Esitetty kilometrivero perustuu, että maksat kun ajat.
Sehän on toteutunut polttoaineen hinnassa, ei tarvita erillistä toista veroa samasta asiasta.
Kilometriveroa on maksettu koko ajan, kun tankkaat polttoainetta, niin maksat
niistä kilometreistä mitä ajat.
Ei polttoaineella mitään muuta käyttöä ole, se on tankissa ja kuluu, kun autolla ajetaan.
Polttoaineen hinta on kilometrivero
10
252
Vastaukset 10
- Anonyymi00001
Ei ole mitään eroa kuule johonkin hiilidioksipäästöihinkään, mutta kyllä se suomalainen poliitikko saa tuosta silti kyhättyä byrokraateille uuden himmelin ja kansalaiselle kompostipoliisin.
- Anonyymi00002
Tietenkin polttoaineessa oleva vero on samalla kilometrivero. Mitä enemmän kulutat polttoainetta, sitä enemmän maksat samalla veroa.
- Anonyymi00003
Onhan se, mutta ainahan sitä halutaan nyhtää lisää rahaa autoilijoilta. Kilometrivero kai sitten koskee myös sähköautoja, vai vieläkö niiden hankkimiseen kannustetaan vapauttamalla tuostakin.
- Anonyymi00004
Eikö sähköä ostettaessa makseta myös veroa?
Ei se ole kilometrivero, se on saastutusvero.
Ja suuri ongelma on sähköautot. Ne perhanat kun eivät kuluta polttoainetta, niin joko pitäisi reilusti lisätä veroa sähköön (not gonna happen) tai sitten verottaa kilometrejä. Ei niin, että siinä mitään järkeä olisi muuten, mutta valtion verotulot tulee säilyttää.
Arvauksia otetaan vastaan, poistuuko polttoainevero jos kilometrivero käyttöön tulee.- Anonyymi00005
Näin se menee. 30-40% lisää pa hintaan tekee hienosti lisää verotuloa valtiolle.
Antaa tulla vaan! Onkohan se 5€ litra jo se millä päästöt saadaan minimiin ja turha ajelu pois.
Ja vanha sanonta ei tulisi kuin tuttuja vastaan - Anonyymi00006
Mitä enemmän on väkeä tällä planeetalla, sitä enemmän on luonnonvarojen kulutusta ja samassa suhteessa sitten myös saastumista ja saasteita.
Ei se nyt ihan lineaarisesti ole mennyt. Eikä luonnonvarojen kulutus ole suoraan 1:1 saastumisen kanssa.
Puhtaat teknologiat auttavat, samoin ympäristön suojelu eri menetelmillä...- Anonyymi00007
TheRat kirjoitti:
Ei se nyt ihan lineaarisesti ole mennyt. Eikä luonnonvarojen kulutus ole suoraan 1:1 saastumisen kanssa.
Puhtaat teknologiat auttavat, samoin ympäristön suojelu eri menetelmillä...Kiva leikkiä ajatuksella, että jos maapallolla olisi 8 miljardin ihmisen sijaan ainoastaan Pertti, Jaska ja Anita, niin aika paljon vähemmän olisi saastetia ja luonnonvarojen kulutusta.
- Anonyymi00008
ja käyttövero on käytössä oleva auton omístuksen vero.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 65948
- 69712
- 133636
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37615Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️33572- 68567
- 43554
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve43551Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m112515Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19490Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k167468Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18451Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto61382- 52369
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)29354- 17352
- 42349
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline94340YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene22338Kuhmolaiset valittaa kaikesta
Ootte te kyllä yksiä sanonko mitä... Kaikesta uudesta ja kaupunkia kehittävästå löytyy aina muutama vinkuja kun ei mene9338