Taas tuli poromiehille tilipäivä kun petokorvaukset napsahti tilille,nyt voi paikallisessa kehuskella kuinka paljo sitä on massia, ei tarvi tikkua ristiin laittaa kun valtio korvaa lökäpöksyille kaiken.
Tilipäivä koitti
29
1382
Vastaukset
- Anonyymi00001
Voi tuota ylä-kainuulaista sukurutsaamisen aiheuttamaa kateutta. Koittakaa itse joskus olla poroisännän töissä niin tietäisitte, että leipä on tiukassa ja kovan työn takana.
- Anonyymi00003
😂on mahtaa tiukassa leipä😂poroilla näyttää kans olevan tiukassa ruoka,nytkin saatana pihalla ovat syömässä ja sotkemassa!
- Anonyymi00013
Joko sekaannuit naaras poroihis?
- Anonyymi00018
...kovista töistä puhuvat ... ja marketin eteen , aivan ulko-oven viereen , parkkeeraa paremmin päivettynyt kuljettaja keskellä päivää ei-niin kovin vanhaa saksalaisautoa ... miten se sananlasku päättyykään : " viisas pääsee vähemmällä ..."
- Anonyymi00028
Näin on nareet, mutta pitää sitä tavallisen ihmisenkin hankki niitä veroeuroja, joita menee peto- ja liikennevahinkojen korvaamiseen porojen omistajille. En ole koskaa nähnyt tilastoja kummassa paremmin hankkii lihan myymisestä vai vahinkokorvauksista saaduilla euroilla.
- Anonyymi00029
Kovan työn takana? Salli mun nauraa...kossupullo kädessä huudetaan sarvipäille kännissä...joo, hiki siinä tulee.
- Anonyymi00030
Anonyymi00018 kirjoitti:
...kovista töistä puhuvat ... ja marketin eteen , aivan ulko-oven viereen , parkkeeraa paremmin päivettynyt kuljettaja keskellä päivää ei-niin kovin vanhaa saksalaisautoa ... miten se sananlasku päättyykään : " viisas pääsee vähemmällä ..."
,,,,tukiaisilla pidemmälle....
- Anonyymi00004
Onhan se poropaimenilla rankkaa...parlamenttityökin vie vähäisen vapaa-ajan🤣
- Anonyymi00005
Minneköhän sijoittaisin tuet tällä kertaa.
- Anonyymi00006
Pelaa nettipokeria!
- Anonyymi00007
Poroja kuollut ennätys määrä ankaraan talveen.
- Anonyymi00008
Ei niitä korvauksia kukaan aiheetta saa !
- Anonyymi00031
Ei tietenkään, niitä on haettu vaan erehdyksessä.
- Anonyymi00009
Joo mennään yksityis koneella Rovaniemelle juhlimaan pariksi viikoksi.
- Anonyymi00012
”Ainut yritys joka täälä saa huomiota on korpiköppänä”
- Anonyymi00014
Kiva kun poroja juoksentelee vapaana vihdoinkin.
- Anonyymi00015
Ympäri vuoden ovat vapaina.
- Anonyymi00016
Anonyymi00015 kirjoitti:
Ympäri vuoden ovat vapaina.
Näkkyy osa olevan aitauksissa.
- Anonyymi00017
Talven ovat olleet ja nyt kevään myös pihalla,paskovat ja rikkovat just lakia luin,ei ne saisi olla pihalla,mutta minkäs teet? Tarhassa hyvinkin pitäisi olla.
- Anonyymi00019
Eikös nuo poroloiset notkuneet ennen tepoililla kun paikka oli pystyssä.
- Anonyymi00020
Ei hätää, seuraavien vaalien jälkeen kepu on taas hallituksessa ja kissanpäivät taas jatkuvat korvausien muodoissa, virkavalta jatkaa taas totuttua linjaansa eli jättää rikkomukset tutkimatta.
- Anonyymi00021
84000€ tuli vuoden tienesti lihan + muutaman elo poron myynnistä.
- Anonyymi00022
Höpö höpö
- Anonyymi00024
Kyllä tuollainen summa tulee muutamalla teuraalla
- Anonyymi00026
Anonyymi00024 kirjoitti:
Kyllä tuollainen summa tulee muutamalla teuraalla
Olet sekaisin !
- Anonyymi00032
480 000 euroa oli miun tulot viimeksi mutta ei ole poroja vaan oikeaa työtä.
- Anonyymi00025
Otan korvaukset emännän ryytimaasta lihana.
- Anonyymi00033
Jos on vanhaa niin löysää....
- Anonyymi00027
Pedot ja liikenne ovat poronomistajien toimeentulo ja eläketurva, sanoo muun korpifilosofi.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961492
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140934Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?58911- 85892
- 53816
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10710Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255703Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä338671Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58664Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol74636