetta ja laadukkaita ja ergonomisia välineitä. Pesuaineita ei kuitenkaan saa sekoittaa keskenään, vaan ensiksi pestään yhdellä ja huudellaan sitten. Sen jälkeen sillä toisella ja huudellaan sitten taas.

2

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Noita kaakelinpesuohjeita on silloin tällöin. Onkohan se alueen vedestä kiinni, että pintaan kehittyy kalkkia? Olen asunut yhdessä aunnossa 12 v, toisess 16 v, kolmannessa 3 v, neljännessä 10 v ja tässä reilu 4 v. Koskaan ei ole ollut kalkkia kaakeleissa. Liipalla olen vetänyt lattian. Pesen harjalla ja pesuaineella silloin tällöin suihkunurkan seinät suihkusta alaspäin.
      Tässä asunnossa otan suihkun yhteydessä lattialle jalkoja varten viikon olleen käsipyyhkeen. Sillä pyyhkäisen suihkuseinän, joka on suora värjäämätön lasi, suihkunurkan muiden seinien alaosan suihkusta lähtien ja lattian. Jätän jakkaralle kuivahtamaan ja nakkaan likapyykkiin. Tämä nuukuuttani, käyn harvoin suihkussa kun nyt joutaa usein uimahalliin, enkä pidä lattialämmitystä päällä, mutta ovea pidän aina auki muuhun huoneistoon.

    • Anonyymi00002

      Harvoin tulee pestyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe