Minkä takia PKS jakaa rahaa joka vuosi kunnille ja nostaa sähkönjakelun hintaa asiakkailta, vaikka rahat pitäisi käyttää toimitusvarmuuden parantamiseen.?
Kohta hinta on pilvissä, eikä edustajamme Argadianmäellä tee mitään muuta, kun vetävät kallista lahjashamppanjaa...
PKS:n rahanjako kunnille?
8
114
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kunnille eli meille kaikille, myös sinulle.
- Anonyymi00004
Ei näy minun kukkarossa, muuten kuin helvetin kalliina maksuna 2kw/kk kulutuksesta kesäpaikalla. Joillakin voi jopa näkyä, mutta siirto pitäisi veloittaa kulutuksen mukaan. Tarkoitan nimenomaan perusmaksua, veroa ym. Ja eikös perusmaksu ole juuri tarkoitettu verkon parannuksiin, eli kaapelia maan alle, eikä paikkaamaan kuntien rahankulutusta.??
- Anonyymi00002
Parempi että kunnille kuin jollekin ulkomaiselle veronkiertoyhtiölle.
Esimerkkejä Mikkerin energian myynti, Outokummun energian myynti sijoitusyhtiöille.
Ailanaan asuin kuopiossa ja Kuopion energia tuloutti Kuopion kaupungille.
Mitä tapahtuu jos paikallinen monopoli myydään ulkomaille, hinnat ei laske ja maksaja on sama kuntalainen.
Vertaa vaikka Digitan myynti. - Anonyymi00003
Onhan se hyvä näinkin, että kunnat saa rahaa kun kotimaiset yhteisöt omistaa.
Semmoinenkin erikoisuus sähkönjakeluverkosta Suomesta, että yhtenä merkittävänä omistajana Kanadan suurin ammatillinen koulunopettajien eläkerahasto. Eli suomalaiset sähköverkon asiakkaat voivat joutua turvaamaan kanadalaisten eläketurvaa. - Anonyymi00005
Kohta ne keksii bensapumpuille "aloitusmaksun" 30 euroa. Tankkaatpahan mopon tankin 5L, tai katu maasturin 80L. Myyjä perustelee, että letkuja on uusittava 5 vuoden välein, ettei olisi pykimiä. Sisällä on 10 myyjää viilaamassa kynsiä ja olemme ainut bensa-asema 500km säteellä. Voimme määrätä hinnan. Tankkaa, tai työnnä moposi.
Eduskunta valvoo, ettei bensa vaan ylitä 3 ecua/litra. Jostakinhan se raha on otettava.
Voi olla kohta tottakin...- Anonyymi00006
Juu tää ois hyvä. 30-50€ katevaraus.
Menet tankkaamaan se otetaan ja palautus 14vrk päästä. Jos aine on kallistunut sillä aikaa ostohetkestä erotus otetaan katevarauksesta.
Ja sama toiseen suuntaan.
Kyllä, laitoin jo nesteelle ja abclle kehitysidean tästä. - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Juu tää ois hyvä. 30-50€ katevaraus.
Menet tankkaamaan se otetaan ja palautus 14vrk päästä. Jos aine on kallistunut sillä aikaa ostohetkestä erotus otetaan katevarauksesta.
Ja sama toiseen suuntaan.
Kyllä, laitoin jo nesteelle ja abclle kehitysidean tästä.Pientähän tuollaiset summat on, sillä St1 ottaa jo nyt enemmänkin:
Miksi tililtäni on tehty 90€/50€ katevaraus tankkauksen yhteydessä?
Uudet automaattimme ottavat 90€ katevarauksen (lähimaksussa 50 €), jos ennen kortin syöttämistä ei valita maksimisummaa.
Voit valita haluamasi summan tankkaukselle ruudun vasemmasta yläreunasta kohdasta ”Valitse summa” ja tämä tulee tehdä heti ensimmäisenä ennen kortin syöttämistä tai lähimaksua.
Sähköauton latauksessa katevarauksen määrä on aina 30 €.
Katevaraukset vapautuvat normaalisti 1–3 arkipäivän kuluttua. Jos katevaraus ei vapaudu, suosittelemme olemaan yhteydessä asiakaspalveluumme, joko soittamalla 0800 131 031 tai laittamalla sähköpostia [email protected]. - Anonyymi00008
Anonyymi00006 kirjoitti:
Juu tää ois hyvä. 30-50€ katevaraus.
Menet tankkaamaan se otetaan ja palautus 14vrk päästä. Jos aine on kallistunut sillä aikaa ostohetkestä erotus otetaan katevarauksesta.
Ja sama toiseen suuntaan.
Kyllä, laitoin jo nesteelle ja abclle kehitysidean tästä.Ei paljon persun järki päätä pakota.. Katevaraus korteila käytössä.. Ei mullekaan palautella perusmaksuja sähkölaskusta.. Vai palautetaanko sulle.?? Kerropa meille kaikille,!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989