https://youtu.be/RG7QlDjJL9A?is=7uvhoHOB7DwS5323
Uskomaton tarina maatilan emännästä joka joutui vanhana heitteille.
Luulisi, että entisillä maatalousyrittäjillä olisi jäänyt tilan jatkajalle maa- ja metsätilan myytyään varoja myös hyvään vanhuuteen?
Minne tilakauppa rahat hävisivät?
Uskomaton tarina maatilan emännästä joka joutui vanhana heitteille.
Luulisi, että entisillä maatalousyrittäjillä olisi jäänyt tilan jatkajalle maa- ja metsätilan myytyään varoja myös hyvään vanhuuteen?
Minne tilakauppa rahat hävisivät?
Vastaukset 39
Vanhimmat
Miksi poika tuli asumaan maatilalle ja rakensi asumuksensa navetan vintille?
Alkoiko samalla myös "isännöimään" maatilalla?
Hävisikö vanhemmilta määräysvalta omaan omaisuuteensa?
Miksi miniälle rakennettiin huone talon vintille?
Eikö vanhukset pystyneet rakennuttamaan saunaa ja pesutiloja asuinkerroksen tasolle?
Aika pitkä lista kysymyksiä, mutta kaikki perustuvat omiin oletuksiisi – eivät videon sisältöön.
Rakennat kokonaisen tarinan ilman faktaa ja sitten kyseenalaistat sen.
Se ei ole analyysiä, vaan spekulaatiota.
"Aika pitkä lista kysymyksiä, mutta kaikki perustuvat omiin oletuksiisi – eivät videon sisältöön."
Miksi kirjoitat paskaa? Kysymykset perustuvat tuhansilla koneman ja mikä milloinkin on nimimerkkinä Mehtosen Youtube kanavalla ollut sisältöön, eikä mihinkään oletuksiin.
Banneja tubettajat jakavat vain kysyjille jotka esittävät kiusallisia kysymyksiä ja tubettajat hävittävät omia kommenttejaan ja omia kanaviaan kun yrittävät pestä käsiään tekemisistään ja sanomisistaan jossa ei ollut alun alkaenkaan päätä eikä häntää.
Onhan se kätevää, jos tuhansista videoista saa aina saman johtopäätöksen.
Siinä ei ainakaan pääse näkökulma yllättämään.
Kosulan tubettajat osaavat jakaa vain banneja.
Kyllä he osaavat tubettaa, mutta kaikilta ei näytä onnistuvan sisällön kommentointi ilman, että mennään tekijään.
Kritiikki kohdistuu sisältöön – nimittely ihmiseen.
Se on kyllä taito, että näkee videossa asioita, joita siinä ei ole.
Ei tarvii sisältöä, kun mielikuvitus hoitaa loput.
Jäkäti jäkäti pläp pläp plää. Asiaa veljet! Missä on hoh hoo. Hän osaa asijat.
Ja kuka on hoh hoo
"Se on kyllä taito, että näkee videossa asioita, joita siinä ei ole.
Ei tarvii sisältöä, kun mielikuvitus hoitaa loput."
Vastaa sinä, miksi mehtosen vanhemmat joutuivat muuttamaan kotoaan?
Mehtonen itse sanoi muutama päivä sitten, ettei äiti voi muuttaa Kosulan taloon koska sauna on kellarissa?
Voi olla, että taustalla on monenlaista.
Mutta jos yksittäisistä kommenteista vedetään pitkät johtopäätökset, niin se kertoo enemmän tulkitsijasta kuin itse tilanteesta.
Eiköhän suurin osa iäkkäistä maaseudun asukkaista muuta taajamiin. Ikää tulee eikä jaksa huolehtia enää pihatöistä, lämmityksestä ym. On viihtyisämpää ja helpompaa asua tällöin palveluiden lähellä.
Kyllä aloittajakin tämän tietää!
Hyvä jos tilaa jää joku hoitamaan vanhusten siirryttyä helpompaan asumismuotoon.
Hatunnosto Konemanille, kun tuli ja asettui aikoinaan kotitilalle!👍
"Hatunnosto Konemanille, kun tuli ja asettui aikoinaan kotitilalle!👍"
Ja ajoi vanhempansa mieron tielle.
