Siitä on jo kauan

Anonyymi-ap

Tänään, jos saisin sanoa nuorelle itselleni jotain sanoisin ehkä, että mieti todella tarkkaan nousetko niille, koska sillä on isot seuraukset elämääsi ja vielä vuosienkin jälkeen kaipaat häntä. Sanoisin perehdy paremmin siihen, mistä sait kuulla pari vuotta sitten riparilla ja keneen jo ainakin vähän uskoit ala-asteella. Tosin ehkä juuri Hänen tahdostaan siinä nyt oletkin. Sanoisin, että rakas edesmennyt isoisäsi ei varmaankaan tällaista sinulle olisi toivonut vaan olisi toivonut, että saat rakastaa ja olla rakastamasi rakastama ilman niin monia sydänsuruja ja asioita, joihin tähän liittyy. Sanoisin myös, että et tosin ketään toista tule samalla tavalla rakastamaan sen jälkeen, mitä nyt olet aikomassa tehdä toisen ystävällisen eleen takia ja kaiken, mitä siihen kuului, miksi juuri nyt olet siellä, missä olet. Et heti tajua, mutta muutaman vuoden päästä vähän paremmin, mutta vuosienkin jälkeen olet joistain asioista ”pihalla”.

Tänään (ja aiemminkin) mietin, että ehkä en osaa kaikilla tavoin rakastaa sua, niin kuin tarvisit, mutta toisinkin päin. Opettelen myös paremmin arvostamaan ja rakastamaan itseäni, toivottavasti en itsekkäästi, mutta paremmin.
Sitä myös antaa paljon anteeksi sille, jota aidosti paljon rakastaa, mutta syytä opetella arvostamaan ja rakastamaan itseänsäkin paremmin. Enkä ole väittämässä, että olisin täydellisesti käyttäytynyt tässä asiassa itse.

Vielä en ole kaikkia vastauksia saanut. Olen aidosti kiitollinen sinusta ja olet vaan niin kovin tärkeä. Välillä vaan sattuu niin paljon enkä ymmärrä, mitä tahdot.
Kerro se minulle kahden kesken suoraan.
Tämä tänne, koska en itse enää laita suoraa viestiä ensin.

-naiselta miehelle

6

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      No kyllä näin palstaäijä varmasti on, että tärvelit tämän nuaruuden rakkautesi muille miehille sekä henkisesti että fyysisesti. T naiselta jaksamisia

      • Anonyymi00002

        Ja tavallaan liian viaton verkkorikollinen oli heti laiton läpyskä tulilla no nyt


    • Anonyymi00003

      Onko täällä siis T nainen ja T mies, joilla on nasahtavat kommentit, vai vaihtuuko sukupuoli tilanteen mukaan 😅
      Sivusta

    • Anonyymi00004

      Hyvä tunteellinen kirjoitus, kun vain tietäisi kelle. m>n

    • Anonyymi00005

      Pitää vaan suhtautua avoimesti,ja puhtaalta pöydältä. Niin ettei ole mitään velkaa tai velvollinen kenellekään. Niin että katsoo ja on utelias.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      mulle merkitsisi hirveesti olla tärkeä jollekin joka on syvästi mun elämään vaikuttanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe