Ihan kauheeta

Lilli

Siis oikeesti ihan kauheeta Siis, että Saksassa saa metsästää jopa kyhmy joutsenia, et niinku eikx niil ole mitään häpyä, sehän on Suomen kansallislintu hei.
Ei Suomessa saa kuitenkaan joutsenta teurastaa, eix se oo EU rauhottama, mut en tajuu et Saksassa sit, eix siihen vois joku taho vaik se lifebird puuttua hei oikeesti.

13

1448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomeenkin

      onhan tääl suomessakin aikasemmin metsästetty joutsenta! ja on kuulema hyvän makunen liha! sitä paitsi niin ihan hyvä vain jos sitä metsästetään koska joutsen on sellanen et se vie hirveesti elin tilaa sorsalinnuilta koska sillä on ihan halavatun kokonen reviiri!! luvat suomeenkin!!

    • siiiiiiiiiis

      siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiissssssssss!!!! Tiäks!

      tuon naisen kuvaus: rastat,lökä vaatteet, ja romu rautaa naama täynnä!!! syövät mieluumin rautaa kun lihaa!!

    • - J

      Suomen kansallislinnulla ja kyhmyjoutsenella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Laulujoutsen on kansallislintumme, asiantuntija hyvä.

      No, veikkaan, että aloitusviestin tarkoitus oli avata keskustelu joutsenten metsäsätyksestä ylipäätään - oli tuo viesti sen verran humoristisesti kirjoitettu.

      Mielestäni kyhmyjoutsenta voitaisiin todellakin harventaa vaikka kaatolupamenetelmällä (vrt. hirvestys). Kyhmyjoutsen nimittäin vie elintilaa muilta vesilinnuilta - sen verran ärhäkkä kaveri on kyseessä. Pohjoisen laulujoutsen sen sijaan on rauhallisempi eikä häiritse juurikaan luonnollista vesilintukantaa (toisin kuin kyhmyjoutsenen "luonnoton" suosiminen suojelun keinoin). Järkevää siis olisi kyhmyjoutsenen rauhallinen metsästystahti, jolloin myös katsottaisiin, miten kanta kestää metsästystä. Mutta liekö ongelma lajitunnistus ? Laulu- ja kyhmyjoutsen kuitenkin sekoittuu helposti etäämmältä katseltuna toisiinsa (tai pikkujoutseneen). Toisaalta ei täällä etelässä taida ainakaan pesiä pariakaan laulujoutsenta (?) Toinen ongelma metsästyksessä taitaa olla juuri "Lillit", eli yleinen mielipide on puhtoisen, valkean linnun ampumista vastaan. Tiedon jakaminen biologiasta voisi tähänkin tautiin auttaa.

    • Lilli

      Oikeestiko nyt tänne kirjottellee nää metsästäjä surkimukset jokka vaan tappaa viattomii eläimii miettikää ny oikeesti hei tää on metsästyksen vastustajien palsta mitä sitte vaik kyhmyjoutsen ei olekkaan suomen kansallislintu se oikeesti onkumminkii sen sukulais lintu et niinku vois pitää soukeenpaa suuta mä ainakii lähen sitkun sorsastus alkaa ni rannoille möykkäämään et sorsat ja muut linnut pysyis poissa alueilta joilla niitä teurastetaan menkää muutkin kunnon ihmiset tekemää sillain ottakaa kaiken maailman kalistimet mukaan ja kaislikkoo möykkäämää hai oikeesti jooko jos sillainki saa pelastettua edes muutaman sorsankin ni on hyvä tää hei oikeesti kamalaa ku viattomii ammutaa.

      • 12/89

        menkää vaa kalistimien kaa sorsia hätyyttämää.on nääs apua sorsastajille saa keskittyä ampumisee.tule lilli eka päivänä meijän lahukkaa ammutaa heiniksiä.saat kunnon syötävää.


      • Lilli
        12/89 kirjoitti:

        menkää vaa kalistimien kaa sorsia hätyyttämää.on nääs apua sorsastajille saa keskittyä ampumisee.tule lilli eka päivänä meijän lahukkaa ammutaa heiniksiä.saat kunnon syötävää.

        Niin mennääkii mut me mennää jo kymmeneltä niin ettei sitku kello o 12 ni siel ei o yhtään sorsaa tajuutsä hapankaali, teurasjäte


    • nyt oli

      ihan selvästi pelkkä vedätys.Ei kukaan oikeasti ole noin typerä.Ei kannata tällaisiin vastata ollenkaan.Joku finninaama vaan kokeilee että vastataanko kirjoituksiin.

      • Lilli

        Joko hei ite olet joku ihme vedätys tai sit äitiäs vedätettiin pahemman kerran kun sinuu oli tekemässä ns isäsi kanssa oikeesti kukaan ei ole noin typerä kun sinä sä olet vaan joku pojankoltiainen nulikka jolla on pätemisen tarve jolla on naama ja takapuoli täynnä finnejä sä et varmaan ole edes tytönkanssa ollut jahka edes sellasta nähnyt paitsi kiikareilla peräkamarin ikkunasta salaa äidiltä katsellessa naapureiin jonne on matkaakin 100m tai sitten joskus kerra viikossa ku teiän postilaatikolla käy toi kauppaauto siel sit sellane pyöree 40v tyttö myymässä sitä sit ihailet salaa et niinku o ihan hiljaa vaan jos ei sul o oikeesti mitään järkevää sanottavaa metsästyksen vastustamisesta


    • jr.

      oot pahin teinix

    • heppu

      niin Lilli kun sinä olet vakavasti luononsuojelia
      niin miten on sun tuon tietämyksesi kanssa kun
      puhut kyhmyjoutesenesata Suomen kansalislintuna
      kun mun käsitykseni mukaan se on laulujoutsen .
      oletko muuten tietoinen että kyhmyjoutsen on pohjoismaissa istutettu puistolinnuksi joskus
      ruotsinvallan aikaan . Että hyvääjatkoa opintojen parissa .

    • Anonyymi

      Voi hyvä jyssäys luuleeko joku pipertäjä et kyhmyjoutsen on kansallislintu.Eikö nää erota laulujoutsenta kyhmyjoutsenesta.

      • Anonyymi

        Kaikki linnut on niiin iihania.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki linnut on niiin iihania.

        Juuu... äänioikeus niille ja apurahaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14395
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      68
      7293
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7121
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      63
      5147
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4882
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4724
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4505
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4417
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4177
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe