Uusin CX5 nyt varhain saanut maailmanlaajuisesti todella paljon kehuja, sekä voittanut viimeaikaisia testejä tähän menneessä. YouTuben autovertailuissa voittanut luokkansa autoja, mm. Hyundai Tucsonin, plugari-Toyota Rav4:n ja Honda CR-V:n selvästi.
Hyvä hinta-laatusuhde, erinomainen ajettavuus ja laadukkuus, ensiluokkainen turvallisuus ja varusteiden ylellisyys hintaan. Ei taida parempaa katumaasturia löytyä tällä hetkellä testien perusteella, varsinkin alle 40 000 eurolla..
Hyvä hinta-laatusuhde, erinomainen ajettavuus ja laadukkuus, ensiluokkainen turvallisuus ja varusteiden ylellisyys hintaan. Ei taida parempaa katumaasturia löytyä tällä hetkellä testien perusteella, varsinkin alle 40 000 eurolla..
Vastaukset 42
Vanhimmat
Mazdat on ainakin pirun luotettavia ja kestäviä, ajaa vaikka puoli milliä helposti sillä skyactiv-g koneella. Varma ostokohde
Mazda tarjoaa nykyään 6 vuoden takuun, eli sekin kertoo jotakin hyvästä uskosta luotettavuuteen
Joko ostit sen mazdan
Kun niin kehut
Ketä kiinnostaa enää auto, joka kuluttaa yli 8 l /100 km ja jossa on autoveroa 7000-12000 euroa.
Minua. Koska haluan auton joka toimii kelissä kuin kelissä. Ajan subarulla.
Subaru ei kuluta yli 8 litraa sataselle.
Mitähän tuo autovero maksu oikein tarkoittaa kun etsitään itselle sopivaa AWD autoa. Kumma kommentti minusta.
Periaatteessa edullinen tuo Mazda, mutta voimalinjasta sakkaa.
Wltp-kulutus 7-7,5 l/100km eli todellisuus jotain 8-9 l/100km (riippuu toki ajoprofiilista) ja 0-100 km/h yli 10s.
Ei tuollaiset arvot oikein enää nykypäivää ole. Mutta jos noillakin kokee pärjäävänsä niin ei kai siinä sitten mitään.
12000 € autoveroa ja 25,5 % alvia. Siitä vaan.
Esimerkkeinä:
Auto A, autoveroton hinta 35000 ja autovero 10000 = 45000 euroa
Auto B, autoveroton hinta 45000 ja autovero 0 = 45000 euroa
Auton A ostaja siis käytännössä maksaa 35000 euron autosta 45000 euroa... Näin ainakin itse ajattelen.
Mazdan kohdalla ei noin.
Auto kuluttaa todellisuudessa vähemmän mitä valmistaja sanoo ja kiihtyy paljon ripeämmin mitä valmistaja sanoo.
Ei ainakaan TM:n koeajon perusteella (esim. CX-30). Ilmoitettu kiihtyvyys 0-100 km/h 9,2s, mitattu 10,5s.
Kulutus riippuu ajosta, mutta mitattu taajama-ajon kulutus 8,5 l/100km on joka tapauksessa paljon (ko. auton wltp-normikulutus 7,0 l/100 km). Tosin vain ajotietokoneesta katsomalla voi tulla vaikutelma taloudellisemmasta autosta, koska koeajossa mitattu kaupunkikulutus oli yli litran suurempi kuin mitä ajotietokone väittí.
Tuosta uudesta CX-5:sta näyttää Youtubesta löytyvän yksi koeajo, ja kiihdytys 60 mailiin (eli 0-96 km/h) vei siinä karvan yli 10s. Eli valmistajan ilmoitus on ihan linjassa.
2,5 litrainen 140 hv moottorinen Mazda CX-30 ja Tuulilasi koeajoi viime keväällä, löytyy varmasti netissä:
Maantieajopainotteinen, *mutta silti sekakulutus 5,3 litraa. "Tuntuu tehoistaan tehokkaammalta".
Youtubessa on MONIA, josta näet että esim. Mazda3 samaisella moottorilla kiihtyy optimaalisesti helposti 8,0-8,5 sekuntia 0-100 km/h kun valmistaja on luvannut 9,7 sekuntia.
+ Muuten, tuosta uudesta CX-5stakin tuli 0-130 km/h video YouTubeen muutama päivä sitten. Tulokseksi 0-100 km/h oli saatu about 9 sekuntia kun valmistaja luvannut 10,9 sekuntia.
https://youtu.be/yandYc33JJk?si=uRN6xGdHHim7kBAr
Siinä. Auto lähti kiihdytykseen vasta kun kello oli jo 1,50 sekunnin kohdalla joten kun se otetaan lopullisesta saadusta ajasta pois niin näkyy ihan selvästi että 0-100 km/h kiihdytykseen mennyt aika vei 9 sekuntia.
Niin, kiihdytys mittarisataseen, nopeusmittarin virhe huomioituna tekee vähintään 0,5s lisää.
Tässä videossa vastaavasti 0-96 km/h kestää noin 10,1 s (acceleration-osio):
https://www.youtube.com/watch?v=uH_fjxM9hpM&t=314s
Mittaustulosten kuvankaappauksen perusteella tuo kiihdytys on vielä tehty loivaan alamäkeen.
