https://youtu.be/ku5nJ4zIYOE?is=R3Yyp1A9I96paOgl
Luonnonvarojen tuhlausta on katkoa, pilkkoa ja polttaa järeää puuta tuvan uunissa.
Järeälle puulle on järkevämpääkin käyttöä.
Energiapuuksi tulee käyttää pienpuuta, hakkuutähteitä tai metsäteollisuuden sivuvirtoja, ei arvokasta runkopuuta.
Luonnonvarojen tuhlausta on katkoa, pilkkoa ja polttaa järeää puuta tuvan uunissa.
Järeälle puulle on järkevämpääkin käyttöä.
Energiapuuksi tulee käyttää pienpuuta, hakkuutähteitä tai metsäteollisuuden sivuvirtoja, ei arvokasta runkopuuta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomi lukeutuu maailman eniten
luonnonvaroja kuluttaviin maihin.
Suomalaisten ekologinen jalanjälki on poikkeuksellisen suuri.
Viimeisimpien raporttien mukaan
suomalaisten kulutustottumusten tyydyttämiseen tarvittaisiin noin
3,5–4 maapalloa, jos kaikki eläisivät samalla tasolla.
Jos elettäisiin metsämanin kulutus ja tuotantotasolla niin saatettaisiin tarvita kymmenenkin maapalloa.
No joo, mutta nyt mennään jo aika kauas aiheesta.
Koko Suomen ekologinen jalanjälki ja ‘montako maapalloa tarvitaan’ ei liity mitenkään siihen, että yks metsänomistaja polttaa omasta mettästään semmosta puuta, mikä ei kelpaa tukkipuuksi.
Videolla näkyvät rungot ei oo ees erikoosen järeitä, ja osa näyttää olevan käyriä, oksasia ja muutenki viallisia. Niistä ei kukkaan tee mittään huippulaatua, vaikka kuinka haluais.
Ei leivinuunia ja saunanuunia lämmitetä millään risuilla, kantojen jämillä tai energiapuuhakkeella.
Ei niihin pysty tunkeen semmosta tavaraa — niihin pannaan puuta, mikä palaa kunnolla ja mahtuu pesään.
Metsänomistaja ite päättää, minkälaesta puuta se polttaa, ja se on ihan normaalia ja järkevää.
Ei tämmönen omaan käyttöön menevä polttopuu oo mikään syy ruveta puhumaan ‘kymmenestä maapallosta’. Se on jo ihan eri keskustelu kokonaan.”**
Nyt on jännittävää seurata minkälaiseen tapihkoon metsäman huomenna lähtee kaksine moottorisahoineen teräketjuja tylsyttämään ja "kestääkö selekä".
Järeälle polttopuulle pitää olla traktori, puutavarakuormain ja metsäperävaunu.
Klapikone varustettava tukkipöydällä ja hihna tai ketjusyöttökuljettimella koska järeä pitkä puutavara on liian painavaa punnerrettavaa iäkkäille maaseudun ihmisille.
Latvusrankoja, varsinkin vähän kuivahtaneita on mukavan kevyt käsitellä ja katkoa sirkkelillä ja nakella ihan käsipelillä pinoon, rakoliiteriin tai säkkiin.
On tuo metsämanin kulutusjuhla ollut aivan uskomaton tarina.
Miten ihmeessä pienellä suomalaisella maa- ja metsätilalla asuminen ja eläminen vaatiikaan aivan järjettömän suurta kuluttamista?
No nyt mennään jo ihan ohi aloituksen.
Ei tässä oo puhuttu mistään ‘kulutusjuhlista´.
Pienellä suomalaisella maa- ja metsätilalla eläminen ei oo mitään luksuskuluttamista — se on työntekoo, huoltoa, korjaamista ja sitä, että käytetään sitä puuta mikä omasta mettästään löytyy.
Eihän tuossa oo mittään luonnonvarojen tuhlausta.
Videolla näkyvät rungot ei oo ees erikoosen järeitä, ja osa näyttää olevan semmosia käyriä, oksasia ja muutenki viallisia, ettei niistä kukkaan tee mittään ‘arvokasta runkopuuta’. Järeys ei tee puusta arvokasta, laatu se sen ratkaasee.
Ja metsänomistaja ite päättää, minkälaesta puuta se polttaa. Kyllä se omilla silimillään näkee, mikä on tukkia ja mikä on pinoon menöö.
Eikä sitä energiapuuta muutenkaan tungeta talon lämmitykseen.
Ei leivinuuniin tai saunanuuniin pysty lykkäämään mittään kantoja, risuja tai hakkuutähteitä — niihin pannaan semmosta puuta, mikä palaa kunnolla ja mahtuu pesään.
Ja jos talossa on uunit, niin puilla se lämmitettävä on, muuten sähkölasku paukkoo semmosiin lukemiin, että hirvittää.
Täysin järkevöö on polttaa omaa puuta omassa tuvassa, varsinki ku kaikki runkopuu ei kelpaa teollisuuvelle.”**
Mikä v...un kommunisti se aloituksessa vinkuu. Maksakoot puusta rahaa että kannattaa myydä suurkusetus firmoille pilkka hinnoilla.
Niin no