Pitkä tukkainen sotilas

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011907228.html

Kahta mieltä ollaan asiasta.
Minä taas olen sen kannalla että pitkä tukka auttaa myös talvella kovissa pakkasissa, kylmältä tuntu hyvin lyhyt sänkitukka.
Mutta toisaalta jos tukka on jo liian pitkä niin siitä voi joissakin tilanteissa olla haittaa kun tukka silmillä.
19461
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Hyvä juttu . Nyt homotkin menee mielellään armeijaan .

Äänestä

Pitkä tukkainen sotilas. Sotilas joka on pitkä ja hänellä on tukkaa.

Äänestä
  • Aivan, näin e on.

    Äänestä

Pitkä tunkkainen sotilas.💂‍♂️

Äänestä

Onhan niitä pitkätukkaisia sotureita ollu jo viikinkiajoilta ja varmaan ennenkin niitäkin.

Äänestä

Ei kai sänkitukka koskaan ole mikään vaatimus ollutkaan? Minun aikoina ohje oli ettei saa ulottua korvien ja kauluksen päälle.

Äänestä
  • Sänkitukka on kenttäoloissa hygieenisempi. Siellä ei ole tarjolla lämpimiä suihkuja ja shampoita.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Sänkitukka on kenttäoloissa hygieenisempi. Siellä ei ole tarjolla lämpimiä suihkuja ja shampoita.

    Joo totutelkaapa jo kurjiin oloihin sitähän se Stubb haluaa, kun ei ole enää koulussa kiusaamassa.

    Äänestä

Kaikilta on perinteisesti ajeltu hiuskuontalo pois, että varusmiehet eivät erottuisi yksilöinä.

Armeijassa tietoisesti epäinhimillistetään yksilöitä, jotta tirehtöörit eivät kokisi pahaa mieltä komennellessaan varusmiehiä. Usein ihmiset haluavat kohdella muita ihmisiä hyvin, muuntamalla varusmiehet ulkoisesti harmaaksi massaksi, komentelu on psykologisesti helpompaa. Tinasotilasta ei tarvitse mieltää ihmiseksi.

Äänestä
  • Niin, nyt pian voi kouluttaja huutaa että "hei sinä pitkätukkainen siellä puun juurella"!

    Äänestä

Kannattaa lukea perussuomalaiset palstalta Westerholmin kannattajien sitaatteja ja W:n näkemysten referaatteja. ”SYVÄJOHTAMINEN OLI PEDAGOOGINEN KOE JOKA EI TOIMI”! Siellä myös realistisia näkemyksiä miksi niin miehillä kuin naisilla tulee olla lyhyet hiukset!

2Äänestä
  • Tapa itsesi.

    Äänestä

Ei ole hyvä, pitkä tukka voi tarttua panssarin telaketjuun, kun pitkätukkainen sankari on laittamassa telamiinaa panssarivaunun telaketjuun. Ja juuri silloin tuuli liehauttaa taistelijan kutreja, siinä mennee kutrit sekaisin.

Äänestä

pikkuveljellä oli niin arvostelin häntä siitä että jos hiukset ovat korvien päällä, nehän toimivat kuin kuulosuojaimet, ei kuule komentojakaan, tai pahimmiten kuin vastamelu-kuuloke-napit salaa korvissa ei kuule mitään...

Äänestä

Suomalaisilla erikoisjoukkosotilailla oli sallittua pitää pitkiä hiuksia ja partaa operaatiossa ollessa, esim. Afganistanissa noin 15 - 16 vuotta sitten.

Äänestä

jos joku huumehemmo yrittäisi esiintyä naton upsewerina voihuomamata, muttya rangaistus voi o lla okova...

Äänestä

Edelleen sanoisin: "Pitkätukista tykkää en, rynkyn lataan kiroten..."
Ja kun sota alkaa jos alkaa, toivon silloin olevani Venäjällä just tosta syystä.

Äänestä
  • Oletkin rappioräkä ja ulosteoksennus.

    Äänestä

Pitkätukkainen on yhdyssana.

tv. Tuukka Pitkänen

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011907228.html

Kahta mieltä ollaan asiasta.
Minä taas olen sen kannalla että pitkä tukka auttaa myös talvella kovissa pakkasissa, kylmältä tuntu hyvin lyhyt sänkitukka.
Mutta toisaalta jos tukka on jo liian pitkä niin siitä voi joissakin tilanteissa olla haittaa kun tukka silmillä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu