Toisin kuin viha ja katkeruus

missä ihmiset vain vetävät itseään ja lähipiiriään pöntöstä alas.
Ihan vain siksi koska keskittyvät joltakin viemiseen tai tuhoamiseen ihan vain kateuden takia.

Rakkaus kehittää maailmaa. Viha ja katkeruus ei.
9285
4Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siinä heitetään oma onni pöntöstä alas kun ajatellaan katkeralla tavalla.

1Äänestä
  • Ihan varmasti se on juuri noin! Minulla on vuosikymmeniä kestänyt suhde takana ja uutta suhdetta en enää koskaan halua kenenkään kanssa! Jos suuri unelmani olisi toteutunut työhön liittyen, olisin nyt hyvin onnellinen!

    Äänestä

Pettymykset opettaa

Äänestä
  • Toivottavasti. Minulle pettymykset parisuhteessani opetti sen, etten halua uutta suhdetta enää koskaan kenenkään kanssa ja näin päätin jo sillloin, kun laitoin eropaperit menemään! Enkä ole koskaan katunut tuota päätöstä! Kunpa minulta olisi kysytty edes se kysymys haluanko enää tutustua keneenkään ennen kuin projekti aloitettiin, niin olisitte kaikki ymmärtäneet sen, ettei projektia olisi koskaan kannattanut edea aloittaa! Todella ahdistaavaa, kun naiset eri työpaikoilla mainostivat miehiä ja minä olin siksi todella ahdistunut ollessani töissä kaikissa niissä vieraissa työpaikoissa! Minä olisin vain halunnut tehdä töitä, enkä kuulla mitään yhdestäkään miehestä!

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Toivottavasti. Minulle pettymykset parisuhteessani opetti sen, etten halua uutta suhdetta enää koskaan kenenkään kanssa ja näin päätin jo sillloin, kun laitoin eropaperit menemään! Enkä ole koskaan katunut tuota päätöstä! Kunpa minulta olisi kysytty edes se kysymys haluanko enää tutustua keneenkään ennen kuin projekti aloitettiin, niin olisitte kaikki ymmärtäneet sen, ettei projektia olisi koskaan kannattanut edea aloittaa! Todella ahdistaavaa, kun naiset eri työpaikoilla mainostivat miehiä ja minä olin siksi todella ahdistunut ollessani töissä kaikissa niissä vieraissa työpaikoissa! Minä olisin vain halunnut tehdä töitä, enkä kuulla mitään yhdestäkään miehestä!

    Se kaikki oli sellaista pakkotuputtamista!

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Se kaikki oli sellaista pakkotuputtamista!

    Mikään ei saanut heitä hiljenemään, vaikka moni näki sen etten voinut hyvin, koska olin ahdistunut ja siksi kiukkuinen. Minun mielipiteistä ei välitetty ollenkaan, koska muut luulivat tietävänsä paremmin kuin minä itse minkälaista elämää halusin elää!

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Mikään ei saanut heitä hiljenemään, vaikka moni näki sen etten voinut hyvin, koska olin ahdistunut ja siksi kiukkuinen. Minun mielipiteistä ei välitetty ollenkaan, koska muut luulivat tietävänsä paremmin kuin minä itse minkälaista elämää halusin elää!

    Se kaikki oli ns. pelkkää pakkopullaa, jos niin voisi sanoa!

    Äänestä

Minä en vihaa ketään, mutt olisiko jo aika lopettaa tämä tänne kirjoittelu.
Päästään sairaita ei voi parantaa, niiden pitää haluta sitä itse. Mutt ne eivät näe itse sitä, ajattelevat tekevänsä oikein, kun täällä kirjoittelevat muka "totuutta".
Katkeruus ja viha kuuluvat myös tuohon kategoriaan, ja kun se kestää vuosia, niin silloin asialle pitäisi jotain tehdä, kyllä se mielestäni menee sairauden puolelle.

Äänestä
  • Tekeminen muuttuu koko ajan vaikeammaksi kun koko lähipiiri työntää enemmän ja enemmän katkeruuden puolelle.
    Kohta ei ole enää mitään tehtävissä jos on edes pitkään aikaan ollut mitään tehtävissä.
    Surullinen ihmiskohtalo, säälimättömien keskellä, ja luulee vielä heitä hyviksi vaikka koko menneisyys on täynnä pilkkaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

missä ihmiset vain vetävät itseään ja lähipiiriään pöntöstä alas.
Ihan vain siksi koska keskittyvät joltakin viemiseen tai tuhoamiseen ihan vain kateuden takia.

Rakkaus kehittää maailmaa. Viha ja katkeruus ei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu