Keuruulla jotkut puhdistavat kiinteistöjen katualueita hiekoitushiekasta lehtipuhaltimella. Ja hyvin se hiekka siirtyy, mutta samalla ilmaan nousee valtavasti pölyä, hometta, itiöitä yms. epäterveellistä.
Monissa kunnissa lehtipuhaltimen käyttö tähän tarkoitukseen on ympäristöterveysmääyksillä kielletty. Keuruulla ei. En ainakaan löytänyt kaupungin sivuilta ympäristöterveysmääräyksistä sellaista mainintaa. En kyllä löytänyt sellaista virkamiestäkään, jolle olisin asiasta voinut jättää viestin. Yleinen viesti poliitikoille ja virkamiehille ei uskoakseni johda yhtään mihinkään. Jotain pitäisi kuitenkin tehdä.
Lehtipuhaltimella katujen puhdistaminen
6
449
Vastaukset 6
- Anonyymi00001
joo ja parveke on aivan hiekanpölyssä kun joku penteleen huoltoyhtiön mies puhalteli lehtiuhaltimella hiekat ilmaan. Milloin keuruulle saadaa kunnollinen kiinteistönhuolto yhtiö?
- Anonyymi00002
Kadut ja muut yleiset paikat pitäisi harjata silloin kun hiekka on kosteaa. Liian vaikeaa. Harjauksen jälkeen katuun jäävä kura muuttuu kuivaessaan pölyksi jos sitä ei huuhdella. Liian mahdoton ajatus maalaiskaupunkiin. Lisäksi kallista muka. Ja kun yöpakkaset kun yöpakkaset kun yöpakkaset... Kynttilä on vaarallinen kun tulee pienhiukkasia ja saunanlämmitys on tuomittavaa kun tulee pienhiukkasia naapurillekin. Katupölyn pienhiukkaset kaikkine mausteineen saavat nousta ilmaan kaikkien nautittaviksi koska mikään kehitys ei saa vaarantaa maalaiskaupungin itsepäistä maalaisuutta.
- Anonyymi00003
Pienet on murheet ihmisillä, kun katupölystä ja lehtipuhaltimista murehtivat.
- Anonyymi00004
Milloin katujen,teiden puhdistus alkaa.? Pölyä
- Anonyymi00005
SÄHKÖKATKO kesti 4 tuntia ja 15 min.
- Anonyymi00007
Vali vali. koko ajan ja joka asiasta. menkää töihin .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1571450Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1281160Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216859- 64782
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus58668- 44629
- 48613
- 52572
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt187558En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä
Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o29552