Syöpä on V-mäisin sairaus

Anonyymi-ap

Itselläni on ollut ties mitä sairauksia elämäni aikana. Parantumattomia kroonisia sairauksia, joista osaa voitiin lääkitä, mutta osaan ei ole lääkehoitoa.

- Colitis ulcerosa eli haavainen paksusuolentulehdus oli sinällään helppo ja mukava sairaus, kunnes se eteni niin pitkälle, etteivät mitkään lääkkeet enää auttaneet. Riitti, että koko paksusuoli leikattiin pois, ja taas elämä jatkui. Helppoa ja mukavaa.
- Primaarinen sklerosoiva kolangiitti on sappiteiden fibrotisoiva tulehdus, joka hitaasti etenevänä johtaa lopulta kolestaattisen maksatulehduksen kautta maksan kirroosiin ja vajaatoimintaan. Tautiin ei ole lääkehoitoa. Tautiin liittyy selvästi lisääntynyt maksa- ja haimasyövän riski. Tämäkin mukava sairaus, jonka kanssa on helppo elää. Odotellaan vaan, koska tauti etenee haima- tai maksasyöpään asti. Helppoa ja mukavaa.

Edellä mainittujen sairauksien jälkeen on todettava, että kun sairastuu syöpään, johon sädehoidolla ja sytostaateilla ei ole mitään hoitovastetta, niin on kyllä ikävä tilanne. Äänestän omakohtaisen kokomuksen kautta syövän ikävimmäksi sairaudeksi, jonka ihminen voi saada.

Eniten ihmettelen niitä, jotka vapaaehtoisesti tekevät kaikkensa saadakseen syövän. Miettikää, että joku polttaa tupakkaa askin päivässä vuodesta toiseen ilmeisenä tavoitteenaan saada keuhkosyöpä. Ovat kovia tyyppejä! Minä olen koko elämäni ajan elintapojen valinnoilla tehnyt kaikkeni, jotta en saa syöpää. Silti syöpä tuli. Samaan aikaan meillä on ihmisiä, jotka valinnoillaan yrittävät saada syövän: tupakkaa, alkoholia, punaista lihaa, liian vähän liikuntaa, roskaruokaa. Eivät selvästi stressaa syöpään liittyen.

Ironia on, ettei heille ei välttämättä syöpää koskaan tulekaan. Elämä on yhtä arpajaista. Jonkun niskaan tulee kaikki mahdollinen sairaus, vaikka totuus on, ettei omilla elintavoilla voi omaan perimään vaikuttaa. Perintötekijöiden ja geenien kautta nämä krooniset sairaudet ja alttius syöpään tulevat silloin, kun omilla elintavoilla niitä ei ole hankkinut. Välillä se turhauttaa heikkoa ihmistä.

0

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

        Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
        Ikävä
        59
        1204
      2. Tumman vihreä mercedes

        Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
        Hyrynsalmi
        11
        870
      3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

        "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
        Maailman menoa
        75
        805
      4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

        Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
        Kajaani
        83
        643
      5. Rakastan sinua

        Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
        Ikävä
        53
        634
      6. Pakkomielle

        Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
        Ikävä
        46
        564
      7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

        Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
        Ikävä
        33
        547
      8. Oletko nainen enää täällä?

        En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
        Ikävä
        36
        524
      9. Hurmasit sitten minut

        kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
        Ikävä
        43
        503
      10. Tietysti olen varovainen,

        ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
        Ikävä
        40
        501
      Aihe