Kymmen vuotta asui navetan vinttiin rakentamassaan huoneessa, pyykit pesi navetassa!
Miksi ei jatkanut taloa muutamalla metrillä?
Vanhemmat olisivat päässeet saunaan ja itsekin pystynyt asumaan maaperässä navetan vinttiin kamuamatta.
Jospa vanhemmat ei halunneet elintasosiipeä?
Ei kai Koneman ollut vielä silloin tilan omistajakaan..
Hyvä kun rakensi itselleen yksiön pihapiiriin!👍
Sekin virhe on tehty että jatkettiin taloa ihan kokonaan toisella asunnolla.
Vanhempi väki kuoli aikanaan pois ja nyt asutaan kahdestaan 200 neliöisessä talossa joka on kallis ylläpitää eikä myytyä saa kun on haja-asutus alueella kaukana kaikesta.
"Jäkäti jäkäti pläp pläp plää. Asiaa veljet! Missä on hoh hoo. Hän osaa asijat."
Etkö sinä ymmärrä asioita? Samanlainen hölmö olet kuin tubettajat.
Hölmöksi sanominen on helppoa.
Sen perusteleminen onkin sitten jo eri juttu.
https://youtu.be/y6QaX1eRtMQ?is=GfADLM4gQ9MTq-51
Miksi äiti muutti Tuusniemelle 2014 ja isäjäärä 2016?
Miksi eivät pystyneet asumaan kotonaan?
Eikö se riittäny, mitä videolla sanottiin?
Vai pitikö siihen liittää vielä jotain, mitä siinä ei ollutkaan?
Sitähän ei sulle kerrota. Ei kaikkea tarvitse udella
"Hölmöksi sanominen on helppoa.
Sen perusteleminen onkin sitten jo eri juttu."
Mitä sinä sekoilet? Esitin kysymyksiä asioista jotka ovat olleen maa- ja metsätilojen sukupolvien vaihdoksissa ongelmana vuosisatoja ja ovat sitä tänäkin päivänä.
Miksi esim. metsäman ei ole pystynyt kertomaan miksi hänestä ei tullut miehenä ollessaan kotitilansa omistajaa?
Yleiset ilmiöt sukupolvenvaihdoksissa ovat ihan relevantti aihe.
Mutta yksittäisen ihmisen perhe- ja omistushistoria ei ole mikään velvollisuus julkisesti selitettäväksi — eikä sen puuttuminen ole mikään todiste yhtään mistään.
METSAMAN EI OMISTA KUN KONEET OTTO OMISTAA KOTITILAN JA METTÄT JA ON VIELÄ ELOS POIKA ELÄÄ ILMATTEEK ISÄN SIIVEL.
"METSAMAN EI OMISTA KUN KONEET OTTO OMISTAA KOTITILAN JA METTÄT JA ON VIELÄ ELOS POIKA ELÄÄ ILMATTEEK ISÄN SIIVEL."
No tuota… siehän hyppäsit aika kevyesti asiasta suoraan ihmisen taskuille ja tuvannurkkiin.
Puhuttiin ilmiöistä, mutta sie rupesit tekemään kotitarkastusta.
Ja vaikka kuka omistais mitä ja asuis missä, niin mitä sitten?
Metsä tekee omaa työtä toiminimellä — ja silti ‘elää isän siivellä’?
Ei nuo molemmat voi pitää paikkaansa yhtä aikaa.
Valitse kumpi tarina on totta, tai sitten myönnä, että tuli vähän hatusta vedettyä.
Kaikenlaisia beswissereitä täällä on.
Olen maatilan emäntä ja olen puhunut jatkajan kanssa selväksi että ei sitten rueta asumaan saman katon alle. Vaikka meillä on kahden perheen asunto.
Itse 45vuotta anopin ja appiukon kanssa asuneena tiedän mistä puhun. Nuoret hoitaa asiat omalla tavallaan ja tekee omat ratkaisunsa. Syntyy turhaa kärhämää ja nykyajan maatiloilla on omat paineensa ilman vanhempien vahtaamista.
Joo täällä neuvojia kyllä riittää. Itse eivät saa kuitenkaan mitään aikaan.
