Te, jotka luovutatte lemmikkinne ilmaiseksi eteenpäin tuntemattomaan tulevaisuuteen, oletteko miettineet mitä "hyväntahdon-ilmauksellanne" saatte aikaan?
Neitokakaduja näkee silloin tällöin "myytävänä" ilmaiseksi, tosin ei poikasia vaan varttuneempia yksilöitä. Oli syynä luopumiseen sitten mikä tahansa, eikö ilmaiseksi anneta juuri päästäkseen kyseisestä eroon?! Kun lintu luovutetaan eteenpäin, siitä voi taas pyytää uuden hinnan ja välikätenä toiminut vetää rahat päältä. Ei lintu ole kauppaesine, jota voi heitellä edestakaisin.
Pienellä vaivannäöllä ja kun linnusta pyydetään pieni korvaus voi varmistaa sen, että lintu saa kodin, johon se todella halutaan! Ilmaista tavaraa voi vastaanottaa kuka tahansa ilman sen suurempaa huolta, voihan sen sitten heittää pois, eikä ole menettänyt mitään! Neitokakadujen hinta on jo muutenkin alakantissa, ei lasketa sitä enempää!
Annetaan ilmaiseksi?!
5
1233
Vastaukset 5
- Jade
..kyllä hyväksyn lemmikin ilmaiseksi antamisen, mutta luovuttaessa eläintä toiselle pitäisin kyllä itselläni oikeuden käydä katsomassa sitä uudessa kodissaan.
Näin toimii mm. eläinsuojeluyhdistys, tosin sillä erotuksella, että sieltä otettu eläin ei ole ollut ilmainen.
Lisättäköön vielä, että linnuista en tiedä, mutta kissoista kyllä. - Tepa
Enpä ole tullut ajatelleeksi tuota, hyvä pointti!(En anna eläimiä pois ilmaiseksi,koska itselläni on vain yksi koira ja vaikka kokonainen koiralauma olisi en niitäkään ilmaiseksi antaisi!)
- Nymfin om.
Minä ainakin hyväksyn eläimen antamisen ilmaiseksi jollekin... Kylläkään en missään nimessä antaisi sitä kenellekkään tuntemattomalle esim netistä löytyneelle ottajalle. Mutta tuo oli vain minun kantani.
ps.minusta nymfit ovat hyvin kalliita joten ei yhtään haittaisi vaikka niiden hinta vähän laskisikin....- -n-
Pikemminkin sitä hintaa voisi nostaa, niin jotkut ihmiset ehkä miettisivät kaksi kertaa ennenkuin lintukaverin ostaa.
- celebesin om.
MINUSTA neitokakadut ovat AIVAN LIIAN halpoja, samoin kuin kaikki muutkin ''pienemmät'' linnut. Niitä sitten tulee ostettua jos jonkinmoiseen kotiin kun halvalla saa, mikä taas ei ole mielestäni millään tavalla viisasta.
Myöskään mielestäni MITÄÄN lemmikkejä ei saisi lähteä ilmaiseksi jakelemaan, ellei kyseessä ole joku tuttu ja luotettava ihminen, vaikka hyvä ystävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1081339
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku131992Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31874- 66713
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93682- 32665
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist17597- 19596
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43543- 11508