Luulisi että sakemanni osaisi auton valmistuksen. Mutta ei, totuus lienee se, että nipponin pojat tekevät auton. A6 lähti nyt vaihtoon ja Toyota Avensis tulee tilalle ihan järkisyistä. Menee hermot jos autossa on aina jotain vikaa
AUDI A6
pettynyt
184317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ilmoituksesta puoli kahdeksalta aamulla.
hyvin aakuutosesta avensikseen, niin tietysti luxusautolla on luxusylläpitokulut,verrarimiehelle sopii paremmin ave.
tehdään avensis, ei nipponissa...
Ei niitä sakemannit enää tee. Saksalaisten autojen laatu on laskenut sitä mukaa kun linjoilla on alkunut haista kebab bratwurstin sijaan. Kebabmiehet ovat nousseet jo työnjohtajiksikin ja laatu ja työmoraali on sen mukaista.
Skoda menee laadussa jo kohta ohitse, siellä autot tehdään vielä paikallisin voimin.
corolla miehille...;)
Kerroppa minkälainen A6 sulla on ja mitä vikaa
ku itse ajanut jo 180tkm eikä ongelmia,vai oletko
se tavallinen tapaus joka koittaa peittä tuolla
sitä tuskaa ku ei oo vara ostaa Audia?
No se nyt vaan on sillälailla, että Saksassa tehdyn tutkimuksen mukaan Avensis on luotettavin auto, eli vähiten vikoja. toyota valtasi myös muilla malleillaan kärkipään sijoja. Autobildistä luettua, että silleen.
Ja varoista senverran, että varojen perusteella ostaisin audin, mutta täytyy laittaa vähän lisää ja ostaa Avensis, koska se myös pitää hintansa.
Meillä vaimo valittaa sitä, kun ajaa Audilla(A6) niin kaikki tojomiehet kiilaavat sitä eivätkä laske ohi moottoritiellä. Tervemenoa siihen seuraan. Tyypillistä suomalaista kateutta. Kaunis nainen Audissa on monelle liikaa. Onko muuten Tojota -kuskit valinneet myös naisensa järkisyistä?? Pahannäköisiä ne ainakin ovat!!
loppuu kisailu ja kiusaus,kun peräpeilissa lukee S6 tai peräti RS6,vaatimaton luonne tietysti jättää merkit pois ja toyota "miestä" nolostuttaa moottoritiellä vielä enemmän...
... ja tunnen suurta myötätuntoa;
nykyinen A6 Quattro 2.8 A on kaikkein huonoin auto mitä minulla on koskaan ollut( 5 Audia, 1 Mersu, 1 Chevy, 2 Volvoa, 3 Mazdaa, 2 Opelia).
Taidan tietää tapauksen...Audi on paras auto ajaa, mut vikoja tahtoopi löytyä. Varsinkin uudemmista, joiden tekniikka on monimutkaista. Kyllä se syö miestä, jos auto usein korjaamolla. Autoon menee luottamus, sitä ei rahalla korvata. Ja moniko silti haluaa maksaa kalliiseen autoiluun ylimääräistä; varsinkaan korjauskulujen muodossa.
juttu, ku kuitenkin top3:ssa vikojen vähyydessä melkein joka luokassa. Taitaa tuo A6 olla ykkönen, ainakin saksan tilastoissa. Outoa, että täällä suomessa ja suomi24-palstalla esiintyy aina paljon vikoja ja melkein ne viat ovat aina yli 50keur autoissa. heh heh.
...outoahan se minustakin on. Kyllä sillä rahalla jo pitäisi saada laatua. Eipä naurata. Haluatko nähdä korjaamokuitit?
älä nyt sentään aveen vaihda..
Taalla nakee melko usein kerrottavan, etta on ongelmia ja murheita auton kanssa, mutta kaikki oleelliset tiedot puuttuvat!
Tasmalliset tiedot puuttuvat, auton malli, vuosimalli,kilometrit, milla moottorilla varustettu, milloin ostettu, "tuontiauto"?, monesko omistaja ("kiertopalkinto"?), paljonko itse on silla ajanut, miten huollettu jne.
Usein ei vaivauduta edes yksiloimaan ilmenneita ongelmia!
Tallainen lahestymistapa herattaa vaistamatta epailyksen siita, etta saattaisiko merkittavin (ei ainoa) "tekninen ongelma" sijaita siella ratin ja penkin valissa? Tulee mieleen, etta olisikohan auto tullut hankittua, kaytettya, yllapidettya ja huollettua vastaavalla "huolella" kuin naita yleistyksia esitellaan?
En kiella erilaisten ongelmien olemassaoloa ja tama automerkista riippumatta, varsinkin kun nykyaan tekniikka alkaa olla erityisen moninmutkaista ja elektroniikka yha enemman, jolloin toisinaan jokin "euron parin lastu" saattaa aiheuttaa paljon murheita.
Toivotan kaikille paljon miellyttavia ja mahdollisimman huolettomia kilometreja automallista ja merkista riippumatta.
Meillä ei vaimo ja lapset valita (päin vastoin todella tyytyväisiä)! iskällä on alla A6 05 mallia. Ainostaan naapuri on niin pirun kateellinen. Mutta toisaalta japsipojille voisin sanoa että köyhät kyykkyyn!!!!
Upea auto!
Auto on todella erinomainen, laatua, tyylia ja mukavuutta. Sanalla sanoen WOW!
Mutta, mutta, mikali tekstin kirjoittanut henkilo todellakin huristelee kyseisella kauniilla "herrasmies- kulkineella", niin on surullista kylla todettava, etta voi voi eleganttia ja hienostunutta Audi parkaa, eipa kulje kuskin ja auton arvokkuus samalla planeetalla...