Maajussien paskan levitys

Anonyymi-ap

Asun Siilissä ja kohta ei ole kiva enää asua maajussien takia. Kevät on alkanut ja kohta koittaa aika kun maajussi on levittänyt paskat pellolle ja koko kylä löyhkää siltä itseltään, eli paskalta!

Siis mikä oikeus maajussilla on saastuttaa koko pitäjä paskanlöyhkällä viikkokausiksi? Pitääkö minun ja muiden "ei maanviljelijöiden" kärsiä siitä, että yksittäinen suurtilallinen, maajussi, vetää EU tuet ja rahat, ja siitä hyvästä paskaa koko kylän ja päästää paskaamisesta syntyvät ravinne ja fosforipäästöt valtoimenaan ja puhdistamattomina vesistöihin?

Mikä velvollisuus minulla on kärsiä siitä, että yksittäinen maajussi saa kylvää paskat pellolle? Minulla ei ole käsittääkseni mitään velvollisuutta nuuhkia paskaa eikä maajussilla ole oikeutta aiheuttaa tätä paskanlöyhkää toimillaan?

Eikö nykypäivänä ole muka olemassa sellaisia lannoitteita, joista ei aiheudu harmia sivullisille? Kiva kuivata pyykkejä ulkona narulla kun sianpaskan käry tarttuu niihin! Jos maajussi saa EU tuet tiluksilleen niin minunkin pitäisi saada haittakorvaus näiden paskanlevittäjien terrorista, mitä joka kevät ja kesä aiheuttavat! Pitäisivät hajunsa ja paskansa maillaan niin mitään ongelmaa ei olisi.

Ja te jotka nyt puolustatte suomalaista ruokaa niin voin kyllä sanoa että sitä saa paljon halvemmalla ulkomailta. Te pidätte ryöstöhintaa niille maataloustuotteillenne ja vääristätte kilpailua EU tukiaisillanne.

Paska kuuluu jätevedenpuhdistamolle. Kylväkää apulantaa, se ei haise ja jos ei rahat riitä niin EU sponssaa, kyllä minä sen teille maksan ylimääräisten verojen muodossa!

11

442

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Toinen vaihtoehto on että ruokaa ei ole kaupassakaan. Tilapäinen paskanhaju on pienempi paha.

    • Anonyymi00002

      Laita autosta lämmitin täysille ku ajat peltojen ohitse. Nauti. Olet maalainen se on sinun tuoksu.

    • Anonyymi00003

      Muuta keskustaan, missä ei haise. Ongelma ratkaistu. Pakko ihmetellä, että jos parin viikon ajan tuntuva tuoksahdus haittaa noin, niin miksi pitää väen väkisin asua jossain maatilojen lähellä? Meinaan että eihän tämä "ongelma" ole mitenkään uusi vaan on muutaman tuhat vuotta ollut tiedossa kaikkialla, missä maata viljellään.

    • Anonyymi00004

      No huh huh... muutappa snobi kaupungin raikkaaseen tuoksuun...eläkä täällä itke

      • Anonyymi00006

        Vaekka Pitkälahteen Kuopijoon missä sopivalla tuulella kuatopaekka haesoo kuvottavalle.


      • Anonyymi00011
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Vaekka Pitkälahteen Kuopijoon missä sopivalla tuulella kuatopaekka haesoo kuvottavalle.

        kyllä se kipsi miehen tiellä pitää kun oikein itätuulella pölähtää


    • Anonyymi00005

      Ulkomailta sitten ostat sitä kemiallisilla keinotekoisilla lannoitteilla lannoitettua.

    • Anonyymi00007

      Kuules reppana. Se haju tarkoittaa ruokaa sinunkin pöytään. Jos et sitä hajua kestä, niin parempi kun vedät itsesi jojoon.

      • Anonyymi00008

        Aja sinä maajussi traktorisi lähimpään järveen ja muista pysyä kopin sisällä kun traktori katoaa pinnalta. Loppuupahan se paskan levittely sinun osaltasi.


    • Anonyymi00009

      Ja sitten kun paska on levitelty pelloille niin alkaa tämä köröttely maantiellä tuplarenkailla ja vedetään kilometrin autoletkaa perässä ilman älynväläystä että on lupa seisahtua bussipysäkillekin muutamaksi sekunniksi että sivistyneet pääsisi joskus ohitse.

    • Anonyymi00010

      Lopeta maataloustuotteiden syöminen niin on taas hiljaista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      486
    Aihe