valimotyöntekijän palkka noin? ja minkälaista työtä?
valimotyöntekijä
3
8590
Vastaukset
- ekkooooooo
paskasta, raskasta ja TESsin palkan saa jos sitäkään...
- Pena
Itsellä on pohjapalkka n. 8 euroa/tunti ja päälle tulee sitten urakkapalkka, joka on yleensä n. 6-8 euroa/tunti. Parhaimmillaan urakka on ollut 13 €/h. Eli palkka on aika hyvä noin niinkun duunarille. Työ tosin on niin perseestä kuin vaan voi olla. Työolot on helvetilliset. Pölyä ja kuumuutta riittää.
Työ on tosiaankin paskasta ja raskasta. Harva pääsee eläkeikään. Melko varma kohtalo on, että joutuu sairaseläkkeelle ennen aikojaan. Mutta eipä tuota itselläni ole muutakaan vaihtoehtoa, niin jotta kärsitään niin kauan kuin jaksaa.
- Anonyymi
Itse olen juuri aloittanut alumiini valmimossa. Noin 7kk kokemusta takana ja voin sanoa että siinä tarvitsee voimaa, lämmönkestävyyttä ja sairaat aivot että sellaisern lähtee. Riippuu tokibpaljon materiaalista koska itse valan alumiiniä jota kaadetaan käsin kauhalla. Mutta niin lämmin tulee sama missä valimossa olet, että ajatus saunasta perjantaina lähinnä kuvottaa. Mutta itse viihdyn työssäni vaikka se likaista onkin. Tykkään siitä että kotia päästyään tosiaan tietää töitä tehneensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489