Reposaari

Aamu-tv:ssä oli tänä aamuna juttua Reposaaresta. Kauniilta ja viihtyisältä vaikutti. Onko se oikeasti niin idyllinen asuinalue kuin vaikutti. Eniten minuun teki vaikutuksen se, että siellä on säilynyt luonnontilassa sellaista kasvistoa, jota ei muualta Suomesta löydä. Onko siellä kerrostaloalueita lainkaan?
3894
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Reposaaressa taitaa olla yks tai kakskin kerrosraloa,loput varmaan jotain omakotitaloja ja paljon puisia taloja.Mut yks mikä ärsyttää on sellanen kioski-grilli siinä "pikku-sataman" edustalla.Ihan tyhmään kohtaan laitettu.Junnilan alue reposaaressa on myös ihan mukavaa seutua.

Äänestä

7-kerroksisena keskellä kylää. Tämä korkea krs-talo on virallisesti vanhemman väestön asuintiloina, vaikka talosta löytyy muutama nuorempikin asukki. Sitten on pari vanhaa 2- 3 kerroksista taloa. Muuten asutus on pääasiassa omakotitaloja ja yksi pienehkö rivitaloalue vanhan sahan kupeessa. Sahaa ei enää ole, savupiippu on vain jäljellä.
Paarlastikasvit ovat painolastikasveja. Niitä tuli purjelaivakautena, kun lastina oli pakko olla hiekkaa, kun ilman painoa ei voinut purjehtia. Hiekkalastit sitten kärrättiin saareen ja mukana tuli mitä erikoisempia siemeniä ympäri maailmaa.
Hautausmaalla onkin paikalliset "vieraan maan mullissa", kun on tätä painolastihiekkaa sinne kärrätty.
Tämä on rauhallinen, merellinen asuinsija. Suosittelen.

Äänestä
  • Räpsöö on mielestäni maailman paras paikka asua ja
    elää. Sen verran olen kiertänyt ja nähnyt, että on mihin verrata. Idylli on aitoa samoinkuin merellä ja meren äärellä kasvaneet asukkaatkin.
    Viime kädessä kaveria ei koskaan jätetä yksin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nnmm kirjoitti:

Aamu-tv:ssä oli tänä aamuna juttua Reposaaresta. Kauniilta ja viihtyisältä vaikutti. Onko se oikeasti niin idyllinen asuinalue kuin vaikutti. Eniten minuun teki vaikutuksen se, että siellä on säilynyt luonnontilassa sellaista kasvistoa, jota ei muualta Suomesta löydä. Onko siellä kerrostaloalueita lainkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu