Nyt on itä-Savossa ja kaupungin sivuilla kysely bussiliikenteestä. Käykääpä vastaamassa, josko sitä kautta olisi mahdollista vaikuttaa. Lisää reittejä, ja ennenkaikkea lisää vuoroja iltoihin ja viikonloppuihin!
Vastaukset 24
- Anonyymi00001
Koska Savonlinna on jo riittävän kallis kaupunki asua, niin en todellakaan halua lisää veroja.
Vastauksessa toivoin kaupungilta vähemmän veroeuroja paikallisliikenteeseen ja enemmän käyttäjien rahaa.
Kuka käyttää, niin maksaa.- Anonyymi00003
Taas paikkakunnalle tyypillistä kitinää…
Joka paikkaan on pitkä matka ja kaikilla ei ole autoa. On myös imago kysymys kaupungille! Tuttavani olivat leirintäalueella, halusivat lauantai illan kunniaksi kaupungille syömään ja juomaan, ei kulje bussi edes kaupunkiin mennessä.
Toset tuttavat tulivat Slinnaan lauantaina alkuillasta junalla, matka ei jatkunut bussilla kun eivät kulje, hävettää! - Anonyymi00005
Anonyymi00003 kirjoitti:
Taas paikkakunnalle tyypillistä kitinää…
Joka paikkaan on pitkä matka ja kaikilla ei ole autoa. On myös imago kysymys kaupungille! Tuttavani olivat leirintäalueella, halusivat lauantai illan kunniaksi kaupungille syömään ja juomaan, ei kulje bussi edes kaupunkiin mennessä.
Toset tuttavat tulivat Slinnaan lauantaina alkuillasta junalla, matka ei jatkunut bussilla kun eivät kulje, hävettää!Mieleen... Pari vuotta sitten majoituttiin Lindaun campingilla Etelä-Saksassa. Hintaan sisältyi paikallisliikenteen matkaliput koko vierailun ajaksi 👍
Ei tosiaan tarvitse ihmetellä, miksi matkailuautoja on puskaparkissa cittarin rannassa ja muuallakin.
- Anonyymi00002
Jos linjoja järkeistettäisiin, niin ehkä vuorojakin olisi mahdollista lisätä.
Mikäli Savonlinnaan halutaan lisää asukkaita, niin toimiva paikallisliikenne todellakin tarvitaan. = paljon parannusta nykyiseen. Jos ei haluta, niin harvennetaan vuoroja, tai lopetetaan koko leikki.
Minua ihmetyttää isot bussit, joissa on vain muutama matkustaja kyydissä. Homma hoituisi varmaan pienemmälläkin kalustolla.. - Anonyymi00004
Eipähän edes Aholahdesta lähtevällä aamun ensimmäisellä bussilla kerkeä töihin kun työt alkavat 6:30.
- Anonyymi00009
Turha vastaus kun et käyttäisi bussia vaikka sillä ehtisikin töihin.
- Anonyymi00006
Linkki kyselyyn: https://www.savonlinna.fi/keraamme-palautetta-savonlinnan-bussiliikenteesta-asiakaskyselylla/
- Anonyymi00007
Harvinainen mahdollisuus, kannattaa vastata kyselyyn. Lieneekö mitään merkitystä, mutta onpahan edes yritystä.
- Anonyymi00008
Kyllä kannattaa vastata, voihan sillä jotain vaikutusta olla? Toivottavasti ainakin.
- Anonyymi00010
Bussi 4 voisi kulkea edes lauantaisin, mikään muu linja ei kulje Prismaan. Ja joku uusi linja saisi kulkea Kartanonväylälle.
- Anonyymi00011
Meillä olisi valmiina paikallisliikenteen rata Aholahdesta - Viuhonmäkeen / Nätkille - tarvittaessa pitemmällekin.
Se peruslinjaksi ja kaikki 70 vee vanhat historialliset bussilinjat täysin uusiksi siten, että ne oikeasti palvelisivat asukkaita.
Vaatisi paljon - vai vaatisiko, vain silta puuttuu.. - Anonyymi00012
isukki,me ei tarvita mitään paikallisbusseja, vaan lisää löpönkiä löpönkiä, nyt saatava!
- Anonyymi00013
Isukki, heti bussiliikenne alas ja löpönkiä lisää hormusinsalmesta työttömille! -älykkö Savonlinnasta
- Anonyymi00014
Onko datanomi mukana?
- Anonyymi00015
Anonyymi00014 kirjoitti:
Onko datanomi mukana?
PKO on mukana, taas kävi ulkomailla!
- Anonyymi00016
Pussiliikenne on ihan turha, isukki! Maksat mulle aina penssat nii pääsee kurvailemaan! Näin on jämpti! -44 v ikuinen sairaseläkeläinen
- Anonyymi00022
Ikävää, että olet joutunut sairaseläkkeelle noin nuorena.
- Anonyymi00017
Kurvailemaan :D :D :D :D
- Anonyymi00018
Voi vain kuvitella näitä aikuisvauvoja "kurvailemassa". Ei ole ihme, että Savonlinna on nousussa :D
- Anonyymi00019
Anonyymi00018 kirjoitti:
Voi vain kuvitella näitä aikuisvauvoja "kurvailemassa". Ei ole ihme, että Savonlinna on nousussa :D
Sinun ihmejuttuja ei ymmärrä kukaan, tuskin edes sinä itse.
- Anonyymi00020
Tänään 12.4 oli viimeinen vastauspäivä, loppuun sain puristettua tuollaista.
https://ibb.co/mCSdTxvs
https://streamable.com/hto8he- Anonyymi00021
On tosiaan omituista ja tulee myös omituinen olo, kun istuu ypöyksin isossa bussissa. Kuvittelisin, että vuorot kannattaisi ajaa pienemmällä kalustolla.
- Anonyymi00023
Anonyymi00021 kirjoitti:
On tosiaan omituista ja tulee myös omituinen olo, kun istuu ypöyksin isossa bussissa. Kuvittelisin, että vuorot kannattaisi ajaa pienemmällä kalustolla.
Veikkaan että pieniä sähköbusseja ei valmisteta.
- Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
Veikkaan että pieniä sähköbusseja ei valmisteta.
AI-yhteenveto
Pieniä sähköbusseja käytetään Suomessa erityisesti kaupunkien paikallisliikenteessä, palvelulinjoilla ja lyhyemmillä reiteillä, joissa tarvitaan ketteryyttä. Yutong tarjoaa monenlaisia sähköbusseja, joiden pituus vaihtelee 5–18 metrin välillä.
Tässä keskeisiä tietoja pienistä sähköbusseista:
Käyttökohteet: Pieniä sähköbusseja käytetään tyypillisesti kaupunkien sisäisessä liikenteessä, ruuhkaisilla alueilla ja palveluliikenteessä.
Koko ja kapasiteetti: Pikkubusseissa on yleensä noin 15–20 istumapaikkaa, mutta pieniä sähköbusseja on saatavilla monen kokoisina.
Lataus ja toimintamatka: Pienemmätkin sähköbussit hyödyntävät usein pikalatausta. Esimerkiksi Linkker-sähköbussit voivat ladata 30 km ajomatkan vain 3 minuutissa päätepysäkillä.
Yutong-mallisto: Yutong tarjoaa sähköbusseja, joiden pituus vaihtelee 5–18 metrin välillä, mikä kattaa myös pienet ja keskikokoiset vaihtoehdot.
Käyttö Suomessa: Suomessa sähköbussit ovat yleistyneet nopeasti, ja niitä on käytössä Helsingin, Turun ja Tampereen kaltaisissa kaupungeissa.
Pieni sähköbussi tarjoaa ympäristöystävällisen ja hiljaisen vaihtoehdon perinteisille dieselpikkubusseille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741234
- 721149
- 74999
- 95879
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois255796- 49757
- 27695
- 54666
- 72659
- 40600