Hei!! Anteeksi tuo huutaminen :):) Ajattelin vain kysyä, että paljonkohan sinne maksaa kun ottaa nopean/äkkilähdön helmikuussa?? Aiomme mennä perheenkanssa.. ajattelimme että kannattaisi ostaa kaikki passit/matkavakuutukset etukäteen ja sitten ottaa äkkilöähtö, aivan kuin olisimme jo suunnitelleet kaiken! No entäpä tiedättekö kuinkalämmintä tuohonaikaa suunnillee siellä on?? mikä on paras ja lämmin paikka tuohon aikaa?? olisikohan Hurghada hyvä paikka?? Entäpä el Gouna?? Kertopaahan omia kokemuksia Egyptin matkoiltanne, kannattaako etsiä paikallisia ravintoloita, ja entäpä vaatteet/tavarat minkähintasia.. onko eurooppalaisiakin vaatteita, vai pelkkiä itämaisia?? Joten mikäköhän olisi suunnilleen nopean/äkkilähdön hinta.. eikös niistä saa aikapaljon alennusta?? ja minkällainen meri on..siis vesi kuinkalämmintä ja onko kaunista..entäpä rannat?? onko egyptissä hyvää ruokaa??
EGYPTIIN ÄKKILÄHTÖ TALVELLA!
HINTA?? 18.-25.02.06 VÄLISE...
189595
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kylläpä oli kysymyksiä kerrakseen. Itse olin El Gounassa viime huhtikuussa ja paikkaa suosittelen ehdottomasti ennemmin kuin Hurghadaa. Äkkilähdöthän on todella halpoja, mutta majoituskin voi sitten olla sieltä huonommasta päästä. Matkat ei muutenkaan ole hinnalla pilattuja, vaikka varaisi jo aikaisemminkin.
Äkkilähdöt todennäköisesti n. 300-400 eur/hlö.
Keskilämpötilat pyörivät n.20-25 asteessa, jopa lämpimämpää, jos hyvin sattuu. Merivesi on todella kylmää vielä tuohon aikaan(oli vielä huhtikuussakin)
Ruoka on ihan normaalia, ei ihmeemmin paikallista, mutta hyvää.
Vaatteista löytyy niin itämaista kuin normaalejakin.
Suoraan sanottuna aika lailla perus turistipaikka, mutta kaunis ja siisti (siis El Gouna)
Onko se merivesi kylmempää kuin suomessa kesällä??
Helmikuussa on hiihtolomaaikaa ja paikkoja
ei välttämättä saa lainkaan ja jos saakin
niin maksaa alkaen 600-700 euroa.
Menkää tammikuun lopulla tai vasta
maaliskuun 2. viikolla niin saa halvalla
jopa 400 eurolla.
Ja huomioi myös, että finnmatkojen äkkilähtö tarkottaa vähän eriä kun sellainen äkkilähtö, mitä varmaan tarkoitat. Eli finnmatkojen äkkilähdöt tarkoittavat sitä, ettei hotellia ole määritelty, ja ne ovat melkoisen halpoja. Mutta nämä kuumat lähdöt, joissa majoitus on määritelty, eivät lopulta ole niin kovin edullisia. Ja jos perheen kanssa lähdette, voi olla hankala löytää niin montaa paikkaa, puhumattakaan siitä, että pääsisitte samaan hotelliin. Varsinkin kun talvella nuo matkat ovat vähän tuonne kauemmas, niiin niitä ei niin usein olekaan nopeina lähtöinä.
Kyllä taitaa olla kylmempää. Huhtikuussakaan ei pystynyt uimaan menemään. Lähes kaikilla hotelleillahan on uima-altaat, joten uiminen onnistuu siellä. Ja toisaalta märkäpukujakin on vuokrattavana...
Kyllä ainakin maaliskuun alkupuolella El Gounassa oli merivesi sen verta lämmintä, että minä ja muutama sata muuta tarkeni uida. Meriveden lämpötila oli muistaakseni 22 astetta.
me oltiin huhtikuussa ja oli merivesi24-26
Olin viime huhtik eka viikon Nuweibassa siinailla. Matka oli äkkilähtö Domina matka montelta - tilattu 3 vkoa ennen matkaa. Aikuisen hinta oli n 450 ja lapsi sai siitä -10% tai -15% (en muista). Majoitus oli tiedossa eli ei mikään määrittämätön.
Edellis iltana ennen lähtöä kävin vielä katsomassa koneelta onko meidän matka äkkilähdöissä ja silloin sen olisi saanut 250e...
onko hurghadan hotelleissa torakoita?
kuin suomalaisissakin hotelleissa.
Viime viikolla tulimme Suomeen viikon lomalta Sharm el Sheikhistä. Viikon lomalle tuli äkkilähtöllä Aurinkomatkoilta hintaa 400 € sis. viisumin. Säät olivat hyvät, lämmintä riitti - jopa 30 astetta oli yhtenä päivänä. Illat olivat lämpimiä, tarkeni hyvin t-paidassa ja shortseissa. Opas sanoikin, että meille sattui hyvä viikko lämpötilan suhteen, seuraava viikko olisi kuulema huomattavasti viileämpi.
sinun pitää ottaa kotoasi ne mukaasi.
itse käyn hurghadassa 2-3 kertaa talvessa.. matkojen hinnat on ollut hintahaitarilla 220e-435e/2vk, tähän aikaan on jo lämmintä ja mitä pidemmäs kevääseen menee sen lämpimämpää on. merivesi siellä on aina lämmin..:) kandee käyä snorklaamassa vaikka muuten ei sellaista harrastaisikaan. punainen meri on todella hieno. ravintoloita löytyy joka lähtöön ja hinta on pääsääntöisesti edullinen myös kylän ns ykköspaikoissa. itse ainakin välttäisin syömistä ihan halvimmissa mestoissa ja varansa kannattaa pitää myös hotellien buffet pöydissä. mitä vaatteisiin tulee niin halpoja ovat. valtaosa vaatteista on merkkivaatteiden piraattikopioita, aitoa et sieltä saa mistään.. totuuden nimissä on kuitenkin sanottava että vaatteet ovat todella kestäviä ja hyvälaatuisia. itse olen raahannut varmaan kaikki vaatteni sieltä jo viimeiset 10 vuotta.
Käytkö yksin siellä? me oltiin kaverin kanssa kahdestaan, ollaan noin 30-vee naisia. Mulla tekis koko ajan mieli lähteä uudelleen lämpöön...mutta en tohdi ehkä yksin, siellä kun on miehet niin hankalia...ei saa olla rauhassa! Jos sulla olis vinkkejä niin kerro...:)
Yksin yleensä käyn joo...:) mulla asuu tuttuja ja sukulaisia siellä. Tässä justiin seuraavaa reissua suunnittelen.
onhan ne miehet siellä melko vekkuleita. Vinkkejä tieten löytyy...:D
laittele mulle sähköpostia ni jatketaan siellä [email protected]
Mistä noita äkkilähtöjä kaivat, nyt esim ei taida egyptiin olla yhtään äkkilähtöä tajolla ennenkuin maaliskuussa ja halvimmat hinnat alkaa 5 ilman mitään tietoa majoituksesta !
Me ollaan varattu virosta - saa nähdä miten homma toimi sieltä käsin ja tarjontaa on aika lailla paljon. Laivalla vaan yli ja koneeseen ..... sama hotelli oli meidän perheellä 2 2 yli 1000 euroa kalliimpi.
No juuri tällä hetkellä ei näytä halpoja matkoja olevankaan ja yleensäkin noi halvimmat lennot on yksittäisiä peruutuspaikkoja. joulu/tammikuussa halvimmat lennot näky olevan ruottinpuolelta luuleåsta mutta maaliskuulle tulee varmasti halpalähtöjä myös suomenpuolelta.. itse en ainakaan määrittelemättömällä majoituksella lähtisi hurghadaan. Sen verta karuja osa niistä halpishotelleista..
Sais kertoa kaikille yksin Hurghadan matkustaville naisille vinkkejä:)