Ja sekös tyhmiä kateellisia harmittaa kun metsaman tekee MASSIA
"Eiköhän suurin osa iäkkäistä maaseudun asukkaista muuta taajamiin. Ikää tulee eikä jaksa huolehtia enää pihatöistä, lämmityksestä ym. On viihtyisämpää ja helpompaa asua tällöin palveluiden lähellä.
Kyllä aloittajakin tämän tietää!
Hyvä jos tilaa jää joku hoitamaan vanhusten siirryttyä helpompaan asumismuotoon."
Siis voihan v'ttu. Herra Mehtonen muutti itse asumaan maatilalle, miksi vanhemmat joutuivat lähtemään Tuusniemelle omasta kodistaan?
Elivät jo rauhallista eläkeläisten vanhuutta niin rokkari tuli riehumaan unelmineen ja viemään rauhan vanhuksilta.
"Yleiset ilmiöt sukupolvenvaihdoksissa ovat ihan relevantti aihe.
Mutta yksittäisen ihmisen perhe- ja omistushistoria ei ole mikään velvollisuus julkisesti selitettäväksi — eikä sen puuttuminen ole mikään todiste yhtään mistään."
Itse ovat alkaneet revitellä julkisuudessa saavutuksillaan joita ovat maalanneet kauniilla väreillä.
Niin upeilla väreillä, että me spurgut ollaan jo vihreinä kateudesta.
"Itse ovat alkaneet revitellä julkisuudessa saavutuksillaan joita ovat maalanneet kauniilla väreillä.
Niin upeilla väreillä, että me spurgut ollaan jo vihreinä kateudesta."
No tuota… nyt siehän teit sen helpoimman tempun: kun asiaan ei löytyny vastausta, niin maalasit muut ‘kateellisiksi’.
Se on kätevä veto — ei tarvii perustella mitään, kun voi vain leimata porukan.
Mutta vaikka joku puhuisi omista saavutuksistaan kuinka värikkäästi, niin ei se tee hänen perhe- tai omistushistoriastaan julkista selvitysvelvollisuutta.
Ja jos keskustelu kääntyy siihen, että kaikki eri mieltä olevat on ‘spurguja’, niin eihän siinä enää keskustella — siinä vain yritetään hiljentää.
Mutta eihän siinä mittään…
kun argumentit loppuu, niin värit kyllä löytyy.”**
Vuokrallako asuivat mehtoset Tuusniemellä?
"Vaikka meillä on kahden perheen asunto.
Itse 45vuotta anopin ja appiukon kanssa asuneena tiedän mistä puhun...."
Minkälainen asunto sinulla siellä kirkonkylällä nyt on, asutko siellä yksin niin syrjässä ettei naapureiden kanssa tarvitse olla missään tekemisissä?
No jos nyt välttämättä haluat tietää, niin ostin kerrostalosta virran rannalta kattohuoneiston. Toimin taloyhtiön hallituksessa. Käyn Eläkeliiton kerhossa ja kansalaisopistossa. Seurakunnan kirpparilla toimin vapaaehtoisena silloin tällöin.Naapurien kanssa kahvitellaan vuorotellen.
"No tuota… nyt siehän teit sen helpoimman tempun: kun asiaan ei löytyny vastausta, niin maalasit muut ‘kateellisiksi’."
Kuinka tyhmä sinä olet, eivätkö nuo sinun tubettavat sankarimiehet ja sinä itse maalaa meidät eri mieltä olevat juopoiksi ja kateellisiksi spurguiksi?
""No tuota… nyt siehän teit sen helpoimman tempun: kun asiaan ei löytyny vastausta, niin maalasit muut ‘kateellisiksi’."
Kuinka tyhmä sinä olet, eivätkö nuo sinun tubettavat sankarimiehet ja sinä itse maalaa meidät eri mieltä olevat juopoiksi ja kateellisiksi spurguiksi?"
No tuota… siehän et jäänyt siitä kelkasta pois, vaan hyppäsit ihan etupenkille.
"No tuota… siehän et jäänyt siitä kelkasta pois, vaan hyppäsit ihan etupenkille.".
Just niin, olet samanlainen sälli kuin ne pillit ja pullat siellä kaupungin koulun pihalla.
Niin mitä sitten