Sain tuon lääkkeen sydänleikkauksen jälkeen, siitä on jo kolme kk.
Olen toipunut hyvin mutta huimaa aika usein. Kävelyllä tuntuu kuin olisin hiprakassa.
Onko tyypillistä lääkkeelle? Lääkäri on kahden kk päästä ja silloin tietenkin kerron asiasta mutta pitäisikö aikaisemmin soittaa terveyskeskukseen?
Clopidogrel ja huimaus
3
408
Vastaukset 3
- Anonyymi00001
Onko verenpaineesi ollut millä tasolla ?
- Anonyymi00002
Todennäköisesti sinulle määrättiin myös beetasalpaaja, joka alentaa pulssia ja jonka yleisimmät haittavaikutukset ovat väsymys, huimaus ja päänsärky.
Minulla esiintyi pääasiassa tuota ensimmäistä, ja siksi annostusta on pienennetty neljäsosaan alkuperäisestä.
Jos pulssi on matala eikä nouse liikuntasuorituksen aikana, kannattaa mainita asiasta lääkärille sitten kun sellaisen tapaa.- Anonyymi00003
ehkä sydänleikkauksen jälkeen ei tehdä liikuntasuorituksia. Muulla kaveri veti moottorisahan käymään jotan 6 kk leikkauksesta, oli reipas ja toimelias, siihen maahan vaipui ja menehtyi. Oli suositeltu kai 9 kk rauhallista aikaa, en ny tiedä tarkkaan , vaikka olin hautajaisissa.
Mittaa verenpaine huolellisesti, todella 10-15 min vaikka puhelinta katsellen, kovan tuolin etuosalla , tai ainakin kovalla tuolilla istuen ja virtsarakko tyhjennettynä. Onko alhainen.
Huimaus jos alhaisempi paine mihin olet tottunut, heikko veri leikkauksen jälkeen tai verenpainelääkkeet.
Tuskin klopidogreeli,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606