Muuten sitten vaikea sanoa kumpi mittaus on oikeampi, mutta itse suhtaudun varauksella näihin vain videolta kellotettuihin mittauksiin, varsinkaan jos mittarivirheitä yms. ei mitenkään huomioida eikä muutenkaan olosuhteista kerrota mitään.
Ei se mene noin. Autoveron osuudesta maksetaan myös ALV, eli kyseessä on "vero verosta" -ilmiö.
Jep, toki ALV vielä päälle, mutta vähän yksinkertaistettuna esimerkkinä noin.
Eli silti se uusi CX-5 kiihtyy oikeasti reilusti alle 10 sekuntia 0-100 mittauksessa (9-9,5 optimaalisesti) vaikka valmistaja sanonut 10,9 sekuntia nelivetomallin kohdalla
Mietin vaan että se köykäisempi etuvetomalli kiihtyy sitten jo alle sen 9 sekuntia, lähempänä 8,5 sekuntia 0-100.
Aika kiitettävä tulos raskaalle 1700kg katumaasturille, jossa vain 140 hv!
Tuolla yhdistelmällä 8,5 sekuntia ei ole mahdollista. Eli joko tehoa on selvästi ilmoitettua enemmän tai sitten auto ei vaan 'oikeasti' kiihdy tuohon aikaan.
Lisäksi, miksi valmistaja ilmoittaisi kiihtyvyyden reilusti alakanttiin? Eihän siitä ole mitään hyötyä, päinvastoin.
Miksi Mazda tekee näin? Tähän ei löydy vastausta kuin Mazda itseltään, onhan se melko typerää samaa mieltä.
Tuossa 2,5 litrainen "140hv" kone on alunperin lähes 200 hevosvoimainen kone, josta on lähdetty rajoittamaan tehoa EU:n säädöksien mukaan.
Tehoa tuossa "140hv" koneessa on yhä oikeasti 160hv.
Dynossa vetää päälle 160 hv kyllä vain, iso ero valmistajan sanomaan 141 hv verrattuna👍
Rav 4 kukuttaa 5 litraa
Mazda CX-5 kuluttaa *maantiellä* vähemmän kuin Toyota Rav4.
Lähde tähän tietoon olisi mukava tietää?
Tuo olisi ollut kilpailukykyinen 10 vuotta sitten.
Mutta silti on voittanut kaikki testit ja vertailut tähän menneessä? Kyllä nyt sitten on kummallista
Mazdalla on erikoiset WLTP-arvot, ja näin on ollut jo muutaman vuoden ajan:
Valmistajan arvot:
Kulutus: 7,0-7,5 litraa
Kiihtyvyys:10,9 sekuntia. (Nelivetomalli)
Todelliset arvot:
Kulutus: Ei vielä täysin profiloitunut, silti helposti alitettava moottori-lehden testin mukaan.
Kiihtyvyys: 9 sekuntia (Nelivetomalli)
Mazdat ovat todellisuudessa parempia mitä paperilla.
Nythän nuo on sitten TM:n koeajossa mitattu. Etuvetoisen kiihtyvyys 9,6 s 0-100 km/h (valmistajan ilmoitus 10,5s), eli tuosta päätellen neliveto saattaa mennä juuri ja juuri 10s pintaan.
Kulutus kestotiellä 5,7 l/100km, kaupungissa 7,6 l/100km ja moottoritiellä 7,2 l/100km.
Eli sekä kulutus että suorityskyky ihan ok tasoa, mutta ei noilla arvoilla kilpailijoista mitenkään erityisesti erottauduta.
Varsin hyvännäköinen peli kyllä
CX5 malli on aina voittanut ensijulkaisustaan lähtien paljon autovertailuja, palkintoja tjms. Onhan se Mazdan myydyin malli myös
Tässä oikein vertailutesti: https://www.caranddriver.com/reviews/comparison-test/a69121007/2026-hybrid-compact-suv-comparison-test/
Cx5stä tulee myös Toyotan hybridi kohta.
Tuossa on CX-50 eikä CX-5.
CX-50 on vain jenkkilässä myytävä ihan eri tuote muuten
Meillä ollut -19 CX-5 muutaman vuoden perhekäytössä ja enempää tyytyväisempi en voisi olla :). Auto on liki täydellinen.
Mazda on luotettava💪 Harva nykyauto enää luotettava on erilaisten sähköisten/teknisten ongelmien takia mutta mazdalla on hyvin osattu ne selättää
Toyota menee tilaukseen. Olen tilannut jo 15 Toyotaa, aina luottomyyjältäni.
Kaara tv:hen on ilmestynyt 8 vuotta vanhan 150 tkm ajetun Mazda CX5:n koeajo ja kuntotesti. Ihan mielenkiintoista katsottavaa siis You Tubessa.
Joo, katsoin tuon ja sehän on pelkkää ylistyksen hyminää. Allekirjoitan kyllä itsekin CX5:n hyvän laadun sillä olen sen omakohtaisesti kokenut. Autonomistajuutta 52:lta vuodelta ja kuudesta eri merkistä.
Uusi CX-5 kuluttaa vain 5,3 litraa sadalla!!!!
1700 kg katumaasturi 2,5 litraisella kestävällä isolla koneella, ja silti kulutus noin alhainen? Erinomainen tulos.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Voi jee 140 heppaa tuolla sitä liitytään turvallisesti lyheltä rampilta motarille. 🤣🤣🤣🤣
Täysin riittävä jokapäiväiseen arkiajoon, mihin CX-5 onkin tarkoitettu.