Kertosiko joku pelle mitä paneelit tuotti muka

Anonyymi-ap

Tammi, helmikuussa kun sähkö oli aika kalista ja sitä meni
3000kwh kk

Niin että paljonkos

17

507

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tammikuun sähkölaskusta paneelit söi pois 11euroa ja helmikuulta ei sähkölaskua tullutkaan, vaan sain reilut 60euroa ylijäämäsähön myynnistä. -Niin kuka se pelle oli?

      • Anonyymi00014

        Jo on ollut pieni kulutus
        Miksi paneelit jos et sähköä.köytä


      • Anonyymi00015

        11 e säästöön hankinta hinta 20 000 e


      • Anonyymi00017
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Jo on ollut pieni kulutus
        Miksi paneelit jos et sähköä.köytä

        Syy: 24.02.2022. Lavrov ponimaitse, Da daa.


    • Anonyymi00002

      Et ainakaan Suomessa

      • Anonyymi00005

        Ihan Keski-Suomessa.


    • Anonyymi00003

      Paneeli tuotto


      Koko vuosi 8700 kwh 100%.

      Tammi 6,7 kWh. 0,08%
      Helmi. 114 kWh. 1,5 %
      Maalis. 465.Kwh 5,3%

      Huhti. 721 kWh. 8,3%
      Touko. 1932 Kwh 22 %
      Kesä. 1521. Kwh 17%
      Heinä. 1308. Kwh 15%
      Elo 1271. Kwh 14%
      Syys. 818 Kwh 9,4%
      Loka 473. Kwh 5,4%

      Marras. 50. Kwh 0,57%
      Joulu. 1,4. Kwh 0,02%

    • Anonyymi00004

      Erään voimalan talvi tuottoo

      Joulukuu 9 kwh. 0,9€
      Tammikuu 37kwh. 3,7 e
      Joulukuu 1.4kwh. 1 e

      • Anonyymi00007

        - Montako joulukuuta teidän vuoteen mahtuu? Tiedän joillain towereilla olleen ikuinen vappu.


    • Anonyymi00006

      Jep, ostettu halvimmat paska paneelit ja ammattitaidottomat ns asentajat ja nyt täällä porataan, kun ei oikein pelitä.
      Paneelit ja akut toimii kannattavasti 100% varmuudella, kun hankkii laadukkaat paneelit ja akut ja homman tekee oikeat ammattilaiset. Juu, on se hankinta vähän kalliimpaa, mutta systeemit toimivat ja ei tarvitse sitten täällä ulista omaa tyhmyyttään.

      • Anonyymi00008

        Joo, mitä parempaa hankkii, sitä kalliimpaa se on. Mutta periaatteessa niin huonosti kannattavaa, että takaisinmaksuaika on suurin piirtein sama kuin laitteiston arvioitu palvelusaika.

        Tietty jos sähköä kuluu paljon myös kesällä, niin homma voi kääntyä kannattavaksi, mutta ainakin sähkölämmitteisessä talossa on aika monta järkevämpää investointia ensin tehtäväksi ja silloin tietty käy niin, että viimeisenä jonossa olevalle aurinkopaneelijärjestelmälle tuppaa vielä pidempää takaisimaksuaikaa.

        Ja sitten ne optimiolosuhteet...myyjä ei paljon kavahda itään ja länteen kallaavia lappeita, eikä sitä, että männyt varjostavat paneelit ainakin puolet siitä ajasta jolloin aurinko osuisi itä tai länsilappeelle. Oikeasti tällaisia ovelta ovelle kauppiaita on, joille mikään ei tunnu pienentävän tuottoa.


    • Anonyymi00009

      Tammi 6,7 kWh. 0,08%
      Helmi. 114 kWh. 1,5 %
      Lue tuosta vai etkö ymmärrä omaa ikivanhaa listaasi joka on jokujostain valheesta. On se tuo kateutesi määrä jotain ihmeellistä! Miten tuotatkaan iloa meille aurinkopaneelien omistajille. Hyvin tuottaa muttei yöllä. Et varmaan ymmärrä miksei yöllä tule sähköä buahaaa . Itke vähän yhyy ei ole sinulla paneeleita etkö ikinä saa mitään mihin voisit laittaa baneeblit.

    • Anonyymi00010

      Pelle kyselee buahahaa!

    • Anonyymi00011

      🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞🌞
      Aurinkopaneelit kotiin ottaneille karu uutinen: Näin moni pettyi investointiinsa
      Moni aurinkopaneelit kotiinsa asennuttaneista koki investoinnin kannattamattomaksi, paljastaa tuore selvitys. Paneeleita myydään aggressiivisesti kotimyynnillä ja kannattavuutta liioitellaanYksittäiset henkilöt mainitsivat, että myyntitilanne oli aggressiivinen ja paneelien asennuksen kannattavuutta liioiteltiin. Myyjän tekninen osaaminen koettiin puutteelliseksi eikä yhteyttä saanut, jos vikoja järjestelmään tuli.


      Äänestä

    • Anonyymi00012

      Valetta kaikki , ei paneelit tuta talbella eikä kesälläköönnyööllä

    • Anonyymi00013

      Valetta kaikki , ei paneelit tuta talbella eikä kesälläköönnyööllä

    • Anonyymi00016

      ☀️☀️☀️☀️☀️💩💩💩💩paneeleista
      Poliisi ja pelastuslaitos selvittävät Inarin kauppa­palon syttymis­syytä ja leviämis­tapaa. Kaupan omistajalla on jo oma arvionsa palon alkulähteestä.

      Inarissa palaneen kaupan omistaja epäilee: palo sai alkunsa aurinkopaneeleista, Videosoitin

      0:14
      Inarin Näätämössä toiminut Nord1-Market tuhoutui täysin vajaan parin viikon takaisessa tulipalossa. Video: Leena Kiviharju, editointi: Elina Ervasti / Yle
      Sanna Hirvonen
      13:55

      Kuuntele juttu 2:00
      Noin pari viikkoa sitten Inarin Näätämössä tulipalossa tuhoutuneen Nord1-marketin kauppiaan Jari Kekäleen mukaan palon syttymissyynä olivat aurinkopaneelit.

      – Luulen, että aurinkopaneelien järjestelmä on se syy. Tämä ei ole mitään virallista, mutta se on minun näkemys.

      Kekäle ei ole nähnyt asiasta virallisia dokumentteja.

      Hän kertoo palopaikalle saapuessaan nähneensä, että palo oli tuolloin katonharjalla. Kaupan sisällä ei ollut savua tai tulipaloa.

      Katolla ei ollut Kekäleen mukaan mitään muuta teknistä kuin kymmenen vuotta vanhat aurinkopaneelit.

      – Ne olivat juuri sillä kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      824
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe